Skip to Content


راهبردهای رهبر انقلاب در زمینه امر به معروف و نهی از منکر


رشته پیوند محبت را حفظ کنید؛ اگر فردی به سمت شما می‌آید و اظهار علاقه‌ای به شما می‌کند، به دلیل عیوبی که دارد دست رد به سینه او نزنید، این یک قاعده کلی است که به اندک بهانه‌ای افرادی را طرد کردن و رد کردن و آن‌ها را از مرز دوستی خود خارج کردن، این مخالف با آن چیزی است که در این حدیث و فریضه امر به معروف و نهی از منکر به ما دستور داده شده است.

به گزارش یزدبانو به نقل از باشگاه خبرنگاران، امر به معروف و نهی از منکر در مقیاس وسیع و عمومی خود حتی از جهاد بالاتر است و اساس جهاد را این فریضه استوار می‌کند اما اینکه امر به معروف و نهی از منکر چیست و ما در مقابل آن چه وظیفه‌ای داریم در آیات و روایات به صراحت بیان شده است.

امر به معروف و نهی از منکر یکی از ارکان اساسی اسلام  و ضامن برپا داشتن همه فرایض اسلامی است  و باید در جامعه ما احیاء شود و هر فردی از آحاد مردم، خود را در گسترش نیکی  و صلاح و برچیده شدن زشتی و گمراهی و فساد، مسئول احساس کند. 

با توجه به فرا رسیدن ماه محرم و توجه ویژه به انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر از این پس در صفحه حقوقی قضایی، دیدگاه‌ها و بیانات مقام معظم رهبری را در مورد این فریضه دینی مرور می‌کنیم.

*طرد نکردن دیگران به بهانه عیوبشان

مقام معظم رهبری در تاریخ 28 شهریور 1392 بیان کردند؛ یک کسی است، با شما اظهار دوستی می‌کند، به سمت شما می‌آید و اظهار علاقه‌ای به شما می‌کند. دست رد به سینه او نزنید با ذکر عبوبی که شما در او مشاهده می‌کنید. این خیلی دستور مهم و بزرگ و عمومی‌ای است. یک کسی می‌آید پیش ما اظهار علاقه به ما می‌کند، ما فورا برویم سراغ آن اشکالاتی که در او وجود دارد و روی آن‌ها تکیه کنیم و طعن بر آن‌ها بزنیم، می‌فرماید مضمون این حدیث این است که محبت کسی را که به شما اظهار محبت می‌کند قبول کنید، محبت او را بپذیرد. ولو و اگر کسی  عیبی هم در او سراغ دارید، لزومی ندارد که طعن در آن عیب بکنید و این را موجب این قرار دهید که دست رد به سینه او بزنید.

* شاه بیت برخورد در روابط اجتماعی

اگر کار خلافی دارد، گناهی دارد، عیبی دارد، لازم نیست او را به خاطر این عیب طرد کنید، رد کنید، متوقف کنید. یعنی جلوی او را بگیرید با نهی از منکر منافاتی ندارد. با این منافاتی ندارد لکن رشته پیوند محبت را حفظ کنید. بعد البته انسان برای نهی از منکر یا برای اهدای عیوب دوستش و مرآه بودن برای مومن فرصت‌هایی دارد و می‌تواند از این فرصت‌ها استفاده کند و این کار را انجام دهد. اما این جور نباشد که به مجرد اینکه یک ایرادی را در او سراغ دارد، یک عیبی را در او سراغ دارید، این موحب بشود که شما محبت او را وخود او را طرد کنید و قبول نکنید این یکی از آن شاه بیت‌های برخورد در روابط اجتماعی است. 

*سیره پیامبر و اولیاء الهی برای امربه معروف و نهی ازمنکر

بعد فرمود این جزو اخلاق و رفتار پیغمبر و اولیائش نیست. یعنی آن‌ها کسانی را که می‌آمدند سراغشان، عیوبی هم داشتند، اشکالاتی داشتند، دست رد به سینه آن‌ها نمی‌زدند. جذبشان می‌کردند. نگهشان می‌داشتند البته در اصلاح آن‌ها هم می‌کوشیدند، امر به معروف هم می‌کردند  و  نهی از منکر هم می‌کردند. این یک قاعده کلی است که به اندک بهانه‌ای افرادی را طرد کردن و رد کردن و آن‌ها را از مرز دوستی خود خارج کردن، این مخالف با آن چیزی است که در این حدیث به ما دستور داده شده است.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری