Skip to Content

شهرداری منطقه بافت تاریخی یزد خبر داد

خسارت پنج میلیارد ریالی بارندگی به شهرداری منطقه تاریخی یزد


شهرداری منطقه بافت تاریخی یزد گفت: طبق برآوردی که انجام گرفته رفع آبگرفتگی و پر کردن حفره‌های ایجاد شده در معابر بافت تاریخی یزد به واسطه بارندگی اخیر، هزینه تقریبا پنج میلیارد ریالی را برای شهرداری این منطقه به همراه داشته است.

به گزارش یزدبانو، سید محمود کشفی پور  با اشاره به بارندگی اخیر در یزد گفت: با توجه به پیش بینی‌هایی که شهرداری خصوصا در حفر چاه‌های جذبی انجام داده بود آبگرفتگی در معابر اصلی منطقه بافت تاریخی یزد وجود نداشت و با بارندگی اخیر 15 مورد آبگرفتگی جزئی در سطح معابر فرعی بافت تاریخی یزد به وجود آمد.

وجود 750 حلقه چاه جذبی در بافت تاریخی یزد

وی با بیان اینکه بیش از 750 حلقه چاه جذبی در سطح بافت تاریخی یزد ایجاد شده است، ادامه داد: قبل از این بارندگی‌ها از این چاه‌های جذبی بازدید شده و دهانه چاه‌ها باز شده بود و در واقع زیر ساخت‌های لازم برای جدب آب‌های سطحی در بافت تاریخی مهیا بود.

مدیر منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد عنوان کرد: طبیعتا بارندگی در بافت تاریخی به بناهای خشتی آسیب وارد کرده و در اثر این بارندگی اخیر سه مورد تخریب دیوارهای منازل در بافت تاریخی به شهرداری گزارش شد که بر اثر سست بودن دیوارها و عدم مرمت توسط مالکان خانه‌ها ریزش پیدا کردند و موجب سد معبر شدند که برای رفع این مشکل اقدام شد.

کشفی پور ادامه داد: از آنجاکه در بافت تاریخی یزد بعضا فاضلاب برخی منازل به پوکه‌های قنات متصل شده است و این پوکه‌ها هم راهشان مسدود شده است و امکان عبور فاضلاب وجود ندارد بر اثر نم و رطوبت پوکه‌های قنات ریزش کرده و حفره ایجاد می‌شود که در این بارندگی اخیر نیز چهار مورد حفره در معابر بافت تاریخی به دلیل ریزش پوکه‌های قنات ایجاد شد.

خسارت پنج میلیارد ریالی بارندگی به شهرداری بافت تاریخی یزد

وی تصریح کرد: طبق برآوردی که انجام گرفته رفع آبگرفتگی معابر و پر کردن حفره‌های ایجاد شده در معابر بافت تاریخی یزد به واسطه بارندگی اخیر، خسارت و هزینه تقریبا پنج میلیارد ریالی را برای شهرداری این منطقه به همراه داشته است.

مدیر منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد با اشاره به اقدامات شهرداری در جهت کاهش خسارت به بافت تاریخی در اثر بارندگی گفت: مشکل فاضلاب در بافت تاریخی در شورای شهر یزد مطرح شده است تا این فاضلاب‌ها به گونه‌ای دفع شوند که خسارت به بار نیاورند و آسیب رسان نباشند و برای فاضلاب‌هایی که به پوکه قنات متصل هستند تمهیداتی اندیشیده شود که نیاز به طرح جامعی دارد.

کشفی‌پور در خصوص ریزش بناها و دیوارهای خشتی در بافت تاریخی یزد بر اثر بارندگی نیز گفت: چنانچه شهرداری این موارد را ملاحظه کند یا شهروندان گزارشی در خصوص ریزش دیوارها و خطرساز بودن آنها به شهرداری بدهند شهرداری به مالکین خانه‌ها اخطار می‌دهد که مالکان برای رفع خطر ریزش و مرمت دیوار اقدام کنند و چنانچه این اقدام صورت نگیرد شهرداری این اقدام را انجام داده و هزینه آن طبق قانون و مقررات از مالک دریافت می‌شود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری