Skip to Contentرئیس سازمان بهزیستی گفت: بر اساس آخرین آمار، 2 میلیون و 800 هزار نفر معتاد در گروه سنی 15 تا 64 در کشور شناسایی شدند.

به گزارش یزدبانو،انوشیروان محسنی بندپی، روز سه شنبه در حاشیه برگزاری دومین همایش بین المللی و بیستمین گردهمایی ملی بهداشت محیط و توسعه پایدار در یزد افزود: بیشترین ماده مصرفی معتادان ، تریاک است اما شاهد افزایش مصرف مواد صنعتی و روانگردان نیز هستیم .
به گزارش ایرنا ، وی با اشاره به افزایش تعداد زنان معتاد در سنین پایین، اظهار کرد: 11 درصد جامعه معتادان را زنان تشکیل می دهند، این موضوع زنگ خطری برای جامعه است.
رییس سازمان بهزیستی تاکید کرد : در درمان زنان معتاد، مراکز درمانی در کشور توسعه یافته، هم اکنون 6 مرکز به مراکز قبلی اضافه شده است
به گزارش ایرنا، محسنی بندپی بدون اشاره به تعداد این مراکز ، اعتیاد را مهمترین آسیب اجتماعی عنوان کرد و افزود: اعتیاد هویت ، ساختار و وظیفه مندی فرد را تحت تاثیر قرار داده و اختلالات روحی و روانی را تشدید می کند و اثر هم افزایی در بروز جرایم کوچک و بزرگ و شیوع آسیب هایی مانند طلاق را در پی دارد.
این مسئول با اشاره به سیاستگذاری و برنامه ریزی سازمان بهزیستی در پیشگیری از اعتیاد اظهار کرد: در این راستا ، الگوهای ارتقا یافته در محلات به کار گرفته شد، تسهیل گرانی در این زمینه آموزش دیدند و کارزارهای رسانه ای هم برگزار شد ؛ همچنین تیم اجتماع محور به کار گرفته شد.
وی با بیان همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضاییه در ساماندهی و مدیریت معتادان متجاهر افزود: در این راستا الگوی «دادگاه درمان مدار» در 6 استان برای معتادان متجاهر آغاز شده است.
محسنی بندپی تاکید کرد: پیش از این معتاد مجرم بود و در صورت فرار در دوره درمان، علاوه بر وی درمانگران نیز تحت تعقیب قضایی قرار می گرفتند ولی هم اکنون این نگاه تغییر کرده است.
وی ادامه داد: در صورتی‌که فرد معتاد با وجود بستر مناسب برای درمان با وجود امکانات حاضر نشد برای ترک اعتیاد اقدام کند، متجاهر شناخته شده و در چنین شرایطی ناگزیر باید او را به مراکز درمان اجباری ارجاع داد.
به گزارش ایرنا، به گفته رئیس سازمان بهزیستی برای جامعه پذیرکردن افراد معتاد بهبود یافته ، تفاهم نامه ای با سازمان فنی و حرفه ای منعقد شد که در این راستا 15 هزار نفر از این افراد مهارت های شغلی و فنی را آموزش دیده اند.

** مراکز ترک اعتیاد ویژه کودکان در 6 استان
رییس سازمان بهزیستی در ادامه از راه اندازی 6 مرکز ترک اعتیاد در شش استان خبر داد و گفت: 2مرکز در سیستان و بلوچستان ، همین تعداد مرکز در خراسان شمالی ، یک مرکز در تهران و نیز یک مرکز در کرج ایجاد شده است.
وی با اشاره به خط ملی اعتیاد با شماره 09628 افزود: این خط آماده ارائه مشاوره به خانواده های دچار معضل اعتیاد است.
هم اکنون براساس آمار مراکز درمانی اعتیاد، 40 هزار معتاد در استان یزد وجود دارد.
استان یزد یک میلیون و 138هزار جمعیت دارد.
همایش بین المللی و نیز گردهمایی ملی بهداشت محیط و توسعه پایدار روز سه شنبه به مدت سه روز با حضور یکهزار نفر از استادان ، دانشجویان و محققان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در یزد شروع به کار کرد.
همچنین در این همایش محققانی از ایتالیا، اسپانیا، دانمارک ، ترکیه و آلمان حضور دارند.
از 760 مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش ،356 مقاله توسط هیات داوران انتخاب شد که از این تعداد 30 مورد به صورت سخنرانی و بقیه به شیوه پوستر ارایه می شود.
شرکت کنندگان در این همایش در زمینه تغییرات فصلی آلایندگی، پسماندها و آلودگی بهداشتی و محیط زیست بحث و تبادل نظر می کنند.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری