Skip to Content


راز سر به مهر موسسه خیریه مولی الموحدین/ فرار مرعشی از شفافیت مالی در این موسسه/ ماجرای موروثی شدن یک شبه این خیریه


اگرچه در تیرماه سال ۹۰ یدالله موحد دادستان وقت کرمان و ریس کل جدید دادگستری استان در نشست خبری با اصحاب رسانه از رد پای شهرام جزایری در پرونده زمین خواری هفت باغ کرمان مربوط به موسسه ی همیشه جنجالی مولی الموحدین پرده برداشت؛ اما هیچگاه جزئیات این ماجرا منتشر نشد تا روابط جزایری و مولی الموحدین همچنان سر به مهر باقی بماند.

به گزارش یزدبانو به نقل از راه  دانا، طی هفته های گذشته، سخنان روحانی در همایش کشوری مبارزه با فساد بازتاب گسترده ای داشته است و پس از مرقومه رهبری برای این همایش، بسیاری به دنبال اثبات فساد در قسمت‌های مختلف سخنرانی های زیادی را انجام داده اند.


موسسه مولی الموحدین یک موسسه خیریه بود که با کمک های دولتی و جمعی از خیرین استان کرمان در این استان تشکیل شد. با پشتوانه حضور موسسین اولیه از جمله امام جمعه وقت و حسین مرعشی استاندار وقت استان کرمان شکل گرفت.


این موسسه در نهایت توانست موفقیت های زیادی به دست آورده و در اواخر سال 84 سرمایه این موسسه بالغ بر هزار میلیارد بود که این مبلغ برای یک موسسه خیریه مبلغ  بسیار زیادی به شمار می‌رفت.


با روی کار آمدن دولت نهم، حسین مرعشی به عنوان برادر خانم هاشمی رفسنجانی و همچنین یکی از موسسین این موسسه خیریه از سمت استانداری استان کرمان کنار رفته  و این موضوع نگرانی‌های زیادی را برای ذی نفعان در این موسسه به وجود آورد.


زنگ خطر تغییر دولت موجب شد که هیئت رئیسه موسسه خیریه مولی الموحدین در یک اقدام عجیب و غیر منتظره بند ۱۳ اساسنامه را تغییر داده  و موسسه خیریه را موروثی کنند؛ به طوری که هر یک از اعضای هیئت امناء در زمان حیات خود موظف هستند یک نفر را به عنوان جایگزین مشخص کنند که وقتی از دنیا رفتند  و یا به هر دلیلی نتوانستند به فعالیت شان ادامه دهند آن فرد جایگزین شود.


این اقدام در حالی صورت گرفته بود که حسین مرعشی در دوران استانداری خود بارها این پیشنهاد را رد کرده بود و حتی در جایی گفته بود که استاندار کرمان رئیس مولی الموحدین بوده و این موسسه وابسته به استانداری است.


از نظرشکل ظاهری کار، ممکن است این اقدام بی اشکال باشد، اما از نظر محتوایی بی اشکال نبوده؛ چرا که کسانی در شکل گیری این خیریه وارد شده و کمک کرده بودند که با نگاه به حقوقی بودن اعضای هیات امنا وارد شده بودند و در ادامه کار با این روند موافق نبودند.


ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، منطقه اقتصادی سیرجان، هواپیمایی ماهان ایر، کارخانجات مدرن خودرو، احداث فرودگاه، ایجاد هتل ها و مراکز خدماتی، رفاهی و ورزشی از جمله سرمایه گذاری های این موسسه است.همچنین موسسه خیریه مولی الموحدین صد در صد سهام ماهان ایر و ۵۰ درصد سهام کرمان خودرو را در اختیار دارد.

کنار گذاشتن موسسین حقوقی و انتخاب ۱۱ نفر از شخصیت های حقیقی که عمدتا از نزدیکان و افراد مورد اعتماد مرعشی بودند باعث شد که شبهه سوء استفاده های شخصی در این موسسه پر رنگ تر شود.

در این میان عدم ارائه گزارش عملکرد مالی شفاف توسط هیئت امنا به تقویت این شبهه دامن زد.

حسین مرعشی در مصاحبه با روزنامه سرمایه با اشاره به خیریه بودن این موسسه ارائه گزارش عملکرد مالی برای موسسات خیریه را غیر لازم و ضروری عنوان کرد و گفت: "مگر خیریه ها هم گزارش می دهند".


این در حالی است که روحانی، چندی پیش در همایش مبارزه با فساد گفته بود که هر قدرتی که رویش نظارت نباشد مشکل پیش می‌آید؛ نظارت بر هر موردی و هر جنبه‌ای را باید درست کنیم تا فساد ایجاد نشود؛ اما محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس که در سال ۸۴ معاونت برنامه ریزی استانداری کرمان را بر عهده داشت و از سوی استاندار وقت مامور به پیگیری این پرونده و بازگشت اموال و نظارت دولتی بر این موسسه شده بود در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس اعلام کرد: "که این موسسه یک مجموعه متمکن و برخوردار است که از ظرفیت های ملی استفاده کرده است".وی معتقد بود گزارش عملکرد این موسسه شفاف نیست و موروثی کردن آن خلاف قانون است.


از طرف دیگر روحانی در همایش ملی ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد اظهار داشت که بر روی بخش‌هایی هم که انحصار وجود دارد باید نظارت قوی‌تری اعمال شود و با ارتقاء شفافیت شرایط رقابت برابر فراهم شود.


رییس جمهوری با بیان اینکه بزرگترین فساد از رانت اطلاعاتی آغاز می‌شود، بر کاستن رابطه و حضور مردم با دستگاه‌های اداری تأکید کرد و گفت: باید ارتباط مردم با دستگاه های اداری محدود شود و اگر سطح ارتباط مراجعه‌کننده به یک نفر کاهش پیدا کند بدون تردید از سطح فساد هم کاسته خواهد شد، چرا که می‌توان نظارت کامل‌تر و سریع‌تری اعمال کرد.


در حال حاضر آنچه که مشخص است مسئولین این موسسه مالی و اعتباری از شفاف‌سازی مسائل مالی مربوط به این موسسه مالی فرار کرده و به دنبال تبصره‌هایی هستند تا از آن طریق از پاسخگویی به مسئولان مربوط طفره بروند.


هرچند چندی پیش پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان در گفتگو با بوتیا در رابطه با انتشار اسنادی در مورد موسسه اقتصادی مولی الموحدین گفت: به زودی در صحن علنی مجلس موضوع موسسه مولی الموحدین با اسناد معتبر مطرح می شود؛ اما همچنان در مورد این موسسه علامت سوال های زیادی وجود دارد.


نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره اسناد موجود در زمینه این موسسه خیریه گفت: با همکاری مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی کلیه اسناد و مدارک مربوط به موسسات اقتصادی مشابه از سراسر دنیا و همچنین اسناد معتبر مربوط به این موسسه نیز جمع آوری و فراهم شده است. ان شاء الله به زودی در صحن علنی مجلس با طرح موضوع موسسه مولی الوحدین در خصوص شفاف سازی حساب های مالی آن اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد.


البته حرف ها و حدیث ها در خصوص فعالیت های این موسسه خیریه بسیار بوده به طوری که این شرکت به عنوان مجری پروژه هفت باغ علوی که چندی قبل رد پای «شهرام جزایری» نیز در تصرف زمین‌های آن به چشم خورد، همیشه با حاشیه‌‌های زیادی همراه بوده و همواره شایعاتی به دنبال خود داشته است؛ از جمله این شایعات، انتشار خبر خرید زمین‌‌های ملی با قیمت بسیار پایین و با استفاده از رانت ناشی از نفوذ مدیران ارشد استان در موسسه خیریه‌ی مذکور و شرکت های وابسته ی  آنو  نیز واگذاری این زمین‌ها به قیمتی بسیار بالاتر به مردم است.


اگرچه در تیرماه سال ۹۰ یدالله موحد دادستان وقت کرمان و ریس کل جدید دادگستری استان در نشست خبری با اصحاب رسانه  از رد پای شهرام جزایری در پرونده زمین خواری هفت باغ کرمان مربوط به موسسه ی همیشه جنجالی مولی الموحدین پرده برداشت؛ اما هیچگاه جزئیات این ماجرا منتشر نشد تا روابط جزایری و مولی الموحدین همچنان سر به مهر باقی بماند.


در حقیقت آنچه که درباره این موسسه خیریه اهمیت دارد کارنامه عملکرد اقتصادی این مجموعه از ابتدای تأسیس تا کنون منتشر نشده است؛ در حالی سوال اصلی و بی پاسخ این است که ایجاد درآمد در این مجموعه که در حوزه های مختلف فعالیت می کنند، چگونه مدیریت شده است؟


قطعاً موسسات و نهادهایی با عملکرد موسسه خیریه مولی الموحدین کم نبوده و باید فعالیت های اقتصادی و خیریه این موسسات شفاف‌سازی شود تا مردم بهتر بتوانند به این موسسات اعتماد کنند؛ رسیدگی به مولی الموحدین پس از ده سال درگیری و کشمکش نشان می‌دهد که مسئولان اقتصادی با کسی تعارف نداشته و در زمینه ایجاد عدالت اقتصادی با کسی مماشات به خرج نمی‌دهند.


با پیگیری های نمایندگان در کمیسیون اقتصادی بالاخره در اواخر سال گذشته، کمیسیون اقتصادی مجلس توانست مصوبه را تصویب کند که طی آن افشای اطلاعات مالی مربوط به موسسات خیریه آزاد می‌شود و نهادها و موسسات مالی کشور موظفند اطلاعات مالی خود را اعلام کنند.


سوالاتی که در حال حاضر مطرح بوده این است که موسسه خیریه مولی الموحدین که امروز دارای میلیاردها تومان سرمایه است و در بیش از ۳۰ شرکت سهام دار است طبق قانون اقتصادی کشور شفاف شده و حداقل به مردم و خیرین که خود از بانیان اصلی هستند ، گزارش دهد که تاکنون چه اقدامات خیرخواهانه ای انجام داده؟ برای چند نفر ایجاد شغل کرده؟ چند مدرسه و بیمارستان خیریه ساخته؟ برای چند دختر جهیزیه اماده کرده؟ و هزاران سوال دیگر که بی پاسخ مانده است.اما آنچه به نظر می رسد این است که این موسسه امروز در پشت پرده یک موسسه خیریه سرمایه‌های کلانی دارد که همچون یک مافیای بزرگ اقتصادی در کرمان و حتی در کشور در بسیاری از مناسبات اقتصادی کشور تاثیرگذار است و تغییر در ساختار ان نیازمند یک حرکت انقلابی و بزرگ است.


باید منتظر ماند و دید با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص برخورد با فساد اقتصادی و عزم سه قوا در برخورد با مفاسد اقتصادی،‌ وضعیت این موسسه خیریه پس از سالها جنجال مالی روشن می‌شود یا خیر؟


 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری