Skip to Contentگویا حکم مسجل مراجع تقلید در خصوص قبح عدم حضور زنان در ورزشگاه‌ها به مذاق برخی روشنفکرنماها خوش نیامده است و همچنان دنبال ادامه ابراز این مطالبه هستند.

 

به گزارش یزدبانو به نقل از فارس؛ موضع دولت تدبیر و امید هم در این چند سال کاملاً واضح و آشکار است، با پیگیری‌های مجدانه خود سعی دارند هر چه سریع‌تر موانع و مشکلات بر سر راه را هموار سازند!  از جمله این تلاش های مجدانه اظهارات دستیار ریاست جمهوری، شهیندخت مولاوردی بوده است که در زمان تصدی خویش بر پست معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همواره سعی در پر رنگ نمودن این موضوع و حاشیه سازی برای آن داشت، آن جا که در گفت‌وگویی با خبرنگار یکی از شبکه‌های اطلاع‌رسانی گفته بود: «حضور زنان در ورزشگاه‌ها در صدر مطالبات زنان قرار دارد!! و اگر این امر صورت گیرد برای تشویق نیز برنامه‌هایی در صورت نیاز خواهیم داشت.»

اما پرونده این حاشیه سازی های کاذب با موضع قاطع مراجع معظم تقلید از جمله آیت الله مکارم شیرازی برای همیشه بسته شد. آن جا که این گونه در این باره حکم نمودند:

متن سؤال:

مرجع عالی قدر سلام علیکم

نظر جنابعالی درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها چیست؟

پاسخ مراجع عظام تقلید:

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی:

جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان و آزاد بودن آنها سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود؛ اضافه بر این در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند؛ بنابراین لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند بخصوص اینکه این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببیند و حضور آنها ضرورتی ندارد.

حضرت آیت‌الله صافی:

اگر چه اینجانب مکرر خطر اختلاط زن و مرد بیگانه و برنامه‌های مضره‌ای را که مخالف عفاف و حجاب بانوان و موجب تغییر شخصیت اسلامی جامعه است تذکر داده و به همگان در مورد آثار و عواقب سوء گرایش به آداب غیر اسلامی غربی هشدار داده‌ام اکنون که مؤمنین در مورد حضور بانوان در ورزشگاه‌های کشور، سؤال و ابراز نگرانی می‌نمایند حسب الوظیفه حرمت نظر زن و مرد اجنبی را به بدن یکدیگر از نظر جمیع فقهای عظام اعلام می‌نمایم؛ علی هذا حضور بانوان در این گونه برنامه‌ها خلاف شرع و تنازل ظاهر از مواضع اسلامی است.

انتظار از مسئولین محترم جمهوری اسلامی این است که با اعلام لغو این عنوان، نگرانی‌ها را رفع و موجبات خشنودی قلب مقدس حضرت بقیهًْ‌الله الاعظم ارواحنا فداه را فراهم نمایند.

حضرت آیت‌الله علوی گرگانی:

به نظر ما حضور بانوان با توجه به برهنه بودن بخشی از بدن مردان حرام است ضمن اینکه این موضوع موجب بروز برخی مشکلات اخلاقی نیز خواهد شد و به دولت نیز تذکر داده شده است.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی:

جائز نیست.

حضرت آیت‌الله گرامی:

حضور بانوان در ورزشگاه‌ها با توجه به اختلاط در جایگاه‌ها و رفت و آمد با مردها و اینکه نگاه‌ها احیاناً به بدن‌های نیمه عریان ورزشکاران می‌افتد و عواقب خوب اخلاقی ندارد، جایز نمی‌باشد.

اشکالات علما و مراجع برای مخالفت با ورود بانوان به ورزشگاهها عمدتاً بر دلایل زیر استوار بوده است:

- مسئله حرمت نگاه زن به بدن مرد مسلمان

- موضوع اختلاط زنان و مردان که مفاسد فراوانی را به دنبال دارد.

- از بین رفتن ارزش‌های اسلامی، اخلاقی و انسانی

- شکسته شدن حیا و از بین رفتن قبح به کارگیری الفاظ و اشعار رکیک

- ایجاد هیجانات غیرقابل کنترل که موجب فرو ریختن نظم جامعه می‌شود.

- سوء استفاده افراد فرصت‌طلب و معاند برای از بین بردن امنیت جامعه

و بسیاری دیگر از مفاسد مترتب بر آن که کارشناسان مربوط بر آنها اذعان دارند.

اما این احکام مسجل گویا به مذاق بسیاری از روشنفکر نماهای کشورمان خوش نیامده تا جایی که به عناوین مختلف سعی در به حاشیه کشاندن موضوع دارند.

کاش ماجرا به همین جا ختم می شد. وقتی بازیگری که در نظر شخصی خود را این گونه نسبت به این موضوع عنوان کرده است، می گوید:«که با ورود زنان به ورزشگاه ها مخالف است.»

همین یک جمله کوتاه کافی است تا مدعیان آزادی بیان که فریاد تملقاتشان گوش فلک را پر کرده است در اقدامی کاملا غیر اخلاقی و منافی آزادی بیان، پیچ اینستاگرام این بازیگر را مملو از فحش و ناسزا  کنند.

جای تعجب است بازیگری که  کاملا آزادانه اقدام به بیان نظراتش نموده است از سوی همین افراد، متهم به دریافت گرفتن مواجب از نظام می شود!

به نظر می‌رسد عرصه فضای مجازی و رسانه و شبکه های اجتماعی کشور آن گونه هم که عنوان می شود آزاد نیست یا بهتر بگوییم تا جایی آزاد است که مخالف نظرات بعضی ها نباشد!

بعضی‌هایی که همیشه خود را به دروغ اکثریت می نامند؛ اما تاب تحمل مخالف را ندارند.

بازیگری نیز که در جرگه همین جریاناتی است پا به عرصه می‌گذارد و سعی در شماتت بازیگری می کند که مخالف حضور زنان است.

این واکنش های تند درخصوص عدم حضور زنان در ورزشگاه ها  سوالاتی را در ذهن زنان ایرانی متبادر می سازد که از مولاوردی به عنوان مسئولی که پافشاری زیادی برای ورود زنان به ورزشگاهها دارد، درخواست می شود با کمال شفافیت به آن پاسخ گویند:

اول آن که چطور کسانی مثل خانم مولاوردی  به این نتیجه رسیده است که مهم‌ترین مطالبه زنان نظام جمهوری اسلامی حضور زنان در ورزشگاه‌هاست! بد نیست ایشان مستندات و آمارهای خود را در این زمینه در اختیار رسانه‌ها قرار دهند و اگر چنین آمار و مستنداتی ندارند برای یک بار هم که شده پای درد دل زنان ایرانی بنشینند تا اظهاراتشان در بیان مطالبه اصلی زنان ایرانی تا این حد با واقعیات جامعه بیگانه نباشد؟!

دوم آن که به راستی مشکلات ریز و درشت اقتصادی و فرهنگی، مشکلات معیشتی چون مسکن و وام ازدواج، مشکلات فرهنگی چون ازدواج، ‌مشکلات زنان سرپرست خانوار همچون فقر و ده‌ها آسیب دیگری که زنان و جوانان جامعه ما را درگیر خویش نموده است، چگونه از مقابل دیدگان دستیار ریاست جمهوری دور مانده‌اند که ایشان فقط و فقط پیگیر حضور زنان در ورزشگاه‌ها هستند!

کاش این سعی مجدانه و پیگیری‌های دلسوزانه دولت و شخص خانم مولاوردی در برطرف نمودن مشکلات و دغدغه‌های اصلی زنان جامعه مشهود و ملموس بود نه در موضوعات حاشیه‌ای و کم‌اهمیت!

سوم آن که آیا خانم مولاوردی به عواقب و عوارض ورود زنان به محیط ورزشگاه ها اندیشیده‌اند که این گونه سخن به میان می‌آورند؟ براستی پیگیری این موضوع حاشیه ای و چنین واکنش تندی از سوی ایشان در جهت برآورده ساختن کدام یک از مطالبات واقعی و به حق زنان جامعه ماست؟ مطالبات اصلی یا حاشیه‌ای؟!

و در پایان بد نیست روشنفکرنماهایی که دنباله رو نظرات مولاوردی هستند، بدانند که اتفاقا بر خلاف نظر شما زنان ایرانی نه تنها حقیر نیستند، بلکه آن قدر بلند مرتبه اند که با الگوگیری از زهرای مرضیه (س)  خانه داری، وظیفه مهم همسری و مادری را به عنوان افتخاری برای خود تلقی کرده و به هیچ وجه آن را منافی حضور و فعالیت موثر اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نمی دانند.

کارنامه  39 سال انقلاب اسلامی  نیز سرشار از چنین زنان نمونه ای است. بد نیست دستیار محترم ریاست جمهور افق دید خود را وسیع تر نموده و فقط به خود و امثال خود محدود ننمایند.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری