Skip to Content

17دی/ بانوی مداح یزدی در گفتگوی تفصیلی :

دغدغه حضرت زینب (س) در کربلا حفظ حجاب بود


بانوی مداح یزدی حدود 20 سال است که در جلسات دینی به کار مداحی و سخنرانی به منظور ترویج فرهنگ اهل بیت مشغول است و در این گفتگوی دوستانه برای ما از فراز و نشیب های این فعالیت فرهنگی اثر گذارمی گوید .

به گزارش خبرنگار یزدبانو، تصمیم گرفتیم به مناسبت 17 دی سالروز کشف جاب رضاخانی با یکی از بانوان مداح که در ترویج دین و مقوله عفاف و حجاب در قالب گفتمان های دینی برای بانوان یزدی و دانش آموزان فعالیت دارد گفتگویی انجام دهیم :


اشاره:
زهراشاهدی یکی ازمبلغانی است که حدود 20 سال است دراین زمینه فعالیت می کند و اولین بار در ماه محرم به پیشنهاد عده ای از بانوان در یک جلسه کوچک محلی روی منبر رفت و از معارفی که درسایه علاقه بسیارش به مطالعه به دست آورده بود آنان را بهره مند کرد و هنوزدر این مسیر به انجام وظیفه می پردازد. وی علاوه بر دارابودن مدرک کاردانی مدیریت، در حال تحصیل در علوم دینی و حوزوی است.

 

* خانم شاهدی ازاینکه وقت خود را به ما اختصاص دادید متشکریم .چگونه در مسیر تبلیغ دین قرا رگرفتید؟
20 سال است کار تبلیغی می کنم و پنج فرزند دارم واکنون درحال تحصیل علوم حوزوی هستم .
خیلی اهل مطالعه بودم اولین بار یادم است شب تاسوعا در بوشهر در یک جلسه ای شرکت کرده بودم و بین برنامه فاصله افتاده بود و خانمها خواستند زیارت عاشورا  بخواندند ولی یک مسأله ای پیش آمد و دو گروه بحثشان شد. من همان روزها مطلبی در مورد اهمیت این مجالس خوانده بودم. به خاطر همین آرام گفتم: مجلس اهمیت دارد با دعوا خرابش نکنید و حتی یک روایتی هم خواندم که در محشر این مجالس جایگاهی دارند که خانمها خوششان آمد و به من پیشنهاد دادند از فردا بنشین روی منبر و صحبت . البته به صورت محلی بود و نه رسمی .


* آیا درکلاسهای آموزشی هم شرکت کرده اید؟
برای مداحی و سخنرانی کلاس نرفته ام ولی با سازمان تبلیغات در ارتباطم و در برنامه های آموزشی که برای مبلغان برگزارمی کنند شرکت می کنم.
 

* چه توصیه ای به بانوان مداح دارید؟
مستند و مستدل کارکنند و هرچه از هر کجا شنیدند نخوانند و در ذکرمصیبت هم، همه مصائب را نخوانند وهر  لفظی را در مورد اهل بیت به کار نبرند که باعث کوچکی مقامشان شود .خصوصا وقتی نسل جوان  با حساسیت دارد می شنود بلکه مطالعه داشته باشند و بینش را در دیگران ایجاد کنند.
* در مورد سبک های مبتذل در مداحی چه می دانید؟
سبک مداحی باید سنگین باشد نه سخیف و از آهنگ های موسیقی های مبتذل و حتی از آهنگ برخی سرودها نباشد.


* ازآسیب های مداحی هم برایمان بگویید:
برخی به دنبال تقلید صرفند و با این تصورکه چون گریاندن برای امام حسین (ع)  مقدس است به هرچیزی مردم را می گریانند در صورتی که شور و شعور باید با هم باشد و مداح باید نکاتی را توضیح دهد مثلا در کربلا دغدغه حضرت زینب (س) حفظ حجاب  بود و باید مصیبت به این سمت تقویت شود نه اینکه فقط به سوزخالی که در جای خود مهم است اکتفا شود.


*شما چقدر سعی کرده اید بحث عفاف و حجاب را گسترش دهید؟
گفتمان هایی که تا کنون برگزار شده برخی در مورد این موضوع بوده است و بانوان شبهات زیادی در این زمینه دارند که باید افراد متخصص وارد مقوله عفاف و حجاب شوند و به ویژه برای جوانان و دختران جوان این ممسأله را روشن کنند.
حجاب دستور صریح و روشن قران به بانوان است که قابل کتمان نیست .در ارتباطی هم که با دختران دان اموز دارم سعی می کنم به شبهات آنان پاسخ دهم.
* رهبرانقلاب چه توصیه ای به مداحان دارند؟
ایشان تأکید دارند که در مقدمه مداحی موعظه های پند آموز باشد به صورت استفاده از قصیده و اشعار مناسب و مستقیم مداح به سراغ عزاداری نرود. البته این اشعار با روایات همخوانی داشته باشند و با مطالعه باشد که ضد و نقیض نشود یا تبلیغ فرقه های (جبریه،تفویضیه و..) نباشد  و بدانند گاهی یک مداحی خوب تأثیرش ازساعتها منبرو سخنرانی بیشتراست.


* آیا توصیه ای برای بانیان مجالس هم دارید ؟
این مجالس نباید دست کم گرفته شود و مداحی که فقط برای گریه انداختن می آید ومی خواهد پولش را بگیرد باید بداند در قبال مجلسش مسؤول است و مردم نباید اینگونه افراد را صرف داشتن صوت خوب دعوت کنند البته اگر اشکال مداح به او گفته شود و مردم هم پیشنهاد خود را در مورد بهترشدن مداحی به او بدهند کار مداحان سخت تر شده و با بالا رفتن آگاهی توقع مردم هم بیشتر خواهد شد و اینگونه هر کسی به مجالس دعوت نمی شود.


*چقدرکلاسهای مداحی پیش از محرم توانست مؤثرباشد؟
برنامه هست و توصیه ها هم می شود و تأثیر هم دارد ولی خیلی ها شرکت نمی کنند بعضی ها هم به توصیه ها عمل نمی کنند.


*از تحریفات و آسیب های مجالس  مداحی و سخنرانی بگویید؟
عده ای فکرمی کنند چون باید مردم برای اهل بیت اشک بریزند پس این هدف وسیله را توجیه می کند و به هرنحوی حتی باخواندن روضه های غیرمستند مردم را می گریانند. صدایشان هم که خوب است مردم استقبال می کنند و این وظیفه خود مداح هم است که خدای نکرده ترویج دهنده خرافات از طریق دادن ختم ها و ذکرهای غیرمستند بین مردم نباشد.


* چگونه از این آسیب ها می شود جلوگیری کرد؟
باید مداح خوب تربیت کرد تا کم کم جلواین برنامه ها گرفته شود و بتوان مردم را به سمت مسیر درست هدایت کرد وگفت :به سراغ این افراد بروید. اگر ما مداح مورد پسند و متخصص نداشته باشیم به هدف تبلیغ دین نمی رسیم.


*نظارت برقیمت ها درمداحی چگونه است؟
البته اگر افرادی بیش از قیمت تعیین شده بخواهند دریافت کنند سازمان تبلیغات شماره شان را به مردم نمی دهد و باید حتما معرفی نامه از مرکزمداحی و سازمان تبلیغات داشته باشند.


* مردم چه نقشی در کم کردن آسیب ها دارند؟
سازمان تبلیغات زحمت خود را می کشد و ظاهرا هم استقبال هست ولی مردم خودشان نباید افراد غیر معتبر را دعوت کنند و بدانند همانطورکه توجه به غذای جسم مهم است، غذای روح مردم هم نیاز به دقت دارد.


*فعالیت شما بیشتر در چه مناسبتهایی است؟
محرم و صفر و ایام فاطمیه بیشتر کارمی کنم وسخنرانیهایم هم با موضوعات اخلاقی واعتقادی وبیشتربا تفسیرموضوعی آیات قرآن همراه است به عنوان مثال امسال محبت خدا را درقرآن کارکردیم .


* ازچه منابعی استفاده می کنید؟
بیشترازنوارهای سخنرانی و کتابها استفاده می کنم و اگرلازم باشد از اینترنت هم برای تکمیل مطالعاتم بهره می برم.


* در مورد شبهاتی که برای مردم هست صحبت کنید؟
سعی شود در مجالس که سخنرانی انجام می شود مطالب باز شود و به کلی گویی اکتفا نشود البته در مجلس علما شاید شبهه کمتر پیش بیاید ولی در مجلس عوام مردم همین طور مطلبی گفته نشود و رد شویم بلکه دقت کنیم یک مطلب از طریق اضافه کردن داستان، حکایت مثال ها و مصادیق درست جا بیفتد بعد وارد مطلب بعدی شویم که جا افتادن یک مطلب مهمتراز گفتن مطالب زیاد و فهم نشده بوسیله مخاطب است.


* درپایان اگرصحبتی دارید بفرمایید:
ان شاءالله خداوند همه ما را در مسیرولایت و آرمانهای امام قراردهد و از خط مشی رهبری و نه سلیقه های شخصی پیروی نماییم.

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری