Skip to Content

مدیرمسئول و سردبیر ماهنامه موعود:

زنده نگه‌داشتن آرمان فلسطین وظیفه همگانی است


اسماعیل شفیعی سروستانی مدیرمسئول و سردبیر ماهنامه موعود گفت: زنده نگه‌داشتن آرمان فلسطین وظیفه همگانی است و فرقی بین ادیان هم ندارد.

به گزارش یزدبانو، اسماعیل شفیعی سروستانی مدیرمسئول و سردبیر ماهنامه موعود در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، به مبانی قانونی حمایت جمهوری اسلامی از مردم مظلوم فلسطین اشاره کرد و گفت: بر اساس اصل 11 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نگاه جمهوری اسلامی صرفاً به ملت ایران نیست.

وی بابیان اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی فراتر از بحث ملت به موضوع امت هم توجه شده است اضافه کرد: ملت جمهوری اسلامی با توجه به مسائل دنیا به بحث امت هم توجه دارد و در اصل 11 قانونی اساسی آمده است که بر اساس آیه کریمه " اِنَ هذِهِ اُمَتُکُم اُمَةً وَحِدَةً وَ اَنَا رَبُکُم فَاعبُدون" همه مسلمانان یک امت هستند و دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است سیاست کلی خود را بر پایه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار دهد و پوشش فیزیکی به عمل آورد تا وحدت اسلامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام را تحقق بخشد.

شفیعی سروستانی ادامه داد: پس دولت جمهوری اسلامی ایران فقط ملت ایران را نمی‌بیند و موظف است که به امت اسلام هم توجه داشته باشد و تلاش کند تا این امت شکل گیرد و اهدافش محقق شود.

این محقق و نویسنده به قانون اساسی جمهوری اسلامی و اصل 52 آن اشاره کرد و افزود: در این قانون تصریح می‌کند که ریاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه‌جویی و سلطه‌پذیری، حفظ استمرار همه‌جانبه و تمامیت ارزی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمان و عدم تعهد در برابر قدرت‌های سلطه‌گر و روابط صلح‌آمیز متقابل با دولت‌های غیر محارب استوار است.

مدیرمسئول و سردبیر ماهنامه موعود اظهار داشت: برحسب آن نگاهی که در اصل 11 وجود دارد در اصل 52، دولت جمهوری اسلامی موظف شده است که سیاست خارجی خود را بر اساس دفاع از حقوق همه مسلمانان قرار دهد و چون ما همه مسلمانان را امت واحده می‌بینیم و خود را در برابر این امت مسئول می‌دانیم باید در راستای دفاع از حقوق همه امت اسلامی اقدام کنیم.

وی با اشاره به اینکه بر اساس اصل 54 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران سعادت انسان در کل جامعه بشری را آرمان خود می‌داند افزود: جمهوری اسلامی بر اساس اصل 54 استقلال، آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم جهان می‌شناسد بنابراین در عین خودداری کامل از هرگونه دخالت در امور داخلی ملت‌های دیگر، از مبارزه حق‌طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می‌کند.

شفیعی سروستانی عنوان کرد: در اصل 11 و 52 نگاه به امت اسلام توجه شده بود ولی در اصل 54 یک‌قدم فراتر نهاده و با یک نگاه عدالت محور توجه کرده به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است که با حفظ عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، از مبارزه حق‌طلبانه مستضعفان در برابر مستکبران در هر نقطه از عالم حمایت و دفاع کند.

این محقق و نویسنده با تأکید بر اینکه حمایت ایران اسلامی بر اساس اصل 54 قانون اساسی فرقی بین ادیان ندارد گفت: درواقع به‌حکم عدالت و به‌حکم وظیفه ما برای گسترش حق و عدل در جهان، موظفیم که از همه جنبش‌های آزادی‌بخش در هر نقطه از جهان با هر دین و مذهبی با حکم به اینکه آن‌ها برای حق و عدل مبارزه می‌کنند پشتیبانی کنیم.

مدیرمسئول و سردبیر ماهنامه موعود بابیان اینکه روز قدس یادگاری از امام راحل و مبتنی بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب است خاطرنشان کرد: بر اساس این اصول، توجه به‌روز قدس و آرمان‌های فلسطین و از این مسئله بالاتر دفاع از حقوق همه مردمان جهان بر اساس قانون اساسی وظیفه و تکلیف ما است و یک امر قانونی و در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران است.

وی با تأکید بر اینکه شعارهای نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران هیچ مبنای شرعی که ندارد هیچ، مبانی قانونی هم ندارد افزود: هر دولتی با هر گرایش سیاسی در کشور فعالیت داشته باشند، بر اساس قانون اساسی موظف است از آرمان‌های همه مردم مستضعف جهان با اولویت مسلمانان و جنبش‌های اسلامی حمایت کند.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری