Skip to Content

گفتگوی تفصیلی/ کارشناس مسائل اجتماعی و زنان:

زنان انقلابی سال 57 از سلاله زنان نهضت مشروطیت بودند


کارشناس مسائل اجتماعی و زنان گفت: برای یافتن نقش زن در انقلاب باید تاریخ را صبورانه ورق بزنیم زیرا این انقلاب یک انقلاب معمولی نبود و از لابلای آن زن مسلمان ایرانی را می بینیم که ارزشها یش ریشه در مکتبش دارد و زن سال 57 از سلاله زنان نهضت مشروطیت واز تبار زنان نهضت تنباکو است که آگاهانه رسالت خود را یافت.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، منصوره شاکری با تقدیر از حماسه حضور زنان یزدی در راهپیمایی 22 بهمن درگفتگو با خبرنگار یزد بانو به مناسبت ایام الله دهه فجرضمن پرداختن به شخصیت زنان الگو در اسلام به نقش زن مسلمان ایرانی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و آن را تازه شروع رسالت زن دانست که باید به تکلیف خود در جبهه جنگ نرم در حفاظت از سنگر خانواده و انتقال نقش خود به عنوان زن مکتبی به دختران خود خوب عمل کند.


شاکری با اشاره به حضور زنان در بهمن57 ضمن اشاره به نقش پررنگ و مشخص آنان که دوش به دوش مردان اثر گذار بود اظهار کرد : آنچه در رابطه با زندگی ائمه اطهار مهم است کیفیت زندگی است نه کمیت آن و عمر 18 ساله حضرت زهرا (س) عمر کوتاه حضرت معصومه (س) وعمرهای امروز که مقابل آخرت چشم بر هم زدنی است.


*جلوه نمایی زنان مسلمان در دفاع مقدس و انقلاب
رییس حوزه علمیه خواهران امام حسین(ع) و مقطع کارشناسی ارشد در ادامه تصریح کرد :  نگاه کنیم ایام الله دهه فجر و پیروزی انقلاب چه زنان پاکدامنی به شهادت رسیدند و مشوق همسر و فرزندان در میدان شهادت بودند که باید برای یافتن نقش زن صبورانه تاریخ را ورق بزنیم زیرا  این انقلاب یک انقلاب معمولی نبود و از لابلای آن زن مسلمان ایرانی با ارزشهای مکتبی اش و با آن الگوهای اسلامی اش جلوه نمایی می کند که باید تاریخ را ببینیم و زن 57 از سلاله زنان نهضت مشروطیت و زنان نهضت تنباکو است که آگاهانه رسالت خود را یافت .


*زنان در مشروطه لباس رزم پوشیدند
شاکری با توجه به حرکت و جایگاه و چگونگی حرکت زنان انقلابی در تاریخ ایران افزود : زن آنقدر نقش ساز است که یک انقلاب را به ثمر رسانده یا به قهقرا ببرد و این زنان انقلابی بودند که در مشروطه لباس رزم پوشیدند و در جریان کشف حجاب پیش قراول مردان، رضاخان را عقب زدند و مقابل فریبکاری او هوشمندانه ایستادند و زنانی که با وجود بودن مردانشان در زندان زیر شکنجه رژیم شاهنشاهی از فرزندان در خانه ها مراقبت کردند.
وی تصریح کرد : باید ببینیم در تاریخ چنین زنانی چگونه بار آمدند که مردانی را در دامن خود پروریدند که دفاع مقدس را می آفرینند و در حقیقت بذر انقلابی که سالیان دراز کاشتیم سال 42 نونهالی بود و 22 بهمن 57 درخت تنومندی شد که برای همیشه کشور را از لوث بیگانه پاک کرد و ما باز هم شاهد حضور مردم پیش چشم جهانیان خواهیم بود .
این کارشناس و پژوهشگر حوزوی، با طرح این سؤال که آیا با انقلاب کار ما تمام شد یا نه؟ اظهار داشت: این خطاست که فکر کنیم کار با انقلاب خاتمه یافته در واقع کار ما تازه شروع شده است و اینکه از تبار کدام زنان با کدام الگوها به اینجا رسیدیم مهم است .

*خیالمان از دشمن راحت نیست/ مادران امروز مثل مادربزرگ های دیروز به میدان بیایند
شاکری ادامه داد: در زمان رژیم شاه به خاطر فضای کفر حاکم بر جامعه مردم با حساسیت مراقب فرزندانشان بودند که آلوده نشوند و امروز درست است که جامعه دینی است ولی نباید خیالمان از دشمن راحت شود زیرا او با نقشه های ماهرانه تر زنان و جوانان ما را در جبهه جنگ نرم از طریق ماهواره ها و اینترنت در تیررس هجمه های خود قرار داده است .
وی تصریح کرد :  رسالت ما خصوصا زن امروز سنگین تر است و نباید فکر کند که نیاز به هدایت ندارد و باید برگردیم به تاریخ که از سلاله کدام زنانیم ؟ مادارن ما چه کردند؟ انقلاب چگونه به پیروزی رسید؟ نگوییم دیگران اینها را به بچه هایمان می گویند باید مادران برای بچه هایشان بگویند و این فرق می کند مثل مادران و مادربزرگ هایمان وظیفه داریم که انتقال بدهیم .
این کارشناس مسائل اجتماعی و زنان به نحوه انتقال هم پرداخت و گفت: مادر در زمینه انتقال این مفاهیم نقش اساسی دارد و اینکه حضور زن در صحنه چگونه ، کجاها و با چه ضرورتی باشد وظیفه مادران است .
شاکری تصریح کرد : چه کنیم تا ائمه و شهدا و زنان الگو در اسلام از ما راضی باشند ؟ شکر جامعه اسلامی با قوانین حیات بخش اسلام را انجام دهیم و آن جز با درک نقش خود در آگاهی دهی در مورد تاریخ رنج های مادرانمان در انقلاب نیست گاهی ما فراموش می کنیم چه نعمت و امنیتی داریم .
وی توکل و توسل به ائمه و ارتباط دائمی با آن بزرگواران را در تربیت فرزندان اساسی خواند و افزود: امروز با توجه به وسایلی که هست باید به آگاهی بخشی بپردازیم تا بتوانیم فرزند خوب تحویل بدهیم و راه انقلابیون را ادامه دهیم و به انقلاب امام عصر(عج) اتصال دهیم.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری