Skip to Content

گزارش مشروح/ بانوی مجتهده ایران در یزد بیان کرد؛

خاطرات دورکاری قبل از انقلاب در منزل تا هشدارهایی در تربیت امروز فرزندان


زهره صفاتی تنها بانوی مجتهده ایران در نشست پرسش و پاسخی که در حاشیه سخنرانی وی در جمع بانوان طلبه یزدی برگزار شد به سئوالات مطرح شده از جمله اهمیت دورکاری زنان، تربیت دینی فرزندان و نماز و... با ارائه گوشه ای از خاطرات قبل از انقلاب، پاسخ های جالبی بیان کرد.

به گزارش خبرنگار یزدبانو، به مناسبت ایام فاطمیه؛ مکتب الزهراء یزد میزبان خانم زهره صفاتی تنها بانوی مجتهده ایران بود و بچه های باصفای مکتب الزهرای یزد سه روز میزبان ایشان بودند.

خبرنگار یزدبانو نیز دو روز اول سخنرانی های وی را به صورت مشروح منتشر کرد: کلیک کنید.
آری فاطمیه تنها قراری است برای مرورقصه تجلی انسان کامل درعرصه میدان تکلیف؛ وقتی انسان طغیان می کند و انسانیت لگد کوب خوی استکباری مستکبران می شود هرانسان حق مداری دراین عرصه به اذن مولایش مکلف به قیام است و چون فاطمه ای سزاوارتر؛ وقتی دستان خیبرشکنی چون علی (ع) بسته است و غیوری که مأمور صبراست! اما خاطره کوچه های مدینه خاکستری زیر آتش فراق است که ایامی برای شعله گرفتن می طلبد و فاطمیه آغاز و بهانه این درد است که استخوان سوزی اش بیداد می کند و سوگواره غریبی است که عاشورای حسین (ع) را برایت ملموس می کند.
در حاشیه سه روز حضور زهره صفاتی در مکتب الزهرای یزد، طلاب یزدی فرصت را غنیمت شمردند و در یک نشست پرسش و پاسخ، برخی سؤالات خود را از وی پرسیدند که به شرح زیر است:


*یکی ازبانوان طلبه از زهره صفاتی پرسید : چگونه طلاب بین خانه داری و تحصیل را جمع کنند؟
خانم صفاتی درپاسخ به این پرسش ضمن بیان گوشه ای اززندگی خانوادگی و اجتماعی خود تصریح کرد : ضرورت دارد که ما با مدیریتی صحیح  بین تحصیل علم و فعالیتهای اجتماعی و رسیدگی به امور همسر و فرزندان جمع نماییم .
شاید زمانی پیش بیاید که فرد برای خانواده  و فرزندانش درصورت ادامه فعالیتهای اجتماعی احساس خطرکند آنوقت دراین شرایط باید درست تصمیم بگیرد زیرا بحث حقوق دیگران جدی است و قابل اغماض نیست.
البته مسئولین موظفند با توجه به اهمیت کیان خانواده سیاست های حمایتی را برای زنان شاغل درنظربگیرند مثل مواردی که درنظرگرفته شده است .
اصطلاحی به نام دورکاری داریم یعنی فرد با توجه به شرایط خود طوری برنامه ریزی می کند که حضورخود را درکنار خانواده حفظ کند حالا مثل برخی کارهای نرم افزاری یا  فعالیتهای تولیدی که بازار فروش دربیرون دارد و زن درعین کار می تواند درکنار فرزندانش حضورداشته باشد.
بنده پیش از انقلاب فعالیتهای اجتماعی داشتم وزمانی رسید که با وجود فرزندان کوچک اصلا امکان حضور درجامعه را نداشتم و روحیه ام هم اینطورنبود که ازفعالیتهایم دست بکشم وتلفنی که مدام زنگ می خورد و نیازبه پاسخگویی داشت ومن مقید بودم خودم پاسخگو باشم وحتی پاسخ های شاگردانم را هم باز با دقت مرور می کردم .کاری که کردم این بود که کلاسهای درس را به خانه آوردم. تدریس چند دوره مکاسب، کفایتین، فقه و لمعه ازجمله اینها بود .بچه ها که بزرگتر شدند کمی دستم بازترشد و باز فعالیتهای اجتماعی را شروع کردم حتی زمانی هم همسرم برخی کلاسها را به خانه می آوردند و من ازپشت پرده درسها را استفاده می کردم .تدریس درس اخلاق و تفسیربه مدت چهارسال ازجمله فعالیتهایم بود و بعد ها که بچه ها هم کمک دست من شدند.


*یکی دیگر از پرسش ها پیرامون چگونگی تربیت  دینی بچه ها بود؟
برخی می پرسند دراین زمانه چگونه بچه تربیت کنیم با این وضعی که ماهواره ها  را آورده اند چگونه مطمئن باشیم فرزندان ما منحرف نمی شوند. این را به جد و اعتقاد می گویم هرکس درتربیت فرزندانش از پایه کار نکند آنان می لغزند و مقصر ماییم و نباید تقصیر جامعه انداخت باید پایه های تربیت درست باشد طوری که هرجای دنیا برود بتوانید ازایمانش مطمئن باشید و گرنه بالاخره در جامعه خیلی چیزها می بیند ما چگونه می توانیم پاکی اش را ضمانت کنیم غیر ازاینکه با تربیت درست اسلامی پرورش یافته باشد.
اگرما در دینداریمان صداقت داشته باشیم  و رفتارمان با همسرمان صحیح باشد و فرزند ما ازما اخلاق  و محبت ببیند مطمئن باشید درست تربیت می شود به شرط اینکه زبان وعمل ما یکی باشد و الگوی خوبی برای او باشیم.

*یکی دیگرازخواهران درمورد مشکل نمازفرزندان سؤال کرد؟
این یکی ازمصیبت ها است که فرزندان ما گرفتارآن شده اند. باید خیلی صبر و حوصله به خرج داد. نباید خشونت کرد بلکه با روش های مختلف باید از فواید نماز و مضرات بی نمازی برای آنان گفت یا برخی کتابهای مورد نیاز را برایشان فراهم کرد تا کم کم مشکل حل شود و البته باید دعایشان کنیم وتکلیف خود را تا حد توان انجام دهیم دیگربقیه اش دست خداست.


*پرسش هایی در مورد جریان شهادت حضرت زهرا(س) تا جریان به غارت رفتن چادرها در کربلا
خانم صفاتی در پاسخ به پرسش هایی پیرامون جریان لطمه خوردن حضرت زهرا (س) یا اسارت زنان اهل بیت و غارت چادرها با اشاره به مأمور بودن امیرمؤمنان به صبردر جریان سیلی خوردن حضرت زهرا(س) با اندوهی وصف ناپذیرگفت : سفارش پیامبر(ص) دربازگویی وقایع همین بود که جنگ طایفه ای بین مسلمانان رخ ندهد اما آنان که این پرسش را مطرح می کنند به این قسمت تاریخ هم نگاه کنند که وقتی که دومی خواست آن چهل صورت قبری که حضرت برای ناشناس ماندن مزار دختر پیامبر(ص) با دست خود کندند را نبش کند؛ ایشان لباس زرد رنگی که مربوط به جنگ بود را پوشیدند وگفتند اگر به یکی ازاین قبرها دست بزنید زمین را از خونتان رنگین می کنم و وقتی خبر را شنید گفت : برویم که علی (ع) غضب کرده است! اینجا با آنجا فرق می ...
آنان که از غارت چادرها در کربلا می پرسند من بالاتر را می گویم :چگونه امام معصوم به این مصیبت تن داد! اینها به خاطراسلام بود همان جمله ای که امام حسین (ع) فرمودند : که خدا می خواهد اینها را اسیرببیند و من را کشته ببیند وخواست خدا یعنی سنت الهی بر این قرار گرفته است که برای احیای اسلام آنها دراین مسیرقراربگیرند.
دراین لحظات مجلس از سخنان ایشان پر از حزن و داغ شد تا جایی که خود ایشان با بیان روضه حضرت زهرا(س)  و ناسپاسی های مردم در یاری دختر رسول خدا گریست و تا  آنجا گفت که ملعون حضرت را به پشت در مورد فشار قرار داد ...

انتهای پیام/س
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری