Skip to Content

(4)گفتگو/خاطرات بانوان یزدی از10فروردین 57؛

روزی که جدول های خیابان های یزد از خون مردم رنگین شد+خاطرات بانوان یزدی


خبرنگاریزدبانو درحاشیه آیین برگزاری آیین بزرگداشت سی و هفتمین سالروز ایام الله 10 و 12 فروردین یزد با چند نفر ازشرکت کنندگان مصاحبه ای انجام داده است و خاطرات آنان را از فروردین 57 منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، صبح امروز در مراسم بزرگداشت ایام الله دهم و 12 فروردین حضور یافتیم.این مراسم هر سال از سال 58 تا کنون با حضور مردم دارالعاده در مسجد روضه محمدیه که به پایگاه انقلاب یزد معروف شده است؛ برگزار می شود.
قیام خونین دهم فروردین 57 مردم یزد به مناسبت چهلم شهدای تبریز که در 29 بهمن 56 به دست دژخیمان رژیم شاهنشاهی در تبریز به شهادت رسیده بودند؛ به رهبری آیت الله صدوقی در یزد برگزار شد و شهدایی را تقدیم انقلاب کرد.و قیام مردم تبریز نیز در چهلم شهدای 19 دی 56 مردم قم صورت گرفته بود.
قیام مردم یزد 11 ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی رخ داد و بعد از پیروزی انقلاب در سال 61 حضرت ایت الله صدوقی در نماز جمعه به دست منافقان کوردل به شهادت رسید و در این مسجد(روضه محمدیه) به خاک سپرده شد و بسیاری از مناسبت ها در طول سال در این مسجد و جوار تربت پاک شهید صدوقی برگزار می شود.
مراسم دهم فروردین 57 یزد که در ایام نوروز بود با دعوت شهید صدوقی از مردم برای شرکت در مراسم چهلم شهدای تبریز ابتدا با ارامش در مسجد و با سخنرانی تاریخی راشد یزدی برگزار شد و سپس با بیرن امدن مردم و سردادن شعارهای ضد شاه و رژیم طاغوت و با دخالت نیروهای نظامی به تشنج کشیده شد و مردم را به خاک و خون کشیدند.


***گفتگو با بانوان یزدی
صبح امروز در حاشیه برگزاری سی و هفتمین سالگشت قیام خونین مردم دارالعباده یزد که با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ کاظم راشد یزدی برگزار شد، به سراغ چند نفر از بانوان یزدی شرکت کننده در مراسم که سنّ و سالی از آنان گذشته بود رفتیم تا به لطف خداوند بتوانیم بانوانی را بیابیم که خاطراتی از قیام آن روز تاریخی را برایمان تعریف کنند.


*جدول های خیابان از خون مردم رنگین شد
خانم گیوه ای  یکی ازحاضران در جریان دهم فروردین سال 57 است که از نحوه حضورخود و چگونگی حمله مزدوران شاه به مردم چنین می گوید:
درآن زمان 32 سال داشتم  و تقریبا مثل امروزی ساعت هشت صبح بود ازخیابان سلمان برای شرکت در مراسم آمدم که البته مراسم چهلم شهدای قم  را تبریزی ها برگزار کردند و بعد یزدی ها چهلم شهدای تبریز را در مسجد حظیره که بعد از انقلاب به « روضه محمدیه» تغییر نام یافت؛ برگزار کردند.
بعد ازسخنرانی آقای راشد یزدی؛ هنگام خروج مردم ازمسجد درحالی که آیت الله صدوقی (ره) ازقبل مردم را دعوت به آرامش کرده بودند ناگهان آنان شروع به سردادن شعار درود بر خمینی کردند. به ما زنها اجازه بیرون رفتن ندادند و درحسینیه ای که پشت مسجد بود ماندیم زیرا درگیری پیش آمد.
صدای تیر و تفنگ ازبیرون شنیده می شد و تا ظهر طول کشید که  بیرون آمدیم. دیدیم خیابان از دو طرف تا میدان امیرچقماق پر از ارتشی هاست که آماده باش ایستاده اند و ماشین های ارتشی بازار را دور می زنند و جدول ها از خون رنگین بود و کفش های زیادی هم درخیابان افتاده بود واینگونه به خانه رفیتم .


*بعد از آرام شدن اوضاع شهر به منزل رفتیم
خانم وارسته یکی دیگرازبانوان یزدی که 66 سال سن دارد می گوید : وقتی ازمسجد حظیره بیرون آمدیم درآن درگیری مجبورشدیم با چند نفرازاقوام که همراه بودیم درچهاراه ایرانشهردرمنزلی چند ساعت بمانیم تا اوضاع آرام شود ولی بعد شنیدیم طرف قلعه کهنه یک نفر را با تیرزده اند که شهید شده است.

انتهای پیام/ص                                                                                                                                       

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری