Skip to Content

یادداشت

خیانت های زناشویی،چرا؟ وچگونه؟


به عنوان مشاور و درمانگر اختلالات جنسی از زوجین تمنا دارم که در اولین فرصت بروز مشکل به دنبال حل آن با کمک یک متخصص باشند و نگذارند یک مشکل، زندگی آنها را از هم بپاشد ،به هم فرصت تغییر و پرکردن خلأ های موجود را بدهند و بلافاصله به دنبال رفع نیازهای برآورده نشده، در خیابان و پیش غریبه ها نباشند.

به گزارش یزدبانو، فریبا شکیبا مشاور خانواده و درمانگر اختلالات جنسی این هفته موضوع مسائل جنسی و خانواده را به خیانتهای زناشویی که از آن به روابط فرازناشویی تعبیر می شود در قالب یک یادداشت اختصاص اده است:
تاکنون طبق  آمارهای بیان شده  60 تا 80  درصد طلاق ها در مسائل جنسی ریشه دارد و این درحالی است که  زوجین مراجعه کننده، به دلیل چارچوب های فرهنگی- اجتماعی دلیل واقعی را بیان نمی کنند و دلایل دیگری را بهانه می کنند ولی با ریشه یابی مشاوران، بیشتر مواقع رد پای نارضایتی های جنسی دیده می شود.
در واقع امروزه به جز پدیده طلاق شاهد پدیده دیگری با عنوان خیانت زناشویی و روابط فرازناشویی هستیم، که طی این روزهای اخیر یکی از عوامل اصلی طلاق و تأثیر مهمی در جدایی زوجین دارد و من شخصا شاهد موارد بسیاری در مشاوره ها بودم.
خوب مسائل جنسی که در کشور ما هنوز  یک تابو هست و بعضی ها یک خطر  قرمزی می دانند که نباید در مورد آن صحبت شود و نتیجه این می شود که زوجی به دلیل اینکه آموزش های لازم را ندیدند و از خیلی از مسائل باخبر نبوده یا زوجینی که مشکل  جنسی دارند و از حرف زدن درباره آن  خجالت می کشند مشکل آنها خودبه خود حل نشده و حتی باعث  پررنگ شدن و بعدها به صورت خیانت بروز می کند.
پس کی باید به فکر آموزش های جنسی لازم برای جوانان و بالا بردن آگاهی عمومی آنها باشیم،آموزش مسائلی که می تواند زوجین را از بروز مشکلات ایمن کرده و از طلاق پیشگیری کند.
در واقع، باور غلطی است  که به قول بعضی افراد،  همه زندگی در رابطه جنسی خلاصه نمی شود و این بخش کوچکی از زندگی می باشد.
واقعیت امر این هست که ناتواني جنسي و نارضایتی های جنسی زوجین از همدیگر و برآورده نشدن نیازهای مربوطه در این امر،  باعث تيره و تار شدن روابط عاطفی آنها مي‌شود.
واقعیت این هست که در مشاوره شخصا شاهد این بودم که بسیاری از زنان و مردان متاهل از روابط جنسی خود لذت كامل و كافی را نمی برند.
شاید قبول کردنش برای بعضی ها سخت باشد که نیاز جنسی از قویترین نیازهای درونی بوده و اگر رضایت کافی در این مسئله بین زوجین باشد، رابطه تنگاتنگی با یک زندگی سالم و خوشبختی  دارد.
معمولا افرادي که با همسر خود مشکلات جنسي دارند سلامت رواني خود را هم از دست مي‌دهند. اعتماد به نفسشان به شدت کاهش پيدا مي‌کند، عصبی شده  و دچار افسردگي مي‌شوند وحتی به اختلالات پنهان و عمیقی در روابط زوجین منتهی می شود كه می توان به تنفر از همسر ، دلخوری ، حسادت و رقابت برای سركوب یكدیگر، مقصر دانستن همسر در بسیاری از مشكلات زندگی، حس انتقام گیری ناخودآگاه ، احساس تحقیر شدن توسط همسر، احساس مورد بی اعتنایی واقع شدن و بروز مشکلات متعدد دیگر اشاره نمود.
طبیعتا زوجین ناآگاه جامعه  ما، با پیش آمدن این تنش ها، بجای حل آن  و اقدام فوری برای مشاوره، رفته رفته شکاف اختلاف را عمیق تر کرده و باعث پایه ریزی روابط فرازناشویی می شود.
زنگ خطر اینکه تحریکات جنسی در جامعه نسبت به 30 سال گذشته بیش از صد برابر شده ، امکان دسترسی به محرک های جنسی، دیدن تصاویر شهوت انگیز، وفیلم های مبتذل بیشتر شده  و وجود پوشش و آرایش های نامناسب در جامعه  باعث  تنوع طلب شدن مردان و بالا رفتن انتظاراتشان  شده است.
باوجود اینکه حق زنان در این مشکلات  جنسی بیشتر از مردان تضییع می‌شود ولی در این میان زنان می توانند با ایجاد یکسری هیجاناتی در خانه و اقداماتی  به موازات جامعه امروز و نیازهای مردان، میل تنوع طلبی مردان را تاحد زیادی ارضا کنند.
متأسفانه روابط فرازناشویی در زنان هم رواج پیدا کرده و اتفاق می افتد ولی تنوع طلبی و گرایش زنان متأهل، برخلاف مردان ریشه در نارضایتی جنسی نداشته و اغلب کمبود یا خلا عاطفی است که موجب گرایش به جنس مخالف و سپس روابط جنسی نامشروع می شود.
صیمیت جنسی وصمیمیت عاطفی رابطه تنگاتگی باهم داشته  و شاید علت کمبود محبت در زن، اختلال جنسی همسرش یا بالعکس علت تنوع طلبی شوهر به علت خلأجنسی از جانب زن باشد.
در هر صورت این مشکل باید توسط یک متخصص مورد بررسی قرار گرفته و زوجین هرکدام سهم خود را پذیرفته و به جای پاک کردن صورت مسئله دنبال حل آن و پر کردن خلا در خانه باشند و در اولین فرصت به دنبال رفع نیاز در بیرون از خانه نگردند.
من به عنوان مشاور و درمانگر اختلالات جنسی از زوجین تمنا دارم که در اولین فرصت بروز مشکل به دنبال حل آن با کمک یک متخصص باشند و نگذارند یک مشکل، زندگی آنها را از هم بپاشد ،به هم فرصت تغییر و پرکردن خلأ های موجود را بدهند و بلافاصله به دنبال رفع نیازهای برآورده نشده، در خیابان و پیش غریبه ها نباشند.
وقابل توجه برای مسئولین اینکه ، نبود آموزش درخصوص مسائل جنسی بزرگ‌ترین آسیب در ازدواج‌ها است و برنامه‌ریزان و سیاستگذاران جامعه باید نگاهی مقدس و باز به مقوله روابط زناشویی داشته و با آموزش و ترویج فرهنگ درست این روابط که در آموزه‌های دینی ما نیز به آن اشاره شده است، نگاه تابو و پنهانکارانه به این موضوع را پاک کنند تا شاهد آمار روز افزون طلاق نباشیم و بتوانیم اقدامات پیشگیرانه ای در این راستا انجام بدهیم.
در نهایت اینکه، به لطف خدا و یاری مسئولین ، شبکه فعالین ازدواج استان یزد، اقدام به برگزاری یکسری کلاس های آموزش مدیریت روابط جنسی برای زوجین جوان می کند که می تواند تا حدودی این خلا آموزش و آگاهی را پر کند، پیشنهاد می کنم زوجین جوان حتما حضورا  برای ثبت نام مراجعه کرده یا برای آشنایی بیشتر به سایت www. Shefayazd.com مراجعه کنند.

 

اانتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (6 آرا)
The average rating is 4.833333333333333 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری