Skip to Content


عالم بزرگ شیعه اوگاندا به شهادت رسید


شیخ عبدالقادر مووایا، از رهبران بزرگ شیعه اوگاندا، پنج‌شنبه شب، در خانه‌اش در روستای بویمبا در شهرستان مایوگه، به ضرب گلوله افراد ناشناس، به شهادت رسید.

به گزارش یزدبانو به نقل از اداره‌ کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ساعت 23:30 پنج‌شنبه 4 دی، زمانی که شیخ عبدالقادر از دعای کمیل به منزلش بازگشته بود، توسط افراد ناشناس هدف گلوله قرار گرفت. ضاربین پس از ارتکاب جنایت با موتور سیکلت متواری شدند. هنوز از هویت و انگیزه قتل، خبری در دست نیست.


بنا به گزارش فرمانده پلیس مایوگه، منزل شیخ عبدالقادر داخل مجموعه مؤسسه اهل البیت (ع) قرار دارد.
بنا بر اعلام این خبر، صبح روز جمعه 5 دی، مراسم تشییع این عالم شیعی، در محل مسجد شیعیان کامپالا انجام و جسد وی برای تدفین، به روستای زادگاهش در مایوگه منتقل شد.


شیخ عبدالقادر مووایا که به لقب سعودی نیز شناخته می‌شد، در شهرستان مایوگه متولد شد.


وی پس از بازگشت به وطن به عنوان یک رهبر دینی در منطقه، با کمک خیرین، اقدام به ساخت مراکز دینی، آموزشی و درمانی کرد. وی تاکنون حدود 40 مدرسه و بیش از 70 مسجد و حسینیه در سراسر کشور تأسیس کرد. از دیگر اقدامات او تأسیس 3 بیمارستان در مناطق ایمبالی، بواریا و مایوگه و نیز حفر تعداد زیادی چاه برای استفاده مردم بود.


مسجد المهدی (عج) آخرین مسجدی است که وی تأسیس کرد، مسجدی که یک حسینیه بزرگ دارد.


شیخ عبدالقادر مووایا، محبوبیت زیادی بین مسلمانان منطقه، اعم از شیعه و سنی داشت و به خاطر ارتباطات بسیار نزدیک و صمیمی‌اش با مردم، منزلش فاقد نگهبان و حتی در ورودی بود؛ زیرا مسلمانان هر زمان به ویژه پس از بازگشت از مسجد، با او می‌نشستند و مشکلاتشان را مطرح می‌کردند.


فرزند شیخ عبدالقادر، رییس شورای محلی استان به نام IC5 است که به عنوان استاندار منطقه شناخته می‌شود.


بنا بر این خبر، امیر حسین نیک بین، سفیر و علی بختیاری، رایرن فرهنگی ایران در اوگاندا به همراه حجت‌الاسلام شمس، نماینده جامعه المصطفی العالمیه در این کشور، روز گذشته در مراسم قرائت یاسین که همزمان با مراسم تغسیل و تکفین شیخ در مسجد شیعیان، برپا بود، حاضر شده و با فرزندان آن مرحوم ابراز همدردی کردند.

 

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری