Skip to Content

گزارشی از مشکلات ورزش بانوان در استان یزد


بانوان یزدی به‌شدت از کمبود امکانات ورزشی، رنج می‌برند و برای پرداختن به فعالیت‌های ورزشی با مشکلات زیادی روبرو هستند.

به گزارش یزد بانو؛ ورزش یکی از ابزارهای مهم رشد فکری و جسمی افراد در جامعه است و با توجه به این‌که زنان بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و مسئولیت خطیر تربیت نسل آینده را به عهده دارند فعالیت‌های ورزشی برای این قشر از اهمیت بیشتری برخوردار است بااین‌وجود کمبود امکانات ورزشی همواره یکی از موانع بزرگ سد راه ورزش بانوان بوده است.

«فاطمه پژوهش» نایب‌رئیس هيأت جودو استان یزد در گفتگو با خبرنگار ما اذعان کرد: کمبود بودجه و نبود اسپانسر بزرگ‌ترین مشکل ورزش جودو در استان یزد است.

وی با بیان اینکه اعزام بازيكنان به مسابقات قهرماني كشوری با سختی‌هایی ازجمله نداشتن امکانات و وسایل ضروری روبرو هستیم، ادامه داد: متأسفانه در شهری زندگی می‌کنیم که به خاطر صنایع و کارخانه‌ها مجبوریم آلودگی هوا را تحمل کنیم اما حاضر به حمایت از تیم‌های ورزشی نیستند.

پژوهش خاطر نشان کرد: با تمام وجود تلاش می‌کنیم تا خانواده‌ها، جوانان و نوجوانان به ورزش گرایش پیدا کنند اما به خاطر نبود بودجه نمی‌توانند به مسابقات بزرگ راه یابند.

 

«الهه محمد علیان» نایب‌رئیس هیئت تیراندازی باکمان استان یزد نیز نبود بودجه را عمده مشکل این هیئت عنوان کرد و افزود: اظهار کرد: امسال بعد از سال‌ها موفق به شرکت در مسابقه لیگ برتر تیراندازی با کمان شدیم و علیرغم اول بودن تیم ریکرو بانوان در چهار هفته به علت نبود بودجه متأسفانه نتوانستیم در هفته‌های پنجم و ششم نتوانستیم شرکت کنیم.

 

«رقیه گیتی‌بان» یکی از مربیان ورزش همگانی درزمینهٔ مشکلات ورزش بانوان یزد گفت: کمبود فضای مناسب برای ورزش بانوان در فضای آزاد، عدم همکاری مسئولان مرتبط در گسترش و اشاعه فرهنگ ورزش بانوان، محدودیت‌های موجود در ورزش‌های همگانی، عدم تخصیص حق‌الزحمه به مربیان، عدم پیگیری عمومی و فراگیر شدن ورزش در پارک‌ها و فضاهای عمومی از جمله چالش‌هایی است که ورزش یزد با آن روبرو بوده است.

این مربی ورزشی با اشاره به بیماری‌هایی که ناشی از کم‌تحرکی است، تصریح کرد: افزایش بیماری‌های ناشی از کم‌تحرکی یادآور این است که مسئولیت ترتیبی اتخاذ نمایند که با تشویق ورزش را در جامعه فراگیر کنند.

وی تهیه‌ی گزارش و نظرسنجی در خصوص راه‌های جا افتادن فرهنگ ورزش به‌ویژه در بین بانوان را جهت فراگیر شدن آن خواستار شد.

«راضیه افخمی» کارشناس ورزش بانوان شهرستان اردکان گفت: محدودیت فضای ورزشی و عدم‌حمایت مالی از عمده‌ترین مسائل ورزشی است که بانوان اردکانی با آن مواجه‌اند.

وی ضرورت وجود مجتمع فرهنگی ورزشی ویژه بانوان شامل استخر آب‌درمانی، فضای ویژه کودکان، مکانی برای فرهنگ‌سازی و ترغیب بانوان به ورزش در فضایی امن و شاد را یادآور شد و ادامه داد: محدودیت فضای ورزشی بانوان، نبود پیست اسکیت و دوچرخه‌سواری بانوان و ... ازجمله مشکلاتی است که با آن مواجه هستیم.

افخمی همچنین کمبود فضای ورزشی در محلات، عدم‌حمایت اسپانسرها از ورزش قهرمانی بانوان، عدم حمایت از برگزاری همایش‌های فرهنگی-ورزشی مناسبتی بانوان، عدم وجود تجهیزاتی از قبیل ترامپولین، تاتمی، سیستم سرمایشی و گرمایشی، دوچرخه و وسایل بدن‌سازی پارکی، کمبود نیروی انسانی و مربیان متخصص در سطوح بالاتر را از دیگر مشکلات ورزش بانوان اردکان بیان کرد.

انتهای پیام/ش
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری