Skip to Contentکارشناس بورس یزد با اشاره به وضعیت بورس در سال گذشته و امسال گفت: به سهام داران غیر‌حرفه‌ای توصیه می‌کنیم فقط از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بورس شوند و از خرید مستقیم سهام پرهیز کنند.

یزدبانو؛ محسن زارعیان کارشناس و کارگزارِ بورس در یزد در گفتگو با خبرنگار یزدبانو در رابطه با وضعیت بورس اظهار کرد: از اوایل تابستان تا اواسط مهر سال ۹۷به دلیل جهش نرخ ارز دوره طلایی بورس را شاهد بودیم که شاخص کل بورس تا 195 هزار واحد رسید. 
پس از آن به دلیل رشد بی‌دلیل برخی شرکت‌های غیر ارزنده در اواخر آن دوره , بازگشت نرخ ارز از حدود 20 هزار تومان به 10هزار تومان، افت نرخ جهانی محصولات فلزی و نفت و پتروشیمی، تشدید تحریمها و کاهش فروش شرکت‌ها؛ از نهم مهرماه تا نیمه اسفند سال گذشته باعث شد شاهد ریزش قیمت‌ها باشیم، به طوری که در این مدت بازار  نزولی و یا راکد بود.
وی تصریح کرد: مجددا از نیمه اسفند تا نیمه اردیبهشت 2 ماه صعودیِ دیگر را شاهد بودیم و شاخص بورس افزایش یافت و از مرز ۱۵۵ هزار واحد، تا حدود 227 هزار واحد رشد کرد.
این کارشناس بورس در یزد ادامه داد: رشد مجدد نرخ ارز به خصوص در سامانه نیما (که فروشِ صادراتیِ شرکتهای بورسی بر این مبناست) و اثر تورمی به خاطر کاهش ارزش ریال، عدم افزایش نرخ سود بانکی، پایین آمدنِ بیش از حد قیمت سهام در 6 ماهه دوم 97، رشد تولید و فروش شرکت‌ها در ماه‌های بهمن و اسفند نسبت به ماه‌های قبل، همچنین نزدیکی فصل مجامع و تقسیم سود ها از جمله دلایل اقبال بازار بورس از نیمه اسفند تا نیمه اردیبهشت بود.
وی با بیان اینکه طی 2روز گذشته سقوط سنگینی را در بازار شاهد بودیم، خاطرنشان کرد: مسائل سیاسی و تنش‌هایی که اخیرا به وجود آمده است، ، پیش‌بینی تداوم جنگ تجاری و افت قیمت‌های جهانی محصولات فلزی و نفتی و همچنین رشد سریع و شتابانِ  قیمت‌ها از دلایل این سقوط 16 هزار واحدی بوده است.
زارعیان افزود: پیش بینی می کنیم در صورتِ عدمِ تشدیدِ نگرانیهای سیاسی , برای روزهای آینده ریزش طولانی به اندازه 6ماهه دوم سال گذشته را شاهد نباشیم؛ ولی از این به بعد شرکت های ارزنده که سودآوری و تقسیم سودِ بالا و گزارش‌های تولید و فروش خوبی داشته و خواهند داشت و افزایش نرخ ارز اثر مثبت بر روی آنها داشته باشد و رشدِ قیمت کمتری داشته اند پتانسیلِ رشد مجدد خواهند داشت. 
وی در توصیه به سهامداران اظهار کرد: خرید مستقیم سهام فقط برای سهامداران حرفه ای توصیه می شود و برای افرادِ عادی , صندوق مشترک سرمایه گذاری , که با نظر کارشناسانِ خبره سرمایه های تجمیع شده در صندوق را اداره می کنند , توصیه می شود.
انتهای پیام/۳۸۵۷رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری