Skip to Content


جالب ترین وقف‌های استان یزد کدامند؟


مردمان یزد از دیرباز نسبت به مقوله وقف توجه خاصی داشته و در این زمینه وقفیات جالبی را به ثبت رسانده اند. در این گزارش به چند نمونه از این وقفیات اشاره شده است.

به گزارش یزدبانو به نقل از یزدآوا؛ مردمان یزد از دیرباز نسبت به مقوله وقف توجه خاصی داشته و در این زمینه وقفیات جالبی را به ثبت رسانده اند. در این گزارش به چند نمونه از این وقفیات اشاره شده است.

وقف زمین برای جانوران

ایرج افشار و عبدالوهاب طراز در کتابچه موقوفات یزد از یک وقف جالب در یزد یادکرده اند:«در روستای "عز آباد" یزد وقف نامه جالبی وجود دارد که نشان از لطافت مردم آن خطه دارد. در این وقف نامه که واقف آن نامعلوم است چنین وقفی ذکر شده است :اراضی نیم قفیز(معادل حدود 75 متر)، منافع آن باید صرف طعمه‏ ی سگ کور شود.


وقف برای حمام

اما عجیب ترین وقف، شاید وقفی باشد که در کتابچه موقوفات یزد نوشته عبدالوهاب طراز و ایرج افشار به ثبت رسیده است: «در روستای «عزآباد»یزد مورد وقفی جالبی بدین مضمون از واقفی نامعلوم موجود است : اراضی چهار دست، منافع آن باید صرف نظافت اشخاص در حمام شود.


وقف برای خبر دادن سیل به روستا های پایین دست

در شهرستان تفت موقوفه ای قدیمی وجود دارد که واقف در آن برای شخصی که خبر سیل را به روستا های پایین دست برساند اجرتی تعیین نموده است.


وقفی برای نامه نوشتن

 در شهرستان تفت موقوفه دیگری برای نامه نوشته افراد بیسواد وجود دارد تا از عوائد موقوفه برای اجرت کاتب نامه برای شخص بیسواد استفاده گردد.


وقف برای دل های شکسته

در گذشته های دور که کودکان و غلامان برای اب آوردن از آب انبار ها میرفتند در راه برگشت گاهی کوزه آنها می افتاد و می شکست و دیگر روی بازگشت نداشتند لذا موقوفه ای برای خرید کوزه و برای این افراد در نظر گرفته شد.


وقفی برای اغنیا و اعیان و اشراف در یزد

در یکی از نیات موقوفه  مرحوم حاج ابوالقاسم تاجر رشتی که یکی از بزرگترین موقوفات استان می باشد آمده است:  ... هم زمان با ایام عید غدیر سی چهل نفر از غیر فقرا از اعیان سادات و اشراف و علما و طلاب را دعوت نموده و به حسب لایق ضیافتی را ترتیب دهند و هر سه سال یکبار یک نسخه از وقف نامه را حاضرین در این ضیافت مهر و امضا نموده و به یکی از علما شهر بسپارند. گفتنی است این نیت از موقوفه همه ساله به همت تولیت موقوفه اجرایی می گردد.

وقفی برای پاپوش زوار مشاهد مشرفه

یکی دیگر از نیات موقوفه حاج ابوالقاسم رشتی آمده است: (قسمت مشخصی) از عواید را به مصرف پاپوش زوار پیاده مشاهد مشرفه برساند.


وقفی برای بلایای طبیعی

در موقوفه رستم بخت بند که از اقلیت های زرتشتی یزد است آمده که بخشی از عواید موقوفه را جهت سیل زدگان و زلزله زدگان استان خراسان مصرف نماید. شایان ذکر است در چند سال گذشته که زلزله ای در خراسان جنوبی رخ داده بود از محل عواید این موقوفه مبلغ 80 میلیون ریال به زلزله زدگان کمک شد.


وقفی برای غذای پرندگان در برف

در یکی دیگر از موقوفات یزد برای تامین غذای پرندگان در روز های برفی زمستان موارد مصرف دیده شده است.

وقفی برای تعمیر راه زوار

یکی دیگر از وقف های جالب یزد خدمت رسانی برای مواظبت از راه زائرین امام رضا (ع) می باشد.

وقفی برای طلب صلوات

در یکی دیگر از وقف های جالب استان یزد آمده است : که از محل عوائد موقوفه شخصی را اجیر نمایند تا در کوچه و بازار راه رود و از مردم طلب صلوات نماید.


وقفی برای تامین کاهگل پشت بام خانه بیوه زنان

در یکی دیگر از موقوفات استان یزد وقف جالبی دیده می شود که واقف خیر اندیش این موقوفه برای تامین لحاف و بالاپوش گرم فقرا و همچنین تامین کاهگل پشت بام خانه بیوه زنان موارد مصرفی را معین نموده است.

انتهای خبر/ح

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری