Skip to Content

رئیس سازمان مدیریت یزد:


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد گفت: رویکرد اشتغال زایی استان در سال آینده باید دانش آموختگان دانشگاهی و زنان با تحصیلات عالی را مورد توجه قرار دهد.

به گزارش یزدبانو به نقل از ایرنا ، حمیدرضا نصیری زاده روز شنبه در یازدهمین جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی استان افزود: از مجموع جمعیت بیکار، 18هزار و 205 نفر تحصیلات عالی دارند که از این تعداد، 10 هزار و 815 نفر یعنی 60 درصد آنان را زنان تشکیل می دهند
وی با اشاره به نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 استان گفت: جمعیت استان در سال گذشته یک میلیون و 138 هزار و 533 نفر بود که از این تعداد، 916 هزار و 489 نفر جمعیت 10 ساله و بیشتر بود.
وی درباره جمعیت فعال اقتصادی استان اظهار کرد: بر اساس آمار سرشماری ازمجموع جمعیت 370 هزار و 390 نفر، جمعیت فعال هستند که 44 هزار و 813 نفر
از این تعداد بیکار هستند.رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد جمعیت فعال اقتصادی برای افراد دارای بیش از 10 سال سن، جمعیت آنها را 916 هزار و 489 نفر اعلام کرد و افزود: 222 هزار و 44 نفر در استان جمعیت غیرفعال است که بیشتر آنها سربازان، دانشجویان و زنانه خانه‌دار هستند.
به گفته وی ، هم اکنون 66 هزار و 331 زن و 39 هزار و 333 مرد در استان با تحصیلات عالی، بدون شغل هستند که برای اشتغال آنها در لایحه بودجه سال 97 برنامه های گسترده در حوزه اشتغال از جمله اشتغال فراگیر ، روستایی و عشایری و اشتغال حمایتی پیش بینی شد.
نصیری زاده اضافه کرد: افراد شاغل استان 541 هزار و 764 نفر است که 105 هزار و 666 نفر از آنها دارای تحصیلات عالی و 436 هزار و 98 نفر فعالان بدون تحصیلات عالی یعنی دیپلم و زیردیپلم هستند.
وی ادامه داد: با توجه به بیکاران دانش آموخته دانشگاهی توجه اصلی دولت به این بخش و به ویژه جمعیت زنان دارای تحصیلات عالی است که 64درصد جمعیتاستان را شامل می شود.
دبیر شورای برنامه ریزی استان در تشریح برنامه های دولت تدبیر و امید برای ایجاد اشتغال در کشور و یزد افزود: در این بخش، اشتغال فراگیر، اشتغال روستایی و عشایری و اشتغال حمایتی پیش بینی شده که بخش فراگیر حدود نصف اشتغالزایی امسال را شامل می‌شود و نیم دیگر آن برای سال آینده در نظر گرفته شده است.
نصیری زاده اضافه کرد: در طرح اشتغال فراگیر 20 هزار میلیارد تومان در کشور در نظر گرفته که سهم استان یزد از این بخش 227 میلیارد تومان و ایجاد 9هزار و 22 نفر برای سال جاری بوده است.
وی سهم استان از اشتغال روستایی و عشایر را 237 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در بخش اشتغال حمایتی هم برخی مشاغل از سوی کمیته امداد و بهزیستی تعریف شده است.
دبیر شورای برنامه ریزی استان یزد در عین حال با بیان اینکه منابع ایجاد طرح های اشتغالزایی ، نفت و حذف یارانه ثروتمندان است ، ادامه داد: در مجموع 67 هزار میلیارد تومان در کشور برای ایجاد اشتغال از سوی دولت در نظر گرفته شده است.
نصیری زاده فعالیت دیگر در حوزه اشتغال را ، رویکرد دولت در مشارکت عمومی و خصوصی در اجرای طرح های عمرانی است ،گفت: هم اکنون 71 هزار طرح نیمه تمام شامل 6 هزار طرح ملی و 65هزار طرح استانی در کشور داریم به همین دلیل در دولت تدبیر و امید، طرح جدیدی تا پایان طرح‌های نیمه تمام، تعریف نشده است.
وی ادامه داد: در این خصوص در استان هم یکهزار و 800 طرح ناتمام وجود دارد که 385مورد آن قابل واگذاری و عمدتا غیراقتصادی است و نیازمند ایجاد مشوق‌هایی برای واگذاری به بخش خصوصی یا سرمایه‌گذار داخلی و خارجی است.
این مسئول در ادامه در تشریح لایحه بودجه سال 1397 اظهار کرد: دولت تدبیر و امید در بودجه ریزی لایحه 97 به شفاف سازی و ارائه به موقع آن برای تأثیرگذاری در توسعه کشور توجه کرده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد اصلاح ساختار در تدوین بودجه، توجه ویژه به تولید و اشتغال، توجه ویژه به عدالت اجتماعی و توجه به اولویت های برنامه از مهمترین ویژگی های یکساله کشور یا همان لایحه بودجه سال آینده است.
وی افزود: این لایحه همچون همه کشورها مبتنی بر چهار هدف اقتصادی تهیهشده است که محور نخست آن رسیدن به تعادل داخلی یا اشتغال کارآمد و و ثبات
قیمت‌ها و دومین محور آن تعادل خارجی با یکسان شدن ارزش کالاهای صادراتیو وارداتی است.
نصیری زاده در ادامه سومین هدف را توزیع عادلانه درآمدها و چهارمین هدف را رشد منطقی تولیدات داخلی عنوان کرد و ادامه داد: دولت در تهیه لایحه بودجه سال 97 اصلاح ساختاری در بودجه مبتنی بر عملکرد ، اصلاح فرآیند توزیع اعتبارات ، اصلاح فرآیند نظارت و اجرا را به صورت جدی و ویژه مدنظر داشته است.
دبیر شورای توسعه و برنامه ریزی استان یزد با بیان اینکه سال آینده بودجه340 دستگاه کشوری بر مبنای بودجه مبتنی بر عملکرد ارائه می شود ، تاکید کرد: در استان یزد نیز تاکنون اعتبارات 11 دستگاه بر این مبنا تدوین شده است یعنی بودجه ریزی بر اساس برنامه های کلان و بالادستی و وظایف هر دستگاه و قیمت تمام شده فعالیت ها توزیع می شود.
نصیری زاده افزایش شفافیت و انضباط اجتماعی را از محورهای مهم بودجه سالآینده عنوان کرد و گفت: در این خصوص ردیف‌های اصلی و متفرقه بودجه ساماندهی خواهند شد که بر این اساس، اصلاح جداول و نمودارها انجام شده و ردیف های متفرقه از 337 ردیف به 138 ردیف کاهش و 199 ردیف دیگر حذف یا انتقال یافته است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد یکی دیگر از محورهای لایحه بودجه را حرکت به سوی تمرکز زدایی دانست و اضافه کرد: سهم استانها در اعتبارات سرمایه ای در سال آینده به 30 درصد افزایش یافته در حالی که قبلا هشت درصد بود ضمن آنکه 888 طرح تملک دارایی هم به استانها تعلق گرفته است.
نصیری زاده در ادامه با بیان اینکه پیش بینی می شود، 600تا 800 هزار خانوار زیرخط مستمری در کشور باشند، اظهار کرد : محور اصلی کار دولت در تدوین لایحه بودجه ، توجه ویژه به عدالت اجتماعی و حذف خط فقر مطلق و بهبود بهداشت و سلامت مردم است که در این بخش به عنوان مثال پرداخت حدود700هزار تومان به یک خانواده پنج نفره زیر خط فقر( مستمری بگیر) مدنظر است .

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری