Skip to Content

به بهانه ۱۷ دی و کشف حجاب رضاخانی انجام شد

عریضه زنان یزدی به مجلس در اعتراض به کشف حجاب +سند


احمد مظفر کارشناس مرکز اسناد کتابخانه و موزه مجلس شورای اسلامی عریضه جمعی از زنان یزد به مجلس شورای ملی در شکایت از کشف حجاب اجباری را به بهانه سالروز کشف حجاب در اختیار فارس قرار داد.

به گزارش  یزدبانو به نقل از یزد رسا،در شکل پوشش زنان ایرانی نخستین تأثیرپذیری از غرب، از زمان دربار قاجار به خصوص از دوره ناصرالدین شاه آغاز شد. این تغییرات در درون خانه ها و اندرونی ها رایج بود و در خارج از منزل بانوان با چادر ظاهر می شدند.با تغییر سلسله قاجار و روی کار آمدن رضا شاه، طرح استعماری کشف حجاب به مرحله اجرا در آمد.

 


[عریضه جمعی از زنان یزد به مجلس شورای ملی در شکایت از کشف حجاب اجباری]

15/ مهر/20 [13]

ساحت مقدس مجلس شورای ملی شیدالله ارکانه

 

به عرض می رسانیم در این موقع که اراده شاهنشاه ما بر پایه قانون مشروطیت استوار، زبان قلم آزاد شما نمایندگان ملت بتوانید برای بیچارگان و ستمدیدگان دادرسی فرمایید.

متأسفانه آنچه در رادیوها شنیده و روزنامه‌ها مطالعه می‌شود هیچ اسمی از ظلم و ستم هایی که چندین سال است به ما بیچارگان شده نیست که به واسطه یک روسری یا چادر نماز در محله‌ها حتی از خانه به خانه همسایه طوری در فشار پاسبان و مأمورین شهربانی واقع بوده و هنوز هم هستیم که خدا شاهد است از فحاشی و کتک زدن و لگد زدن هیچ مضایقه نکرده و نمی‌کنند و اگر تصدیق حکماء آزاد بود از آمار معلوم می شد که تا به حال چقدر زن حامله یا مریض به واسطه لطمات و صدمات که از طرف پاسبان ها به آنها رسیده جان سپردند و چقدر از ترس و حرص[1] فلج شدند و چه قدر مال ما را به اسم روسری یا چادر نماز به غارت بردند و چه پولهایی از ما به هر اسمی و رسمی گرفته شده خدا می داند اگر یک نفر پاسبان از ماها با روسری یا چادر نماز به دست یک پاسبان  می افتاد مثل اسرای شام با ماها رفتار می کردند؛ بهترین رفتار آنها با ما همان چکمه ها لگد بر دل پهلوی ما بود و اگر به پول گرفتن قانع نمی شدند یا پولی نداشتیم به آنها بدهیم ما را به شهربانی یا کمیسر می بردند اذیت ما بیشتر و مخارج ما زیادتر. لذا استدعای عاجزانه داریم اولاً انتقام ما ستمدیده گان را از این جابران بکشید و بعد هم آزادی حجاب به ما بدهید ؛کما اینکه در ممالک اسلامی حجاب معمول است به علاوه در انگلستان و هندوستان که این قدر ادیان مختلف هست همه آزاد هستند؛ مخصوصا مسلمانان، دارای حجاب هستند لذا از نمایندگان محترم مسلمان، کلیه ملت ایران، استدعا داریم استرحاماً حال دیگر دست ظلم و تعدی و شکنجه از سر ما زنهای مسلمان ایران کوتاه و ماها را آزاد فرمایید. در خاتمه با تقدیم احترامات ( امضاء جمعی از زنهای یزد)  

بالای سند: دبیرخانه 22/7/20[13]

[Text Box: ورود به دفتر نماینده مجلس شورای ملی شماره 5310 تاریخ 23/7/1320]]]

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری