Skip to Content

در اعتراض به بخشنامه وزارت بهداشت


برخی پزشکان متخصص زنان و زایمان امروز در اعتراض به بخشنامه وزارت بهداشت، مبنی بر «ترویج زایمان طبیعی 97» مقابل سازمان نظام پزشکی تجمع کردند و خواهان توقف اجرای این مصوبه هستند.

به گزارش یزدبانو؛ پزشکان متخصص زنان و زایمان معتقدند با اجرای این بخشنامه بخشی از مسئولیت ها و اختیارات آنان به ماماها داده می شود و به همین علت تاکنون چند تجمع برپا کرده اند،آنان اما امروز-سه شنبه- نیز مقابل سازمان نظام پزشکی تجمع کرده اند، بیش از 200 نفر از این پزشکان، دست به تجمع زده اند تا بتوانند مانع اجرای این بخشنامه شوند.
در این تجمع پزشکان متخصص زنان و زایمان، دست نوشته و شعارهایی با مضمون «سلامت مادران و نوزادان سرزمینم را با هیچ چیز معامله نمی کنم»، «بازگشت به عقب هرگز، روزگاری که متخصص کم بود هرگز»، «نامه های بی جواب و سوالات مکرر»، « خواستار لغو فوری این بخشنامه هستیم و مخالف عقب گرد در سیستم سلامت مادر و نوزاد هستیم»، به چشم می خورد که از سوی این پزشکان مورد تاکید قرار دارد.
مریم میرپور یکی از پزشکان متخصص زنان و زایمان که از مشهد آمده در این باره به ایرنا می گوید: افرادی که در این تجمع حضور دارند از شهرهای مختلف کشور مانند مشهد، بیرجند، شیراز، اصفهان و تبریز هستند و موضوع، مخالفت با دستورالعمل وزارت بهداشت است، به همین خاطر از آن زمان تاکنون اعتراض های زیادی به این دستورالعمل داشته ایم.
وی تصریح می کند: این بخشنامه یا دستورالعمل که از چند ماه پیش از سوی وزارت بهداشت صادر شده است، اشکالات زیادی دارد و بسیاری از بخش های آن شفاف نیست و متضمن این است که بیمار (مادر باردار) پول بیشتری باید پرداخت کند چون ماماهای همراه، خصوصی و شیفتی برای این افراد در نظر گرفته می شوند و می توان گفت که ماماها با این بخشنامه ارتباط مالی با بیمار خواهند داشت.
میرپور اضافه می کند: این بخشنامه مشکلات زیادی برای زنان باردار به وجود می آورد و افتخار ما این است که در طول 40 سال از عمر انقلاب، آمار مرگ و میر مادران پایین آمده است و اگر اجرای این دستورالعمل متوقف نشود شاهد از بین رفتن این مساله به عنوان یکی از دستاوردهای مهم حوزه بهداشت خواهیم بود.
این پزشک متخصص زنان و زایمان به نمایندگی از دیگر پزشکان ادامه می دهد: تاکنون از وزارت بهداشت جواب درستی نشنیده ایم و خواهان تعلیق فوری دستورالعمل صادره هستیم تا مخاطرات مادران باردار را شاهد نباشیم زیرا به نظر ما تصمیم نادرستی است. امیدواریم این بخشنامه اجرا نشود چون مادر و جنین صدمات زیادی خواهند دید.
وی خاطرنشان می کند: اکنون که در سازمان نظام پزشکی تجمع اعتراض آمیز برپا کرده ایم، اما هیچ کس جوابگوی ما نیست و همکاران ما در بخش زنان و زایمان خواهان شنیدن صدایشان از سوی مسئولان اجرایی به ویژه وزارت بهداشت هستند تا شاید این بخشنامه اجرایی نشود.
این پزشک متخصص زنان و زایمان تاکید می کند: اگر پاسخی از آنان نشنویم و بخشنامه لغو نشود باز هم تجمع می کنیم چون خواهان روشن شدن تکلیف این بخشنامه هستیم. 
موردی در این بخشنامه که مورد اعتراض این پزشکان است اختیاراتی است که به ماماها داده شده است که اگر تشخیص دهد می تواند مادر باردار را با اجازه خود ماما در بیمارستان بستری و شرایط زایمان طبیعی آن را فراهم کند. اگر هم مشکلی پیش آمد باید به پزشک متخصص زنان و زایمان اطلاع دهد.
در این بخشنامه آمده است که بخشی از کارکرد حرفه ای پزشک به ماما تعلق می گیرد که این موضوع نیز نارضایتی پزشکان متخصص زنان و زایمان را به دنبال داشته است.
ماماها اما اعتقاد دارند که این اختیارات از ابتدا برای آنان بوده و هیچ چیز به اختیارات کنونی ماماها اضافه نشده است. به گفته ماماها، اعتراض متخصصان زنان این است که میزان پرداختی ها بابت هر زایمان به ماما که تاکنون 15درصد بوده به 35 درصد افزایش یافته یعنی در هر زایمان طبیعی می بایست از این پس 35 درصد تعرفه پزشک زنان و زایمان را به ماماها بدهند. البته متخصصان زنان می گویند اختلافشان با ماماها بر سر پول نیست.
ماماها یکی از گروه های فارغ التحصیل از دانشگاه های علوم پزشکی هستند که صلاحیت انجام زایمان طبیعی را دارند اما در سال های اخیر به علل مختلف از جمله ترویج و افزایش زایمان سزارین و پوشش بیمه ای خدمات متخصصان زنان، مراجعه زنان باردار به ماماها کاهش یافته و به همین علت بیشترین میزان بیکاری در بین گروه های جامعه پزشکی در گروه مامایی است و از حدود 50 هزار مامای فارغ التحصیل در کشور حدود 50 درصد بیکارند.

ایرنا

انتهای پیام/ش
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری