Skip to Content

گفتگوی تفصیلی/ نائب رئیس جامعه نابینایان استان یزد:

شناساندن تواناییهای افراد نابینا به جامعه عمده کار فرهنگی جامعه نابینایان است


نائب رئیس جامعه نابینایان یزد گفت : اصل کارفرهنگی جامعه نابینایان در راستای شناساندن توانایی ها، نیازها و محدودیت های افراد نابینا به جامعه است.

به گزارش خبرنگاریزدبانو، سید سعید بنی فاطمه درگفتگو با یزدبانو گفت : از شرایط اساسنامه جامعه نابینایان این است که افراد غیربومی که دراستان ساکن نیستند یا موقت حضور دارند نمی توانند فعالیتی درجامعه داشته  و یا خدماتی دریافت کنند و هم اکنون حدود 300 نفرعضو داریم.

بنی فاطمه  در مورد علت عمده نابینایی گفت : نابینایی مادرزادی زیاد است ولی در مورد مشکل بینایی «آرپی» وقتی  نوزاد به دنیا می آید نابینای مطلق نیست بلکه  بعد ازچند ین سال زندگی درحدود 50 سالگی نابینایی اتفاق می افتد و منشأ آن هم ژنتیکی و نوع انتقال آن درافراد مختلف هم فرق دارد.

نائب رئیس جامعه نابینایان یزد افزود : نابینایی گاها تصادفی و بر اثر جهش ژنی در طول زمان و فعل و انفعالاتی که رخ می دهد نیز اتفاق می افتد ولی نابینایی بر اثر قند، تصادفات و کهولت درصد آن کم است و درسال حدود 10 نفربه افراد نابینا دراستان اضافه می شوند.

بنی فاطمه  درمورد اقدامات فرهنگی جامعه نابینایان برای این قشر ازجامعه اظهارکرد : درزمینه کارهای فرهنگی عمومی، آموزش های فردی را برای افراد را داریم  ولی اصل کار فرهنگی جامعه نابینایان برنامه های فرهنگی واجتماعی درزمینه شناساندن توانایی ها، محدودیت ها و نیازهای های افراد نابینا به جامعه در سطح شهر و صدا و سیما است  به نحوی که همه فعالیتها محدود به 23 مهر ماه نشود.

وی درمورد بازخورد فعالیتهای فرهنگی جامعه نابینایان درجامعه گفت : به صورت رسمی و کلاسیک نمی شود بازخورد این فعالیتها را بیان کرد ولی به صورت عمومی و تجربی بازخورد زیاد بوده است.

این مقام مسئول بحث اشتغال، ازدواج، مناسب سازی محیط شهر و تهیه وسایل توان ابزاربرای استقلال عمل افراد نابینا درهمه زمینه ها و نیز آموزش خانواده را ازجمله مهمترین مسائل جامعه نابینایان دانست وخاطرنشان کرد : کمبود منبع درآمد یکی ازمشکلات جامعه نابینایان است زیرا منبع درآمد دست هرسازمانی را برای هدف گزاری، برنامه ریزی و تفکر مدیریت شده  و سازمان یافته  بازتر می گذارد و راه را در پیاده سازی فرهنگ  و تأمین رفاه هموارتر می کند.

بنی فاطمه تصریح کرد: مسئولین ازجمله خود هیأت مدیره جامعه نابینایان درتأمین بودجه  این مرکزکمک هایی می کنند ولی ازآنجا که جامعه نابینایان یک ngo است و وابستگی به سازمان بهزیستی ندارد  با وجود برخی فعالیتهای همسو با این سازمان کمک اندکی را ازآن دریافت می کند  و به همین خاطر با مشکلات مالی روبرو است.

وی اضافه کرد : حق عضویت افراد پایین است  و حتی برخی آن هزینه اندک را هم  نمی خواهند بپردازند لذا جامعه بودجه قابل توجهی  ندارد که بتواند روی آن حساب باز کند.

بنی فاطمه درمورد آسیب های تهدید کننده نابینایان هم گفت : البته معلولان درمورد آسیب های اجتماعی با دیگر اقشارجامعه  تقریبا مساوی اند به عنوان نمونه عدم اشتغال امکانی برای تهدید مؤثراست ولی آنچه در ذهنیت جامعه درمورد شدت آسیب پذیری درمیان قشرمعلول  وجود دارد درعمل  واقعیت ندارد و ما از300  نفرعضوی که داریم یک نفرشان معتاد نیستند .

نائب رئیس جامعه نابینایان یزد درمورد آسیب های اجتماعی تهدید کننده افراد نابینا گفت :  با توجه به اینکه عدم شغل و بیکاری یکی ازعلل اعتیاد می تواند باشد و معلول هم به دلیل محدودیتی که دارد ازلحاظ روحی آسیب پذیر می شود خطراعتیاد او را هم تهدید می کند ولی عملا چنین آماری برخلاف ذهنیت جامعه میان معلولان قابل توجه نیست .

بنی فاطمه ازاقدامات جامعه نابینایان درزمینه فراهم کردن شرایط ازدواج  و موانعی که دراین مسیرموجود است گفت : درمورد این مسأله باید بپذیریم که نابینایی یک واقعیت است  و پسرها آسیبشان دراین زمینه کمتر است چون درتمام دنیا رسم است که مرد به خواستگاری زن می رود و جنس زن به خاطر فداکاری، مهربانی وگذشتش بیشترحاضربه کنار آمدن با یک نابینا است.

وی با تصریح به این نکته که مرد به خاطر دل سبک تر بودن  با مشکلات زن کمتر کنارمی آید  اظهار کرد : با همه توضیحات مردها دنبال بهترین دخترهم که بروند بالاخره هرخانواده مشکلاتی دارد و دراین بین مسائلی بوجود می آید که دراین مورد تفاوتی هم بین بینا یا نابینا نیست.

وی  در مورد ازدواج های جامعه نابینایان هم گفت : اکثریت اعضا جامعه نابینایان  مزدوج  و اززندگی راضی هستند و هم ازدواج نابینا با نابینا و کم بینا  و هم ازدواج بینا با نابینا داریم.

بنی فاطمه گفت :البته  در برخی مواردی که دختران بینا با پسران نابینا ازدواج کرده اند  درزندگی شان نارضایتی هایی هم به وجود آمده است آن هم به خاطراین که افراد در شروع زندگی خصوصا با افراد نابینا باید با انگیزه های صحیح  و واقع نگری و آینده نگری وارد شوند و همه چیز را از قبل درنظر بگیرند تا بعد از ازدواج نارضایتی ایجاد نشود.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری