Skip to Content

اولین تولید کننده پاکت‎‌های 8 لایه در ایران:


مدیرعامل شرکت پتروپاک پارس یزد گفت: شرکت پترو پاک اولین تولید کننده پاکت 8لایه در ایران است، با همکاری دیگر شرکت های فعال در این صنعت می توانیم تمام نیاز بازار ایران را جوابگو باشیم؛ ولی متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیمی گرفته است که خوشایند تولید داخل نیست.

به گزارش یزدبانو؛ حسین دهقان طزرجانی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: شرکت پتروپاک پارس در سال 1393 با هدف تامین نیاز داخل به پاکت های آبمیوه، خامه و شیر راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه تولید پاکت های چند لایه که در اصطلاح عامیانه آن را به عنوان «تتراپک» می شناسند به مدت 40سال در انحصار کشور سوئد بود، تصریح کرد: تقریبا 10 سال است که پاکت های چند لایه از انحصار این کشور خارج شده است؛ معدود کشورهایی در جهان این نوع پاکت ها را تولید می کنند که ایران هم یکی از آنها است.

دهقان طزرجانی در خصوص نحوه راه اندازی شرکت پتروپاک پارس خاطرنشان کرد: این شرکت کار خود را پس از 10سال تحقیقات شروع کرد. بعد از آنکه به این نتیجه رسیدیم که می توانیم با تولید پاکت های چندلایه با کیفیت خوب و ارائه آن در مدت زمان کمتر به مشتری مانع از خروج ارز از كشور شده و در واقع به شعار «ما می توانیم» جامه عمل بپوشانیم.

این تولید کننده و کارآفرین یزدی ادامه داد: از ابتدای راه اندازی شرکت تا تولید پاکت های چند لایه تقریبا 7ماه طول کشید؛ که در نوع خود شاهکار بود و تولید پاکت های چند لایه از نظر قیمت تمام شده و مدت زمان تحویل خیلی به نفع مشتریان داخلی از جمله شرکت های بزرگ تولید آب میوه و لبنیات شد.

وی در رابطه با بازار محصولات شرکت پتروپاک پارس تصریح کرد: اوایل که محصولات ما وارد بازار شد، شرکت ها اصلا باور نداشتند که این پاکت ها در ایران تولید می شود تا جایی که برخی مواقع از صاحبان شرکت های مربوطه دعوت به بازدید از خط تولید پترو پاک پارس کردیم.

دهقان طزرجانی افزود: در حال حاضر با بیش از 45 شرکت همکاری داریم که به خاطر ظرفیت محدود شرکت هست؛ اما این قابلیت را داریم که با راه اندازی فاز دوم خط تولید تمام شرکت های آبمیوه و لبنیات ایران را جوابگو باشیم.

این کارآفرین یزدی در پاسخ به این سوال که برنامه ای برای توسعه خط تولید دارید، گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی فعلا برنامه ای برای توسعه خط تولید پاکت های چند لایه نداریم.

 

نبود ارز در سامانه نیما؛ عمده مشکل تولید کنندگان

دهقان طزرجانی در رابطه با میزان اشتغال زایی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 50نیرو به طور مستقیم در شرکت پتروپاک پارس فعایت داشتند که به خاطر مشکلات اقتصادی از جمله نبود مواد اولیه و اخیرا نبود ارز در سامانه نیما مجبور شدیم که 20 نفر از نیروهایمان را تعدیل کنیم.

وی افزود: در سال جاری تاکنون تعدیل نیرو نداشته ایم؛ شرکت به خاطر داشتن مواد اولیه از سال قبل فعال است اما با وضعیت موجود و نبود ارز در سامانه نیما که دولت مردان می گویند وجود دارد، اما واقعا وجود ندارد، چرخ تولید باز خواهد ایستاد.

این کارآفرین یزدی با بیان اینکه صنعتگران در سال جاری مشکلات زیادی را متحمل شده اند، اذعان کرد: یک از این مشکلات تاییدیه ثبت سفارش ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود که خیلی معطل شده و 4ماه زمان برد تا توانستیم تاییدیه را بگیریم.

دهقان طزرجانی گفت: صنعتگران به خاطر سیستم حاکم بر گمرک و ترخیص مواد اولیه شان سختی های فراوانی را متحمل می شوند؛ خیلی از شرکت‌ها مواد اولیه شان در گمرک می ماند و  شاید 2تا 4 ماه زمان می برد تا با سختی کالا را آزاد کنند. 

وی اعتصاب کامیونداران را از دیگر مشکلاتی عنوان کرد که تولید کنندگان در سال جاری متحمل شدند و افزود: شرکت ما بعد از 2 ماه توانست مواد اولیه را از گمرک ترخیص کند، اما به خاطر اعتصاب کامیونداران، بار در گمرک ماند و بعد از آن مجبور شدیم بار را از طریق قطار با هزینه دو چندان داخل شرکت بیاوریم.

تولید کننده یزدی اذعان کرد: شرکت پترو پاک اولین تولید کننده پاکت 8لایه در ایران است، 5شرکت دیگر هم به این صنعت وارد شده اند که این شرکت ها می توانند تمام نیاز بازار ایران را جوابگو باشند؛ ولی متاسفانه وزارت صمت تصمیمی گرفته است که اصلا خوشایند تولید داخل نیست.

وی افزود:  وزارت صمت واردات پاکت چند لایه که به برند تتراپک معروف شده است، را در گروه کالاهای یک قرار داده و ارز دولتی به آن تخصیص داده است؛ در حالی که مواد اولیه برای تولید همین پاکت های چند لایه در ایران را در گروه دوم ارز سامانه نیما قرار داده است؛ این باعث می شود که پاکت 130 تومانی تتراپک را ما برایمان 260 تومن تمام شود و قطعا اگر ظرف چند ماه آینده این روال اصلاح نشود، ضربه بزرگی به صنعتگران این حوزه در ایران خواهد خورد.

 

موفقیت های شرکت پتروپاک پارس

دهقان طزرجانی در رابطه با موفقیت های کسب شده توسط شرکت پتروپاک پارس خاطرنشان کرد: بزرگترین موفقیت شرکت را اشتغالزایی و کمک به چرخیدن چرخ تولید و اقتصاد کشور می دانیم؛ اخیرا در همایش روز جهانی غذا شرکت پتروپاک پارس به عنوان «واحد برتر سال 97» معرفی شد و این موفقیت را مرهون تلاش و انجام دقیق مسئولیت توسط کارکنان شرکت در تخصص های مختلف می دانم.

وی تصریح کرد: دریاقت تندیس کارآفرین نمونه در اولین اجلاس فرصت های مدیریتی و کارآفرینی در چشم انداز 1404، دریافت نشان کارآفرین نمونه در سال 96، دریافت تندیس مدیر نمونه سال 96 از دفتر رایزنی همکاری های علمی و آموزشی بنیاد مطالعات آسیایی وابسته به سازمان یونسکو از جمله افتخاراتی است که در کارنامه مان داریم.

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری