Skip to Content

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری مطرح کرد


معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری گفت: وظیفه‌داریم کودک، والدین، نظام آموزشی و معلمان را نسبت به حقوق کودک آگاه کنیم تا در زندگی با حفظ عزت‌نفس در مسیر پیشرفت و تعالی حرکت کند.

به گزارش یزدبانو؛ معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری صبح امروز در نشست طرح توان‌افزایی سمن‌های همیار حقوق کودک، ضمن سپاسگزاری از فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد در جهت تعالی جامعه، اذعان کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد با انگیزه‌های فراتر از کاری و کارمندی تلاش می‌کنند؛ سرمنشأ بسیاری از تحولات اجتماعی، تحول درونی است که فرد با فداکاری و با استفاده از توانایی و استعدادهای خدادادی برای کشور مایه بگذارد.

معصومه ابتکار ادامه داد: امروز جامعه ما و دیگر جوامع نیازمند تحول هستند؛ تحولی که بتواند کشور را نه‌فقط بر اساس بودجه و برنامه‌های دولتی بلکه با تکیه‌بر توانمندی‌ها و سرمایه اجتماعی که در آن جامعه وجود دارد، به سمت بهبود شرایط و ارتقاء سطح آگاهی‌ها و توانمندی‌هایی که به مهارت تبدیل شود و مهارتی که به رفتار مثبت در جامعه تبدیل شود، ببرد.

وی کسب آگاهی درزمینهٔ حقوق کودک و نوجوان را از ضروریات جامعه عنوان کرد و افزود: در آموزه‌های دینی ما تأکید بسیاری بر حقوق کودک و نوجوان شده است.

ابتکار ادامه داد: خداوند در قران کریم بارها و بارها بر آزادی و حق انتخاب انسان تأکید است؛ از همان مرحله انتخاب میوه ممنوعه بر اساس اختیاری بود که خداوند به انسان عطا کرده است.

معاون امور زنان رئیس‌جمهور با بیان اینکه «اختیار» اساس کرامت ذاتی و عزت‌نفس را تشکیل می‌دهد، اذعان کرد: گاهی اوقات در ارتباط با کودکان، نوجوانان و جوانان موضوع اختیار را در نظر نمی‌گیریم و فراموش می‌کنیم که خودمان زمانی که آن دوران را طی می‌کردیم انتظار داشتیم که به انتخاب و آزادی ما در سلیقه‌مان، احترام گذاشته شود.

وی با اشاره به اینکه گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که حق انتخاب یک حق ذاتی است و ما وظیفه‌داریم که زمینه را برای انتخاب‌های درست فراهم کنیم، تصریح کرد: وظیفه‌داریم خود کودکان و نوجوانان، والدین، نظام آموزشی و معلمان را نسبت به حقوق کودک آگاه کنیم تا در زندگی با حفظ عزت‌نفس در مسیر پیشرفت و تعالی حرکت کند.

ابتکار ادامه داد: ما نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن حقوق کودکان و نوجوانان انتظار داشته باشیم که عزت‌نفس وی حفظ شود و بعد بر آن اساس در مسیری از تعالی و پیشرفت حرکت کند و درنهایت انسانی شود که بتواند در مقابل آسیب‌ها «نه» بگوید. «نه گفتن» یکی از مهارت‌های مهم زندگی امروز است و تا فرد عزت‌نفس نداشته باشد و تا با حقوق خودش آشنا نباشد، نمی‌تواند «نه» بگوید.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه موضوع آموزش حقوق به کودکان در سطح ملی فعال‌شده است، تصریح کرد: در برخی از استان‌ها دوره‌های خاصی در ارتباط با حقوق کودک برگزار می‌شود؛ امیدواریم بتوانیم این دوره‌ها را با اثربخشی بهتر درزمینهٔ ارتقاء آگاهی و مهارت و درنهایت تغییر رفتار و تحول مثبت در جامعه برگزار کنیم.

وی با اشاره به اینکه منشور حقوق شهروندی ابلاغ‌شده و یک کار کاملاً عملیاتی برای دستگاه‌های مختلف اجرایی است، گفت: یکی از ابعاد مهم حقوق شهروندی بحث حقوق کودکان و نوجوانان و توجه به این مسئله هست؛ البته وقتی صحبت از حقوق کودک می‌کنیم خیلی مهم است که همه ابعاد زندگی وی را در نظر بگیریم.

ابتکار در مورد لایحه حقوق کودک و نوجوانان اذعان کرد: اخیراً کمسیون قضایی این لایحه را تصریح کرده است و آخرین مراحل خود را طی می‌کند.

انتهای پیام/ش

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری