Skip to Content

آمادگی کامل استان یزد برای بازگشایی مدارس؛

تخصیص اعتبار بی‌سابقه برای تامین اقلام بهداشتی مدارس یزد/آموزش 19هزار معلم یزدی در شرایط اپیدمی


معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان یزد گفت:اقلام بهداشتی مورد نیاز مدارس از طریق ستاد استانی پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونای با اعتبار بسیار خوب تامین می شود.

به گزارش یزدبانو، مصطفی خلیلی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با بیان اینکه شیوه نامه بازگشایی مدارس ملاک اصلی برای سال تحصیلی جدید است اظهار کرد: مدارس شنبه 15 شهریور در همه مناطق کشور بازگشایی می شود که با صدور شیوه نامه بازگشایی مدارس، حوزه تربیت بدنی و سلامت نقش کلیدی در این شیوه نامه دارد.

خلیلی با بیان اینکه دستورالعمل های مدارس بنا به سه وضعیت سفید، زرد و قرمز مناطق متفاوت است عنوان کرد: در استان یزد با تشکیل کارگروه بهداشتی با حضور کلیه اعضا مشخص شده در دستورالعمل تشکیل شد و نکات بهداشتی مدارس در هر سه وضعیت مناطق استان با جلسات و وبینارهای متعدد بازبینی و اصلاح شد.

***آموزش خدمتگزار برا هر مدرسه در استان یزد

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به اینکه هرهفته جلسه ای با مدیران کل و مدیران مدارس هر شهرستان تشکیل می شود گفت: آموزش نیروهای خدماتی از برنامه های مهم حوزه سلامت مدارس است تا هر مدرسه با یک نیروی خدمتگزار آموزش دیده نسبت به ضدعفونی کردن وگندزادیی بتوان خدمات بهداشتی موثری را به دانش آموزان بدهد.

وی با اشاره به ارسال دستورالعمل مراقب از بیماری های واگیردار و کرونا به مدارس ابراز کرد: این دستورالعمل با همکاری مشترک وزارت اموزش و پرورش و وزارت بهداشت و درمان به صورت جز به جز تدوین شده که در اختیار هر مدرسه قرار گرفته است.

***تخصیص اعتبار بی سابقه برای تامین اقلام بهداشتی مدارس

این مسئول در خصوص نحوه تامین مواد ضد عفونی کننده و اقلام بهداشتی مدارس اذعان کرد: اقلام بهداشتی مورد نیاز مدارس مقرر شد از طریق ستاد استانی پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونای تامین شود که خوشبختانه برای این موضوع، هم اعتبارات ملی و هم اعتبارات استانی بسیارخوبی که در تاریخ اموزش و پرورش بی سابقه بود دیده شده است.

خلیلی با اشاره به ابلاغ اعتبار به مدارس استان در مرحله اول همزمان با برگزاری امتحانات خاطرنشان کرد: پیگیری آموزش الکترونیک در سه مناطق سفید، زرد و قرمز، از دیگر برنامه هایی بود در راستای ارتقای سطح سلامت دانش اموز و مربیان انجام شد.

***آموزش 19هزار معلم استان یزد برای سال تحصیلی کرونایی

وی خاطرنشان کرد: دو دوره آموزشی با عنوان «ملاحضات بازگشایی مدارس در شرایط اپیدمی بیماری های تنفسی حاد» با مشارکت 9هزار نیروی رسمی و پیمانی و دوره آموزشی «پیشگیری از ناهنجاری های تنفسی» با حضور 10هزار معلم استان یزد برای ارتقای سواد سلامت کادر اموزشی برگزار شد.

این مسئول افزود: 60 تیم نظارتی بهداشتی برای بررسی وضعیت بهداشتی به صورت سرزده و اتفاقی به نواحی اموزش و پرورش برای بررسی روند اجرای شیوه نامه های بازگشایی اعزام شدند.

***دانش اموزان چاق یزدی غربالگری می شوند

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان یزد با بیان اینکه برای اولین بار طرح کنترل وزن و چاقی در دانش اموزان با رویکرد ترویج زندگی فعال و سالم در مدارس یزد کلید خورده است تصریح کرد:60درصد جمعیت استان یزد و 35 درصد دانش اموزان یزدی دچار چاقی و اضافه وزن هستند که با با توجه به کم تحرکی دانش اموزان به ویژه در ایام شیوع کرونا این طرح در شورای اموزش و پرورش استان مطرح شد و همه دستگاه های مرتبط برای کمک به اجرای این طرح متعهد شده اند تا به امید خدا شاهد کاهش 3درصدی دانش اموزان دارای اضافه وزن باشیم.

وی گفت: طرح کنترل وزن و چاقی در دانش اموزان(کوچه) در 26 مر ماه همزمان با هفته تربیت بدنی در کلیه دوره های تحصیلی استان یزد کلید خواهد خورد و سعی داریم با همکاری خوب خانواده ها، مدیران مدرسه و مسئولین استان شاهد نتیجه مطلوب در پایان این طرح در اردیبهشت ماه 1400باشیم.

***تشکیل 20تیم دونفره برای رصد وبازرسی مدارس

خلیلی در خصوص نگرانی والدین درخصوص سرویس های بهداشتی و آبخوری های مدارس تاکید کرد: بازبینی و رفع مشکلات بهداشتی و ایمنی مدارس با همکاری سازمان نوسازی مدارس و سایر دستگاه ها مرتبط در حال رصد و انجام می باشد که در این خصوص هم 20 تیم متشکل از پیشکسوتان آموزش و پرورش تشکیل شده است.

این مسئول تاکید کرد: نحوه اجرا و جزئیات دستورالعمل های بهداشتی به شورای مدرسه و انجمن اولیا و مربیان سپرده شده و اجازه داده شده هر مدرسه بنا به صلاحدید خود شیوه نامه های بهداشتی را اجرا کند چراکه این ویروس منحوس باعث شد همه دستورالعمل ها مدرسه محور شود اما علیرغم همه دستورالعمل های سختگیرانه برای بازگشایی مدارس، اولیا می توانند هر مورد یا تخلفی را به شماره 33144371 گزارش دهند تا در اسرع وقت نسبت به موضوع رسیدگی و رفع اشکال شود.

خلیلی در پایان گفت: این اطمینان و قوت قلب را به خانواده ها و اولیای دانش اموزان می دهم که آموزش و پرورش برای شروع سال تحصیلی امن و به دور از بیماری تمام سعی خود را به کار گرفته است.

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری