Skip to Content

تشكل‌هاي دانشجویی دانشگاه یزد:


تشكل‌هاي دانشجویی دانشگاه یزد با اشاره به استفتاء از مقام معظم رهبری در خصوص تدفین شهدای گمنام در میدان امیرچخماق یزد بیان کردند: مسئولین بدانند که تدفین شهدای گمنام در میدان امیرچخماق یزد، بهترین راه انتقال فریاد آرمان خواهی شهیدان انقلاب اسلامی به گوش جهانیان است.

به گزارش یزد رسا، در پی مخالفت برخی از مسئولین استانی در خصوص تدفین هشت شهید گمنام در میدان امیر چخماق یزد تشکل های دانشجویی بسیج دانشجویی دانشگاه یزد، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد و انجمن اسلامی دانشگاه یزد در بیانیه ای خواستار تدفین این شهدا در این میدان تاریخی یزد شدند تا از این طریق فریاد آرمانخواهی جوانان و شهیدان ما به گوش جهانیان فرا رسد که متن این بیانیه به شرح زیر می باشد:
 

 بسم الله الرحمن الرحیم

و لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون
نزدیک به دو سالی است که بحث تدفین شهدای گمنام در یزد ، مهد عبادت و تدین ، مطرح شده است.
اما متاسفانه شنیده می شود بعضی مسئولین به ظاهر خیرخواه ، در مورد برهم خوردن معماری میدان امیرچخماق و احتمال عدم ثبت این بنا در یونسکو صحبت می کنند و مانع از دفن پیکر پاک و مظلوم این جوانان عزیز کشورمان شده اند .
قصه ی عجیبی است گویا تاریخ تکرار شده است  حدود هزار و چهار صد سال قبل عده ای مانع از دفن پیکر امام حسن (ع) در جوار قبر پیامبر اکرم(ص) شدند امروز نیز در استانه شهادت ان حضرت برخی مانع از تدفین پیکر شهدا دربروی میر چخماق(  جایی که مردم خواستار ان هستند) شده اند و پیشنهاد تدفین شهدا در ضلع شرقی میر چخماق را داده اند که جایی بسیار نامناسب می باشد و محل تجمع اتباع خارجی است.
الحمد لله با فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه تدفین شهدای گمنام در میدان امیر چخماق بلا مانع است حقیقت امر بر ولایت مداران اشکار شد

  فلسفه ی این موافقت همان رساندن پیام بزرگ مردان تاریخ ایران و فرزندان بی نام و نشان این مملکت  به جهانیان است ..
این میدان که مرکز رفت و آمد گردشگران و جهانگردان زیادی نیز می باشد بهترین محل برای اعلام جهانی آرمان های اصیل انقلاب است که با خون عزیزان گلگون کفن ما پا گرفته است.
لذا این هدف بزرگ بر هر مصلحتی ارجحیت داشته و دارای اولویتی غیرقابل انکار است .
برخود لازم دانستیم چند نمونه از موارد مشابه این ماجرا در ایران و دیگر کشورها ذکر کنیم؛ برای مثال کاخ گلستان،
در ورودی این کاخ قبل از ثبت در یونسکو چند شهید گمنام دفن گردید و بعد از دفع  این اثر ملی در یونسکو ثبت شد  . همچنین در دیگر کشورهای جهان، موارد متعدد تدفین کشته شدگان جنگ در اماکنی  با معماری های سنتی وجود دارد که موارد بسیاری از آن را در کشورهایی چون کانادا، روسیه، فرانسه.... می توان مشاهده کرد. لذا اگر بحث ثبت جهانی مطرح می باشد این نمونه اماکن تاریخی ثبت شده در یونسکو جواب محکمی به این ادعا است.
و اما در بحث زیبایی میدان امیر چخماق نیز گفتنی است که چگونه است که با وجود این همه جگرکی و فروشگاه های مختلف به زیبایی و فرهنگ تاریخی این مکان ضربه نمی خورد اما حضور شهدای گمنام که نماد آرمان های عظیم و الهی این ملت می باشند به زیبایی و قدمت این مکان ضربه می زند؟!
دوم؛ برای حل مشکل معماری این مکان، تیم دانشکده معماری دانشگاه یزد طرحی را آماده کرده و مطمئن است که با پیاده شدن این طرح علاوه بر اینکه هیچ تعارضی نه تنها بین نمای تاریخی این میدان با قبور شهدا ایجاد نمی شود بلکه به زیبایی این مکان نیز می¬افزاید.

فی الواقع کدامیک از ما حاضریم اموات خود را در پشت مجموعه امیرچخماق دفن کنیم ؟ چه برسد به پیکر پاک شهدا که باید هرچه بیشتر و ضروری تر در دید عموم قرار گیرند.
حال نظر به هدف آرمانی تدفین این شهدا در محل اصلی میدان امیر چخماق و رساندن پیام بلند انقلاب اسلامی به گردشگران بین المللی و همچنین تأثیر بسزای حضور شهدا در مرکز شهر بر فرهنگ و معنویت مردم انقلابی یزد ما نمایندگان دانشجویان دانشگاه یزد تدفین شهدای گمنام در محلی دیگر را هرگز صحیح و پسندیده ندانسته و به حکم رسالت دانشجویی خواستار تدفین هرچه سریع تر این شهدا در محل روبروی میدان امیرچخماق هستیم.
از تمامی مسئولین مربوطه به خصوص استاندار محترم انتظار می رود به این خواست مردم دارالعباده لبیک گفته و این مکان تاریخی را مزین به قدوم افتخارآفرینان این مملکت کنند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری