Skip to Contentسلما سودان اولین مربی زن برای فوتبال مردان در جهان عرب است. او در حالی به مربیگری فوتبال آقایان مشغول است که در کشورش امکان فوتبالیست شدن زنان وجود ندارد.

به گزارش یزدبانو، سلما از سنین نوجوانی عاشق فوتبال بود و همیشه دلش می‌خواست فوتبالیست شود. اولین جرقه رویای مربیگری زمانی در ذهنش شکل گرفت که به دعوت برادرش برای تماشای بازی  او و دوستانش رفته بود. حین بازی آنها، او متوجه نکاتی شد که می‌‌توانست در برد تیم برادرش تاثیر داشته باشد. 

در پی مربی‌گری افتخاری این تیم نوجوانان، کم کم مسیر برای رسیدن به رویای کودکی‌اش هموار شد. او از فوتبالیست‌های نوجوان  زیر ۱۳ و ۱۶ سال شروع کرد و به تدریج از سوی فیفا برای مربیگری تیم‌های دسته دو انتخاب شد.  و حالا او بدون آنکه حتی یک بار هم به عنوان بازیکن در زمین حضور داشته باشد، مربی تیم بزرگسالان مردان شده است. 

از آنجا که جوامع عرب، قبیله‌ای بوده و نگاهشان به زن بسیار محدود است، این موفقیت برای سلما در جامعه عرب، دستاورد مهمی محسوب می‌شود.

بازیکنان سلما او را خواهر خطاب می‌کنند و به او لقب مربی ضربات آزاد داده‌اند. او در راه تحقق رویایش موانع زیادی را پشت سر گذاشته است و به طور قطع این موانع باز هم خواهند بود و راه سختی در پیش دارد. به گفته خودش همه بازیکنان از او پیروی می‌کنند جز یک نفر که معتقد است زن عرب به قبیله و خانه متعلق است و آنجا وظایف مهم تری دارد. .

 
انتهای پیام/رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری