Skip to Content

یادداشت

تربیت دینی از شعار تا عمل


همه ساله هشتم تا 14 اسفندماه را به عنوان هفته تربیت اسلامی نامگذاری کرده اند و به همین مناسبت برنامه های مختلفی در این خصوص در مدارس برگزار می شود.

به  گزارش یزدبانو به نقل از صبح مهریز، بدون شک امور تربیتی به عنوان یک نهاد مقدس همان شجره طیبه ای است كه به پشتوانه اندیشه های رفیع و انسان ساز امام راحل (ره) ، مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) و همت بی بدلیل دو شهید بزرگوار عرصه اخلاص و خدمت ، شهیدان رجایی و باهنر  در گستره بیكران آموزش وپرورش ایران اسلامی روییده و بركات معنوی آن جان و دل میلیون ها دانش آموز بوستان محبت و ایثار و جویای ارزش های دینی و انقلابی را شور وشعور بخشیده است.

بدون شک این نهاد مقدس در 36 سال گذشته دارای برکات و ثمرات فراوانی در بخش های مختلف بوده که نباید هیچگاه براحتی از کنار آنها گذشت و با بررسی نقاط ضعف در جهت تقویت هرچه بیشتر و بهتر آن در راستای اهداف نظام مقدس اسلامی متکی به ولایت فقیه اقدام کرد .

از آنجایی که بنده نیز از اوایل انقلاب اسلامی از سال 1362 به عنوان مربی امور تربیتی بصورت رسمی در این نهاد در این شهرستان مشغول به خدمت بوده و همچنان کم و بیش به آن اشتغال دارم بر خود فرض دانستم که ابتدا یاد  خاطره شهیدان رجایی و باهنر را گرامی داشته و به روان پاک مربیان متوفی و فعالان این عرصه خطیر سلام و درود و صلوات بفرستم .

بدون هیچ اغراق و مبالغه ای فعالیت در حوزه مهم تربیتی و کار برای نسل جوان در پایه ها و مقاطع مختلف تحصیلی جز عشق و  علاقه نیست که اگر کار با این انگیزه توام نباشد مربیان هیچگاه به توفیق و تحقق اهداف نمی رسند .

علیرغم اهمیت کار پرورشی در مدارس و برای نسل جوان هنوز تعریف درستی برای کار مربیان در واحد های آموزشی صورت گرفته و یک مربی باید امور مختلفی را با فرصت های محدود انجام دهد.

برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی و هنری ، پیگیری و نظارت بر امور نماز ، برپایی مراسم صبحگاه ، کتابخانه ، تشکل های دانش آموزی  ، برگزاری جلسات ، اردوها و غیره تنها بخش کوچکی از ماموریت مربیان در مدارس است .

برای اینکه مربیان در انجام وظایف خطیر خود و تربیت درست دانش آموزان موفق باشند و به هداف خود نائل شوند باید یک تعریف درست و جامع از کارکرد آنها صورت گرفته و از حالت آچار فرانسه خارج شوند .

برای اینکه یک مربی در کار خود موفق باشد باید دارای برخی امکانات اولیه و همچنین اعتبارات لازم باشد در حالی که در وضعیت کنونی نه امکانات کافی است و همچنین بصورت دقیق از اعتبارات پرورشی خبر کاملی ندارد و بعضا توسط برخی عوامل مدرسه در جای دیگر غیر از امور پرورشی هزینه می شود .

متاسفانه بنده در این سال ها در انجام مسائل پرورشی در برخی مدارس با عدم همکاری برخی مسوولان آن مدارس مواجه بودم و اهمیتی که مثلا یک مدیر و یا معاون آموزشی به مسائل حوزه خود می داد هیچگاه برای مسائل تربیتی و پرورشی قائل نبود.

عدم توجه به به دانش آموزان فعال در حوزه تربیتی و پرورشی در مدارس از جمله خاطرات تلخ بنده در 32 سال فعالیت در حوزه تربیتی در شهرستان و مرکز استان است که همچنان به قوت خود ادامه دارد .

قطعا برای اینکه امور تربیتی در بدنه آموزش و پرورش نهادینه  شود نه در شعار که باید در عمل یک عزم جدی برای ارتقای این نهاد مقدس توسط مسوولان از صدر تا ذیل صورت گیرد که تا این امر محقق نشود همچنان نمی توان بصورت کامل به خروجی این نهاد خوشبین بود .

باید یک مطالعه دقیق در خصوص برنامه های امور تربیتی در مدارسی صورت گیرد تا نقاط ضعف و قوت مشخص و از انجام برخی فعالیت های تکراری خودداری شود.

امیدوارم قدر مربیان باسابقه و پیشکسوتان این عرصه را بیش از گذشته بدانیم و از نظرات صائب و سازنده آنها بنحو شایسته استفاده کنیم که تقویت این نهاد در آموزش و پرورش در اصل تقویت ایمان و خداباوری در بین دانش آموزان و سدی در برابر تهدید نرم دشمنان است .

هرگونه بی تفاوتی و بی توجهی به این نهاد مقدس به عنوان صدقه جاریه شهیدان گرانقدر رجایی و باهنر (ره) و فعالان این عرصه اثربخش و سرنوشت ساز  گناهی نابخشودنی است .

امیدواریم هفته تعلیم و تربیت اسلامی و روز امور تربیتی فرصت مناسبی باشد تا  آموزش وپرورش بتواند ضمن ایجاد فضای بحث وتبادل نظر برای آسیب شناسی وضعیت موجود راهكارهای بهبود و ارتقای امور تربیتی را مورد بررسی قرار دهد.

----------------------------------------------------

کاظم سبحان زاده / 32 سال فعالیت در حوزه پرورشی شامل مربی مدارس در تمامی پایه های تحصیلی / پنج سال مدیریت کانون فرهنگی تربیتی شهید کشاورزی/ مدیر کانون شعر و نویسندکان /  مسوولان واحد فرهنگی و فعالیت های ادبی و روابط عمومی آموزش و پرورش مهریز

انتهای پیام/ص

 رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری