Skip to Content

نگرانی لوازم التحریرفروشان یزد از کسادی بازار؛

خودکار کند لوازم التحریرفروشان یزد روی فاکتور فروش!/آموزش و پرورش؛ قوز بالای قوز کتابفروشان یزد


امسال برپایی کلاس های درس در ایام شیوع ویروس کرونا، شیوه جدیدی را به خود گرفته و به نظر می رسد این نوع تدریس بازار خرید نوشت ابزارها را هم با بی مهری روبرو کرده است.

به گزارش یزدبانو، فصل تابستان در سال 99 هم رو به پایان است و پاییز با «مهر» کم کم خود را در دل طبیعت جا می کند، فصلی که برای ایرانی ها بیشتر از انکه خزان باشد بهار تحصیل است و آغازگر درس و مدرسه.

هر سال با قرار گرفتن در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدرسه، شور و تقلا برای آغاز یک سال تحصیلی جدید حال و هوای خاصی را ایجاد می کند و رونق بازار کتاب و نوشت افزار گرم می شود و به قول صنف لوازم التحریر فروشی ها، خودکار فکتور فروش، روان تر می نویسد.

اما گویا امسال برپایی کلاس های درس در ایام شیوع ویروس کرونا، شیوه جدیدی را به خود گرفته است و به نظر می رسد این نوع تدریس بازار خرید نوشت ابزارها را هم با بی مهری روبرو کرده است و همه جوانب دست به دست هم دادند تا ان رونقی که هر سال برای فروشندگان کتاب و نوشت افزار اتفاق می افتاد امسال نیوفتد.

سال گذشته نیز تقریبا تمام مدارس و دانشگاه ها نیمه دوم سال تحصیلی را به دلیل شیوع این بیماری تعطیل بودند اما تفاوت آن با سال تحصیلی جدید این است که، امسال از ابتدا کلاس ها به صورت مجازی بر گزار خواهند شد که با برگزاری سال تحصیلی به صورت مجازی ضربه زیادی به بازار لوازم التحریر وارد می کند و فروش اقلام در این بازار به حداقل می رسد.

محمدحسین مرتضوی رئیس اتحادیه کتاب‌فروشان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با بیان اینکه  به دلیل متنوع بودن اقلام و تفاوت قیمت شرکت ها نمی توان میزان افزایش قیمت ها را به طور دقیق مشخص کرد اظهار کرد: علیرغم کاهش شدید تقاضا و فراوانی اجناس در لوازم التحریر فروشی ها، نرخ این اقلام از 25 تا 70درصد با افزایش قیمت روبرو بوده است.

 

مرتضوی افزود: قیمت اقلام کاغذی مانند دفتر تغییر آن چنانی نداشته است اما نوشت افزار گران تر شده است.

وی با اشاره به فعالیت 220 واحد صنفی فروش لوازم التحریر در یزد عنوان کرد: شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضا در مدت 7 ماه گذشته بازار فروش لوازم التحریر را تا حدودی مختل کرد و هم اکنون این بازار در رکود کامل است.

مرتضوی گفت: تنها کار این واحدها باز و بسته کردن در مغازه شان بدون فروش و کسب درآمد شده است به طوریکه حتی برخی ها هزینه برقشان را هم نمی توانند دربیاورند چه برسد به هزینه شاگرد و اجاره بهای مغازه.

رئیس اتحادیه کتاب‌فروشان یزد با بیان اینکه چشم فروشندگان به بازار شهریور است ابراز کرد: تا انجا هم که من اطلاع دارم با وجود گذشت ده روز از شهریور ماه فروش اکثر لوازم التحریری های یزد صفر است اما امیدواریم وضع در هفته آینده خوب شود.

این فروشنده لوازم التحریر در یزد با بیان اینکه تصدی گری آموزش و پرورش در حوزه کتاب و لوازم التحریر غوز بالای غوز فروشندگان لوازم التحریر شده است تصریح کرد: متاسفانه با این اوضاع بازار، توزیع و حتی منگنه و صحافی کتب به دست خود اموزش و پرورش انجام می شود و حتی گاهی از طرف مدرسه لوازم التحریر هم به دانش اموزان پیشنهاد می شود که جا دارد این گلایه را به مسئولان اموزش و پرورش بکنیم که حق این صنف ضایع نشود.

مرتضوی با بیان اینکه با این اوضاع بازار معلوم نیست چه عاقبتی بر سر راه فروشندگان لوازم التحریر گذاشته شود گفت: بسیاری از فروشندگان از خرید جنس در سال تحصیلی جدید خودداری کرده اند و بنا به احتیاط راضی به فروش اجناس سالهای گذشته خود هستند وانچه فعلا مشخص است رکود بازار نوشت افزار است مگر اینکه هفته آینده تغییری در بازار ایجاد شود.

وی درخصوص نشر و توزیع کتب کمک آموزشی خاطرنشان کرد: کتب کمک آموزشی اکثرا در خارج از یزد تولید و منتشر می شوند و یزد کار توزیع این کتب را انجام می دهد البته این موضوع هم چند سالی است کتاب فروشان یزد را با چالش روبرو کرده است چراکه ناشرین یک کتاب کمک اموزشی را به بنکدار با 30درصد تخفیف عرضه می کنند اما همین کتاب به صورت اینترنتی به دانش اموز با 40درصد تخفیف عرضه می شود که این موضوع هم در فروش بنکداران یزدی را تحت تاثیر قرار داده است.

رئیس اتحادیه کتاب‌فروشان یزد تاکید کرد: حتی گاهی معلمین کتابی کمک آموزشی را به دانش اموز معرفی می کنند و خود با تصدی گری اقدام به فروش کتاب با یک درصدی بیشتر از قیمت پشت جلد می کنند که دانش اموزان هم بنا به سهولت و درد دسترس بودن خرید از معلم را به مراجعه به بازار و خرید از مغازه دار ترجیه می دهند.

مرتضوی تصریح کرد: ده سال است نسبت به برخی رفتارها در اموزش و پرورش با نامه نگاری و در جلسات گوناگون اعتراض و گلایه صنف لوازم التحریر و کتاب فروش را به گوش استاندار و فرماندار رسانده ایم اما اثری نداشته است.

کلام آخر به این نکته می‌رسیم که بازار لوازم التحریر امسال را به عنوان سخت‌ترین سال فروش خود سپری خواهد کرد. سالی که حتی با وجود بیش از ۱۰ میلیون دانش آموز و ۲ میلیون دانشجو بازهم به علت کلاس‌های غیرحضوری به مشکل برخواهد خورد. پس انتظار می‌رود که از دو سمت مسئولان و مردم خرید از لوازم ایرانی رونق بیشتری داشته باشد تا از واردات این اقلام جلوگیری و چرخ تولید ملی به چرخش بیفتد.

انتهای پیام/

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری