Skip to Content

توصیه یک کارشناس اقتصادی:


شفیعی گفت: دولت برای اینکه کسری بودجه خود را تامین کند یک رونق کاذبی به بورس داده و شرکت هایی که صورت مالی آنچنانی ندارند به این بازار عرضه می‌کند.

به گزارش یزدبانو، علی شفیعی در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا گفت: بورس جنبه های مثبت بسیاری دارد اما موضوعی که این روزها توجه بسیاری را به خود جلب کرده و بسیار خطرناک بوده، رونق کاذب و حبابی است که در بورس ایجاد شده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: بر اساس تحلیل فاندامنتال یا بنیادی به راحتی متوجه می شوید بسیاری از شرکت ها و سازمان های دولتی که سهامشان در بورس عرضه شده و هر روز هم در حال رشد است در واقعیت قدرت و توانایی چندانی ندارند. این همان حبابی است که از آن صحبت می کنیم.

استاد دانشگاه یزد اضافه کرد: از یک طرف بسیاری از کسب و کار ها به دلیل شیوع کرونا تعطیل شده و عملاً دولت ۳ ماه از سال از مالیات واحدهای تجاری عایدی ندارد. از طرف دیگر قیمت نفت هم تنزل پیدا کرده، لذا تنها راه پیش روی دولت برای جبران کسری بودجه بورس است. عرضه یکسری از شرکت‌ها و هلدینگ هایی که خیلی هم با ارزش و قوی نیستند در همین چهارچوب اتفاق می افتد.

وی تاکید کرد: مشکلی که در تمامی کشورهای دنیا وجود داشته و اختصاص به کشور ما ندارد این است که امکان فریب وجود دارد، مثلاً چند نفر میتوانند تبانی کرده و سهامی را بخرند، مردم عادی نیز از طریق تحلیل تکنیکال گمان می کنند این سهم قوی است و شروع به خرید می کنند. 

شفیعی اظهار داشت: موارد بسیاری وجود دارد که شرکت های زیان ده سهامی قوی در بورس دارند. یکی از بانک های دولتی موجود در بورس واقعاً در معرض خطر و ورشکستگی بوده و برای چندین سال این بحث مطرح است اما اکنون می بینیم که سهام خوبی دارد. یا هلدینگ دیگری که آن هم متعلق به دولت است و من در مورد این هلدینگ شناختی۱۰ ساله دارم؛ قبلاً سودده بود اما اکنون چند سالی است که اصلاً اوضاع و احوال خوبی ندارد. اما وقتی در بورس عرضه عرضه اولیه می شود میبینیم مردم استقبال زیادی کرده و سهامش را خریداری می کنند و این موضوع خطرناکی است. 

این کارشناس اقتصادی گفت: در واقع دولت برای اینکه کسری بودجه خود را تامین کند یک رونق کاذبی به بورس داده و شرکت هایی که صورت مالی آنچنانی ندارند به این بازار عرضه می‌کند تا از این طریق به راحتی تأمین مالی خود را انجام دهد. نکته اینجاست که احتمال افت قیمت سهام این شرکت ها وجود دارد و این برای سهامداران بسیار خطرناک است.

وی تصریح کرد: امیدوارم صحبت های بنده مخالفت با بازار سرمایه تلقی نشود، رونق بورس برای بنده که ۱۵ سال است که در این زمینه کار می کنم به منزله یک مطالبه و نیاز جدی است. ولی رونق کاذب واقعاً اشتباه است. فرض کنید بورس چند روزی افت داشته باشد و این مساله ادامه پیدا کند در این صورت ممکن است بورس ضربه سنگینی بخورد و سهامداران ضرر زیادی متحمل شوند. لذا پیشنهاد می شود مردم به سراغ شرکت های خصوصی که واقعاً سودده هستند بروند. 

انتهای پیام/

 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری