Skip to Content

مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی کشور در یزد خبرداد

سرانه مصرف داروهای گیاهی هر ایرانی ۲۵ گرم در سال


مجری طرح ملی گیاهان دارویی در کشور در یزد عنوان کرد: سرانه متوسط مصرف داروهای گیاهی توسط هر ایرانی ۲۵ گرم در سال است.

به گزارش یزدبانو به نقل از یزد رسا به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی یزد، فریبرز غیبی در نشست علمی و اجرایی توسعه گیاهان دارویی در اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری استان یزد  اظهار داشت: سرانه گیاهان داروی برای هر آمریکایی دو و نیم کیلوگرم و برای هر اروپایی900 گرم در سال است.
وی با بیان اینکه در سبد دارویی کشو سهم گیاهان دارویی برای هر خانوار ایرانی 3 تا 10 درصد است، بیان کرد: این در حالی است که این میزان در افق 1404 باید به 20 درصد افزایش یابد.
مشاور رئیس سازمان جنگل‌‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: عرصه‌های منابع طبیعی از ظرفیت بسیار بالایی برای تولید گیاهان داروی برخوردار است و می‌تواند  با محوریت و مشارکت مردم به منبع بسیار  با ارزشی برای تولید ثروت و اشتغال مبدل گردد.
وی گفت در حال حاضر 950 قلم گیاهان داوریی در کشور تولید می‌شود که با وجود معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی زمینه برای رونق این صنعت در کشور فراهم شده است.  فراروری گیاهان دارویی و صنعتی ارزش افزوده بالایی دارد و توسعه صاردات و بازرگانی در این بخش درآمد قابل توجهی را نصیب دست اندرکاران آن می‌کند.
این مسئول با اشاره به اینکه توسعه و احیای گیاهان دارویی جزیی از حفاظت از مراتع است خاطرنشان کرد: طرح های توسعه گیاهان داوریی با مشارکت مردم می‌تواند زمینه مناسبی را برای  بهبود و ارتقای اقتصاد روستایی بوجود آورد.
وی با اشاره به تصویب سند ملی گیاهان دارویی گفت: طبق این سند وزارت جهاد کشاورزی موظف است در مجموع 500 هزار هکتار را به سطح کشت گیاهان دارویی اضافه نماید. این طرح از سال 1394 آغاز می‌شود و با اعتباری بالغ بر 140 میلیارد ریال هرسال در سطح  50 هزار هکتار کار توسعه و احیای گیاهان دارویی در سطح کشور صورت خواهد گرفت.
مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی کشور با تاکید بر اینکه محصولات تولید شده باید بطور کامل ارگانیک باشند، افزود: ما به تولید کنندگان تضمین خرید می‌دهیم، بطوریکه در همین راستا تفاهم نامه‌هایی نیز با اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و انجمن گیاهان داوریی کشور نیز امضا شده است.
 


رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری