Skip to Content

دوربین‌های یزد نیازمند «کنترل سرعت»!

فوائد نصب روزافزون دوربین‌های کنترل سرعت در یزد چیست؟!


رفتار دوگانه مسئولان شهرداری یزد در معرفی یزد به عنوان یک تمدن جهانی و دوربین کاری! برای کنترل ترافیک بیشتر شبیه جوک شده است.

به گزارش یزدبانو،  یزد را از دیرباز به سرزمین صبر و سخت کوشی و مهد فرهنگ ایران زمین می شناسند و دیاری که فرهنگ غنی و تمدن کهنش از سالیان دور اعتبار یزد و یزدی در نزد خاص و عام را مهیا کرده است.

قدمت فرهنگ کهن شهر یزد را میراث جهانی تایید می کند، انجا که بزرگترین شهرهای گردشگری و مدعیان فرهنگ و تمدن حرف برای گفتن دارند و البته همه یزدی ها هم سعی دارند که این فرهنک و تمدن را به عنوان یک برند جهانی به هر روشی معرفی کنند.

در طول دوره های مختلف شهرداران یزد همه به حفظ و اشاعه فرهنگ یزد کم و بیش اهتمام داشته اند و هر کدام مدعی اقداماتی در این زمینه هستنداما در سالیان اخیر علیرغم همه الگوهای فرهنگی مانند دارالعباده و دارالعلم که یزد را معرفی می کند یک موضوع مغایر همه این تعاریف در کنار نام یزد جا خوش کرده و ان هم عنوان «دارالدوربین» است، عنوان نه چندان جالبی که بیشتر از انکه شوخی به نظر برسد یک حقیقت تلخ را در شهر کهن یزد تداعی می کند.

اگر کسی از سایر شهرهای کشور گذری به شهر یزد داشته باشد در کنار همه تعارفی که از فرهنگ یزدی شنیده است، نصب این همه دوربین کنترل سرعت و نظارتی از خودش می پرسد چرا یزد با فرهنگ غنی که دارد نیازمند این همه دوربین در سرتاسر راه ها و تقاطع هاست؟

بیش از100 دستگاه دوربین نظارتی و ثبتی تخلف معابر شهر را تحت نظارت دارند تا با شناسایی تخلفات رانندگان، جلوی بروز تصادفات را بگیرند و از آمار تلفات معابر شهری بکاهند اما در طی مدت چند سالی که یزد دارالدوربین شده است هنوز گزارش رسمی و درستی از نحوه تاثیر دوربین ها بر ترافیک و تصادف یزد ارائه نشده است.

البته با نگاهی به امار می توان دورنمایی تاثیرگذاری این دوربین ها را حدس زد به طوریکه استان یزد با کسب رتبه دوم مرگ ناشی از حوادث درون شهری، گوی سبقت را از استان‌هایی که چندین برابر یزد خودرو و جمعیت دارند، ربوده است.

هزینه های هنگفت تعمیر و نگهداری و جریمه هایی که از جیب مردم به خاطر نصب دوربین کنترل ترافیک در سال‌های اخیر رفته است انتقاد و گلایه شدید مردم و رسانه‌ها را به دنبال داشته است تا جایی که اخیرا صدای اعضای شورای شهر یزد هم در پی افزایش دوربین ها در سطح شهر یزد درامد.

قمی سخنگوی شورای اسلامی شهر یزد اخیر با گلایه از شهرداری یزد گفته: «شهرداری به نظرات این شورا در خصوص نصب دوربین های جدید کنترل سرعت بی توجهی می کند.شهرداری تنها با مصاحبه رئیس پلیس راهور بدون توجه به نظرات شورا اقدام به نصب دوبین‌های کنترل سرعت کرده،  در حالی که پلیس راهور تاکنون در خصوص نتایج و فوائد نصب این دوربین‌ها در سطح شهرپاسخ مناسبی ارائه نکرده است.بارها در خصوص نصب دوربین‌های جدید سرعت سنج در سطح شهر  خواستار ارائه برنامه مدون از سوی مدیریت ترافیک شهرداری شدیم که متاسفانه پاسخی داده نشده است.»

این گلایه و اعتراضات زمانی بالا گرفت که شهرداری مجدداً برای نصب دوربین‌های سرعت سنج و نظارتی ۸۵۰ میلیون تومان هزینه در نظر گرفت، در عین حالی که  بارها در صحن علنی شورای شهر نارضایتی مردم و اعضای شورا در خصوص افزایش دوربین‌ها اعلام شده است.

این تناقض و رفتار دوگانه در مسئولان شهرداری یزد در خصوص معرفی یزد به عنوان یک تمدن جهانی و دوربین کاری برای کنترل ترافیک_بخوانید کسب درآمد_ این روزها دیگر شکل یک تلخند و جوک را به خود گرفته است که نه زیبنده یزد است و نه مورد قبول یزدی ها!

مطمئنا اگر روزی قرار باشد با نصب قدم به قدم دوربین کنترل سرعت به فرهنگ ترافیک مطلوب برسیم مطمئنا اگر دوربین ها هم مردم را گلایه مند تر نکند هزینه های ان که از جیب مردم به زور! گرفته می شود گریبان مسئولان شهرداری را خواهد گرفت.

انتهای پیام/س*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری