Skip to Content

رئیس اداره سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی یزد:


رئیس اداره سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: بر اساس تحقیقات و پیمایش‌هایی که انجام شده نتیجه و دست یافته ای مبنی بر بالا بودن و رتبه اول یزدی ها در ابتلا به افسردگی حاصل نشده است.

فاطمه زارع در گفتگو با خبرنگار یزدبانو در خصوص شیوع بیماری های روانی اظهار داشت: طبق آمار پیمایش ملی سلامت روان، در ایران حداقل24% از افراد از بیماری های اعصاب و روان رنج می برند. یعنی در یک خانواده 5 نفری یک نفر یکی از انواع بیماری ها را دارد و از هر هزار نفر 5 نفر مبتلا به اختلالات شدید روانی و 20 الی 40 نفرمبتلا به اختلالات خفیف روانی هستند.

8/5 درصد از افراد ثبتنام شده در طرح سیب دارای مشکل روانی هستند

وی اعلام کرد: بیش از 24 درصد از افرادی که در قالب طرح سیب در استان یزد ثبت نام کرده‌اند در حوزه سلامت روان مورد غربالگری اولیه قرار گرفته‌اند که نتایج این غربالگری حاکی از آن است که نزدیک به 8/5 درصد ازآنها دارای حداقل یک مشکل روانی بوده اند و برای 68 درصد از آن‌ها  مداخلات روانشناسی انجام شده است.

زارع یادآور شد: افرادی که مورد غربالگری سلامت روان قرار گرفته اند در رده سنی پنج تا 64 سال بوده اند اما باید به این که توجه کرد بیشترین سنی که در طرح سیب ثبت‌نام کرده اند میانسالان بوده اند و طبیعتا بیشترین بیماران شناسایی شده نیز از همین رده سنی بوده‌اند.

وی در خصوص جایگاه و رتبه استان یزد در ابتلا به افسردگی گفت: بر اساس تحقیقات و پیمایش‌هایی که انجام شده نتیجه و دست یافته ای مبنی بر بالا بودن و رتبه اول یزدی ها در ابتلا به افسردگی حاصل نشده است.

وی با بیان این که 34.7 درصد ازجمعیت کشور نیازمند استفاده از خدمات سلامت روان هستند اعلام کرد: در ایران، شیوع تمام عمر اختلال‌های روانی در جمعیت بالای پانزده سال كشور بیش از 20 درصد برآورد می‌شود كه در این میان اختلالات خلقی و اضطرابی بیش‌ترین شیوع را دارند و به طور ویژه در زنان، افسردگی در صدر اختلالات روانی قرار دارد.

اختلال‌هاي رواني رتبه دوم بار بيماري‌ها را در كشور دارد

زارع اذعان داشت: براساس آمارهای کشوری چنین تخمین زده می‌شود که حداقل 15 الی 25 درصد از بزرگسالانی که به درمانگاهها و مراکز بهداشتی مراجعه مینمایند؛ هیچگونه بیماری جسمی ندارند و به طور جدی نیز دچار بیماری روانی نمیباشد، بلکه آنها تحت فشار، ناراحتی، اضطراب، نگرانی و افسردگی همراه با مسائل روانتنی میباشند.

وی با اشاره به عوارض و پیامد بیماری های روانی اظهار داشت: بار بيماري‌ها شامل ميزان مرگ و ميز و ناتواني ناشي از يك بيماري است كه پس از بيماري‌هاي قلبي به علت مرگ و مير بالا ، بيماري‌هاي رواني به علت معلوليت و ناتواني بالايي كه دارند دومين بار بيماري‌ها در كشور به خود اختصاص مي‌دهند.

ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی در پیش گیری از آسیب‌های روانی 

رئیس اداره سلامت روانی با اشاره به برنامه های مختلف گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: از سوی گروه سلامت روانی،اجتماعی و اعتیاد  برنامه های متنوعی در جهت تأمین، حفظ و ارتقای سطح سلامت روان آحاد جامعه در حال انجام است که از این دست می توان به برنامه تشخیص و مراقبت اختلالات شایع روانپزشکی در نظام مراقبت های اولیه، برنامه آموزشی مهارت زندگی و فرزندپروری، برنامه مداخله پیشگیری از خودکشی و برنامه خودمراقبتی در سلامت روان اشاره کرد.

زارع با اشاره به ضرورت آموزش مهارت های زندگی اظهار داشت: به طوركلی مهارت‌های زندگی شامل مهارت‌هایی است كه باعث افزایش توانایی‌های روانی – اجتماعی فرد می‌شود و آنان را قادر می‌سازد تا به¬طور مؤثر با مقتضیات و كشمكش‌های زندگی روبرو شود به میزان زیادی از آسیب‌های روانی – اجتماعی آتی پیش‌گیری از این رو ضروری است مهارت های زندگی درست به مردم آموزش داده شود.

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری