Skip to Content

رییس سازمان امور دانشجویان

سال تحصیلی آینده دانشگاه‌ها زودتر از مهرماه آغاز می‌شود


رییس سازمان امور دانشجویان آموزش‌های حضوری را اولویت سال تحصیلی آینده دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اعلام کرد و گفت: سال تحصیلی جدید زودتر از مهرماه آغاز می‌شود.

به گزارش یزدبانو، مجتبی صدیقی روز یکشنبه در نشست خبری که در سازمان امور دانشجویان برگزار شد به تشریح تمهیدات این سازمان برای سال تحصیلی جدید پرداخت و اظهار داشت: برنامه های مختلفی را برای سال تحصیلی آینده در وزارت علوم دنبال می کنیم که این امر با کمک معاونت آموزشی و پژوهشی در حال انجام است و باید تا پایان خردادماه پیشنهاد خود را به ستاد ملی مقابله با کرونا برای ترم آینده ارایه دهیم.
وی خاطرنشان کرد: اولویت در این برنامه ها آموزش حضوری در نیم سال تحصیلی جدید است و با توجه به شرایط کشور، تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا و محدودیت ظرفیت خوابگاه ها به علت شیوع کرونا از ترکیب شیوع حضوری و غیرحضوری استفاده کنیم.
معاون وزیر علوم ادمه داد: اولویت ها برای دانشجویان ورودی قدیم و جدید جهت حضور در دانشگاه ها یا آموزش های غیرحضوری مشخص می شود. احتمال اینکه ترم تحصیلی زودتر از مهرماه شروع شود، وجود دارد و پس از تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می شود.
صدیقی همچنین گفت: برای دانشجویان ورودی جدید با توجه به اعلام زمان نتایج کنکور سراسری در اواخر مهرماه، تصمیم گیری می شود.
وی درباره فصل امتحانات دانشجویان در نیم سال تحصیلی جاری یادآور شد: ریسک سلامت دانشجویان مانع از برگزاری امتحانات پایان ترم به شکل حضوری بود و بعد از پیگیری ها، روش مجازی و غیرحضوری برای برگزاری امتحانات در اولویت قرار گرفت و راه های مختلف برگزاری غیرحضوری آزمون ها به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
رییس سازمان امور دانشجویان درباره تمهیدات دانشگاه ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خاطرنشان کرد: ویروس کرونا باعث شد از ابتدای اسفند ۹۸ دانشگاه ها را وارد شرایط جدیدی کنیم و به دلیل حفظ سلامتی دانشگاهیان آموزش حضوری متوقف و آموزش مجازی جایگزین شد. در ابتدای کار تردید داشتیم که همه دانشگاه های کوچک و بزرگ خود را از جهت سخت افزاری و نرم افزاری تجهیز کنند.

بیش از ۹۰ درصد دروس تئوری در دانشگاه های دولتی مجازی ارایه شد

صدیقی افزود: اما همه دانشگاه ها تلاش خوبی انجام دادند به گونه ای که بیش از ۹۰ درصد دروس تئوری در دانشگاه های دولتی به شکل مجازی ارایه شد؛ دانشگاه آزاد اسلامی هم ۸۵ درصد دروس و موسسات غیردولتی ۷۵ درصد دروس را به شکل مجازی ارایه کردند.
وی یادآور شد: زیرساخت های اموزش های از راه دور به عنوان یک سرمایه برای دانشگاه ها شناخته شده است و می توانیم از این شیوه اموزش برای دانشجویان ایرانی و غیرایرانی استفاده کنیم. زیرساخت های آموزش مجازی افق تازه ای برای پسا کرونا در دانشگاه ها ایجاد کرده است.
وی تاکید کرد: مسیری که دانشجویان در آموزش مجازی دنبال کرده اند منطبق بر تجربه های جهانی است و دانشگاه های سایر کشورها همین مسیر را طی کردند؛ ۱۸۰ کشور دنیا بر اثر ابتلا به کرونا سیستم آموزشی شان تحت تاثیر قرار گرفتند.
رییس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: بر اساس آمار یونسکو، یک و نیم میلیارد محصل تحت تاثیر محدودیت آموزش در دوران کرونا قرار گرفتند و همه سیستم مجازی را انتخاب کردند؛ حتی برخی از دانشگاه های خارجی از هم اکنون برای ترم های بعد تصمیم گیری کرده اند.
صدیقی به اقدامات این سازمان برای مقابله دانشگاه ها با شیوع ویروس کرونا اشاره و تصریح کرد: بیش از ۴۰۰ کانون همیار دانشجویی در حوزه سلامت روان و بیش از ۵۵ کانون در حوزه بهداشت فعال هستند که اعضای آن را دانشجویان تشکیل می دهند؛ ابتدا این دانشجویان آموزش دیدند و بعد با سایر دانشجویان که در خانه ها بودند ارتباط برقرار کردند.
وی افزود: همچنین از ظرفیت مرکز مشاوره برای ارتقای سلامت روان دانشجویان استفاده شد و در این مدت تجربیات موفق دانشگاه ها را بین آنها مبادله می کردیم؛ علاوه بر آن، کمپین بزرگ دانشجویی در خانه بمانیم، ایجاد کردیم که بیش از سه هزار اثر از دانشجویان دریافت شد.
معاون وزیر علوم تاکید کرد: در حوزه بهداشت سلامت و روان دانشجویان تزریق اعتبارات مالی داشتیم و رقم مناسبی بین دانشگاه ها توزیع شد، همچنین خدمات مددکاری برای دانشجویان به شکل مجازی و تلفنی انجام دادیم.
صدیقی همچنین از ابلاغ پروتکل جامع بهداشتی به دانشگاه ها خبر داد و اظهار داشت: این پروتکل جامع و کامل است که برای همه امور دانشجویی، آموزشی و بهداشتی دانشگاه ها استفاده می شود.
وی به تعویق بازپرداخت اقساط دانش آموختگان بدهکار اشاره کرد و گفت: دانشجویان از پرداخت اجاره بها در نیم سال دوم تحصیلی معاف شدند و مهلت ثبت نام برای دریافت انواع وام ها تمدید شد. اعتبارات وام شهریه ۱۰۰ درصد و اعتبارات وام تحصیلی هم ۵۰ درصد افزایش داده شد.
وی، یکی از مشکلات دانشگاه ها را تعیین تکلیف اقلام غذایی باقی مانده در انبارها و فریزرها عنوان کرد و افزود: این موضوع باید تعیین تکلیف می شد؛ دانشگاه ها با ستاد تنظیم بازار در استان خود هماهنگ کردند و اقلام را قبل از فاسد شدن برگرداندند که برای ترم آینده طلبکار شدند.

رییس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: حمایت از کارکنان خوابگاه ها و آشپزخانه ها که بیکار شده بودند یکی دیگر از نگرانی های دانشگاه ها بود که با هماهنگی های به عمل آمده آنان در سایر قراردادهای دانشگاه ها مشغول به کار شدند و دانشگاه ها با رعایت وضعیت قانونی سعی کردند که آنها بیکار نشوند.

معاون وزیر علوم در پاسخ به پرسش ایرنا در خصوص وضعیت اسکان دانشجویان در خوابگاه ها برای سال تحصیلی آینده، خاطرنشان کرد: سازمان امور دانشجویان در حال دریافت نظرات دانشگاه ها در این زمینه است؛ یکی از پارامترهای اصلی ما برای ترم آینده ظرفیت خوابگاه ها است و به طور طبیعی فکر می کنیم پذیرش دانشجویان در خوابگاه ها مشابه سال قبل نخواهد بود.
صدیقی اظهار داشت: ظرفیت خوابگاه ها برای ترم تحصیلی آینده با محدودیت مواجه می شود و درصدی از این دانشجویان که نیاز به خوابگاه دارند، اسکان داده می شود.
وی افزود: عاملی اصلی در تصمیم گیری برای اسکان دانشجویان در خوابگاه ها، بستگی به نیازهای آن برای استفاده از سراهای دانشجویی است؛ در این زمینه، اولویت بندی بین دانشجویان ورودی قدیم و جدید، دانشجویان سال آخر و سال پایین تر صورت می گیرد.
رییس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: شرایط دانشگاه ها با هم متفاوت است، ظرفیت برخی از دانشگاه ها کمتر یا برخی دیگر بیشتر است؛ در این چارچوب و اولویت، تشخیص با خود داننشگاه است گرچه اولویت ما برای آموزش حضوری است.
صدیقی درباره تاثیر کرونا بر کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو در کنکورهای ۹۹ تاکید کرد: سازمان سنجش آموزش کشور هم تاکید کرده است که امسال بنای بر تغییر ظرفیت ندارد و پذیرش دانشجو در کنکور به روال قبل دنبال می شود.

وی همچنین درباره وضعیت دانشجویان ساکن در خوابگاه های غیردولتی که اجاره بهای خود را پرداخت کرده بودند، گفت: بازگشت اجاره بهای خوابگاه، درخواست این دانشجویان بود که صندوق رفاه دانشجویان با دانشگاه ها برای شناسایی این دانشجویان و عودت اجاره بها در تماس است.
وی اظهار داشت: تاکنون ۱۳ هزار و ۵۰۰ دانشجوی ساکن در خوابگاه های غیردولتی شناسایی شدند که البته آمار آنها بیشتر از این تعداد است. اگر خوابگاه دار برای بازگشت پول مشکل دارد، صندوق رفاه به جای آنان مبلغ را به دانشجویان بر می گرداند.
معاون وزیر علوم تاکید کرد: اگر دانشجویان در خوابگا های دولتی و غیردولتی لوازم خود را جا گذاشته اند مراجعه کنند و وسایل شان را یا ببرند یا به انبار خوابگاه منتقل کنند.

بیش از ۱۶ هزار دانشجوی غیرایرانی به علت شیوع کرونا از کشور خارج شدند

رییس سازمان امور دانشجویان درباره جذب دانشجویان بین المللی هم اظهار داشت: بیش از ۶ میلیون دانشجوی بین المللی در کل دنیا مشغول به تحصیل هستند و این عدد نسبت به سال ۲۰۰۲ میلادی سه برابر شده است.
صدیقی خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود جمعیت دانشجویان بین المللی در سال ۲۰۲۵ به هشت میلیون نفر برسد اما کرونا ممکن است همه این آمارها را تحت تاثیر قرار دهد و شاید همه به سمت جذب و آموزش های غیرحضوری پیش بروند.
وی ادامه داد: در ایران دو عامل در جذب دانشجوی خارجی موثر است، نخست عامل جغرافیای محیطی و دوم سلیقه؛ بیشتر دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در ایران، دانشجویان پیرامونی هستند و تعدادی هم سلیقه آنها ایجاب می کرد که در رشته هایی در دانشگاه های ایران تحصیل کنند.
معاون وزیر علوم همچنین گفت: بعد از شیوع کرونا سه رویکرد برای جذب دانشجویان غیرایرانی خواهیم داشت، نخست جذب به صورت حضوری است و تا جایی که امکان داشته باشد شیوه حضوری را ادامه می دهیم؛ دوم شیوه نیمه حضوری و حضوری به صورت تلفیقی است.
صدیقی خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از ۱۶ هزار دانشجوی غیرایرانی به علت شیوع کرونا از کشور خارج شدند که در صورت امکان از آنان خواسته می شود برای امتحانات به صورت حضوری به ایران بازگردند. رویکرد سوم جذب دانشجویان به صورت غیرحضوری است که نیازمند قوانین جدید هستیم که در این زمینه زیرساخت ها باید تقویت شود.
وی به برخی نکات منفی کرونا در ایران اشاره و خاطرنشان کرد: کرونا برای صندوق رفاه دانشجویان هم مشکلاتی ایجاد کرده است که کاهش درآمدهای صندوق است. به علت تعطیلی خوابگاه ها هیچ اجاره بهایی از دانشجویان دریافت نشد و در آمد این صندوق در این سه ماه به شدت تحت تاثیر قرار گرفت.
رییس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: انتظار داریم بخشی از اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور برای ارایه خدمات به دانشجویان در بخش وام، خوابگاه ها و سلف سرویس ها ادامه یابد.

آماری از تعداد دانشجویان مبتلا به کرونا نداریم

صدیقی درباره آمار دانشجویان مبتلا به کرونا هم گفت: ابتلای دانشجویان به این بیماری خیلی کم بود اما آمار خاصی از ابتلای آنها به کرونا یا فوت دانشجویی نداریم.
وی درباره نحوه ارایه غذا به دانشجویان تاکید کرد: تغذیه در اولویت دانشجویان نیست و اگر درخواست جدی برای غذا وجود ندارد دانشگاه ها دنبال نکند اما اگر نیاز است حتما آشپزخانه ها با رعایت مسایل بهداشتی و ظرف های در بسته غذا ارایه دهند.
معاون وزیر علوم یادآور شد: در صورت نیاز برای ارایه غذا در سلف سرویس، با رعایت فاصله گذاری اجتماعی این امر صورت گیرد.
رییس سازمان امور دانشجویان همچنین درباره حذف ترم یا درس دانشگاه ها، تاکید کرد: به دانشجویان اعلام کردیم واحدهای درسی خود را حفظ کنند چه در تابستان و آغاز ترم آینده اگر امکان ارایه وجود داشته باشد، واحد را می گذرانند و نمره را در کارنامه ترم جاری لحاظ می کنند.

استعلام اعتبار مدارک نامزدهای انتخاباتی در یک فرصت محدودی انجام می شود

صدیقی درباره تایید اعتبار مدارک تحصیلی نامزدهای مجلس و شورای شهر، اظهار داشت: استعلام اعتبار مدارک نامزدهای انتخاباتی در یک فرصت محدودی انجام می شود؛ بر اساس هماهنگی بین وزارت علوم و وزارت کشور قرار بر این شد که مدارک مرتبط با وزارت علوم را ما پاسخ دهیم، مدارک دانشگاه آزاد را خود این دانشگاه بررسی کند.
وی به تایید اعتبار مدارک نمایندگان مجلس یازدهم اشاره و خاطرنشان کرد: بیش از چهار هزار استعلام در انتخابات مجلس از سازمان امور دانشجویان صورت گرفت؛ در این فرصت اندک برخی سوابق را سازمان امور دانشجویان در اختیار داشت و سایر مدارک را از دانشگاه ها استعلام کرد.
وی ادامه داد: در بررسی اعتبار مدارک این نامزدها، اعتبار مدارک کارشناسی ارشد و دکتری از اهمیت ویژه ای برخوردار بود؛ البته این نکته قابل تامل است که در فرصت اعلام شده، امکان کنترل همه مدارک وجود نداشت و برخی پاسخ ها از سازمان امور دانشجویان بعد از مهلت، آماده شد.
رییس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: به طور کلی، ۲ دسته مدرک تحصیلی داریم، یک سری مدارک که سازمان امور دانشجویان تایید می کند و مربوط به موسسات غیردولتی و دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی و دانش آموختگان خارج از کشور است.
صدیقی ادامه داد: همچنین حدود ۸۰ دانشگاه از سوی وزارت علوم مجوز صدور مدرک دارند. بر اساس طرح دولت، طرح جامع سامانه دانش آموختگی در سال ۹۹ راه اندازی می شود که بر این اساس، هر مدرک تحصیلی با یک کد مشخص می شود.
وی اظهار داشت: با جستجوی این کد در سیستم سازمان امور دانشجویان، استعلام مدرک مورد نظر صورت می گیرد. این امکان برای آن ۸۰ دانشگاه دولتی هم فراهم می شود که به صورت پایلوت در تعدادی از دانشگاه ها شروع شده است.
معاون وزیر علوم با بیان این که طرح مذکور مورد تایید دولت و رییس جمهوری بود، تاکید کرد: از دانشگاه آزاد خواسته می شود مدارک خود را در این سامانه قرار دهد.

منبع: ایرنا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری