Skip to Content

ريیس ‌پلیس آگاهی يزد تاكيد كرد :

سهل ‌انگاری و بی‌مبالاتی مردم دليل اصلی سرقت/بعد روانی سرقت مهمتر از بعد مادی آن


ريیس‌ پلیس آگاهی يزد با تاكيد بر اين نكته كه اصلی‌ترین عامل در بروز سرقت‏‏ها، سهل‌انگاری و بی‌مبالاتی مردم در نگهداری از اموالشان است، خواستار رعايت نكات ايمني و پليسي از سوي شهروندان براي پيشگيري از سوء استفاده سارقان شد.

به گزارش یزدبانو به نقل ازایسنا، علیرضاخالقی" در گفت‏‏وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه يزد، اظهار كرد: یک سری عوامل در بوجود آمدن یا تسهیل سرقت مؤثر است لذا پلیس با شناخت از اين موارد توصيه‏‏هايي بازدارنده به مردم دارد.

وي در موارد مختلف استفاده از قفل مناسب برای اماکن، استفاده از سیستم‏‏هاي دوربين مدار بسته و آژیر ضد خطر، درب‌هاي ضدسرقت و براي برخي مشاغل شیشه‌هاي ضدگلوله را توصيه كرد و افزود: حتی در منازل هم این موارد به تناسب منزل و بسته به ارزش مالی که در خانه نگهداری می‌‎‎شود، بايد رعایت شود.

خالقی به هيچ وجه نگهداري از اموال با ارزش در خانه را به شهروندان توصيه نكرد و گفت: نگهداری طلا و پول زیاد در منزل، سارقان را وسوسه به انجام جرم می‌کند بنابراين توصيه مي‎‎شود كه چنين اموالي را در صندوق امانات بانک نگهداری کنند و در جابجایی نقدینگی خود نيز از روش‎‎هاي تجارت الکترونیک بهره بگيرند.

وی با مهم‏‏تر خواندن بعد رواني سرقت نسبته به بعد مادي آن برای پلیس از منظر اجتماعی، اظهار كرد: متاسفانه بروز سرقت نه تنها باعث خسارت بر اموال افراد بلكه امنیت و احساس امنيت افراد حتي جامعه پيرامون آنها را خدشه‎‎دار مي‎‎كند.

رييس ‌پلیس آگاهی استان تاكيد كرد: اين نكته را بايد در نظر داشت كه هیچ ‌کدام از وسایلی که براي پیشگیری از سرقت استفاده می‌شود، نمی‌تواند بازدارنده باشد ولي قطعاً کاهنده و تأخیر دهنده در امر سرقت خواهند بود به نحوي كه سارقان عمدتاً اموالی که دم‌دست‌تر و سرقت آنها راحت‌تراست را مورد دستبرد قرار مي‎‎دهند و حتي در مواردي آنقدر اموال راحت در دسترس سارقان قرار داده مي‎‎شود که بعضاً سارقان را تحریک به جرم نيز مي‏‏كند.

وی بانوان جامعه را به لحاظ وضعيت جسمي و اجتماعي بيشتر در معرض آسیب سرقت دانست و افزود: البته خوشبختانه معمولاً بانوان نسبت به آقایان احتیاط بیشتری در اين رابطه می‌کنند و بیشتر به وسایل خود اهمیت می‌دهند.

وی یکی از مؤلفه‌های تأثیرگذار در بحث سرقت را مسائل اقتصادی جامعه خواند و افزود: قطعاً بیکاری و تورم از عوامل تأثیرگذار در بروز اين جرم هستند، ضمن اين كه استان‌ يزد به لحاظ مهاجرپذير بودن گاهاً نيز از ناحيه مهاجران شاهد بروز جرم سرقت است.

خالقي در پايان نيز با تاكيد بر رعايت توصيه‎‎هاي ايمني براي پيشگيري از وقوع سرقت از سو.ي شهروندان به وي‍ژه با توجه به نزديكي تعطيلات عيد، از آماده‎‎باش پليس در اين ايام خبر داد.

انتهای پیام/
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری