Skip to Content

استاندار یزد:


استاندار یزد گفت: برای تامین امنیت کویر نیاز به تجهیزات پیشرفته داریم و همچنین از دیگر خواسته های مردم استقرار ارتش در استان یزد است

به گزارش يزدبانو؛ محمدعلی طالبی صبح امروز در جلسه شورای اداری استان یزد که با حضور وزیر دفاع برگزار شد، اظهار داشت: استان یزد به برکت انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف از سرامدان در کشور محسوب می شود به طوری که بزرگترین سرمایه استان یزد، سرمایه انسانی آن است و همچنین در حوزه های صنعت و معدن جزء استان های برتر است و در حوزه کشاورزی نیز علی رغم همه سختی هایی که به لحاظ آب و هوا وجود دارد در تولید بعضی از محصولات از استان های شاخص است.

وی با اشاره به رتبه و جایگاه استان در عرصه های مختلف اذعان داشت: مردم استان یزد نشان داده اند که با وجود همه محدودیت ها می توان با همه توان تولید کرد و روحیه کار وتلاش را در سخت ترین نقطه کشور به منصه ظهور برسانند.

طالبی اظهار داشت: استان یزد با وجود همه ظرفیت های خوبی که در حوزه‌های صنعتی، اقتصادی و اجتماعی دارد اما با چالش هایی نیز روبرو است که مهمترین آن کمبود منابع آب استان است و در حال حاضر با افت شدید منابع آب در سطح استان مواجه هستیم  که کاهش شدید کیفیت آب شرب و کشاورزی را به دنبال داشته و شرایط بحرانی را تجربه می کنیم.

وی ادامه داد: در استان طرح های مختلفی در حوزه مدیریت مصرف پیگیری می شود که در بخش کشاورزی کاهش مصرف آب و تغییر الگوی کشت و در بخش صنعت نیز حرکت از صنایع پرآبخواه به سمت صنایع کم آبخواه دنبال می شود. در خصوص طرح های انتقال آب نیز نیازمند حمایت‌های کشوری از یزد هستیم  تا این طرح ها با سرعت بیشتری دنبال شود.

طالبی با بیان این که استان یزد در حوزه اشتغال نیز با چالش های جدی مواجه است افزود: یزد که زمانی جزء سه استان با کمترین نرخ بیکاری بوده اکنون نرخ بیکاری استان بالاتر  از میانگین کشوری است گر چه آخرین آمارها بهبود نسبی  را نشان می دهند اما شرایط فعلی با ظرفیت‌ها و توانمندی های استان قابل مقایسه نیست از این جهت در حوزه اشتغال نیازمند طرح های ضربتی در برنامه های کوتاه مدت ومیان مدت هستیم.

وی با اشاره به چالش های متعدد استان یزد گفت: استان یزد به جهت صنعتی شدن و شرایطی که به این استان تحمیل شده با پدید مهاجرت روبرو بوده است که آثار و تبعات اجتماعی و فرهنگی برای استان به دنبال داشته است.

استاندار یزد اظهار داشت: با تعامل و همگرایی خوب اعضای شورای تامین و مدیریتی که بر شرایط امنیتی استان اعمال شده، یزد از نظر شاخص های امنیت وضعیت مطلوبی دارد اما با چالش های اساسی نیز در این حوزه روبرو است که نیازمند کمک جدی دولت است.

طالبی با بیان این که کویر مرکزی یزد علی رغم ظرفیت هایی خوبی که دارد تهدیدهایی را برای امنیت استان یزد دارد ادامه داد: استان یزد در چهار راه ارتباطی کشور هم به لحاظ جاده ای و هم ریلی قرار دارد که متاسفانه با پدیده قاچاق کالا، مواد مخدر و انسان روبرو است.

وی با اشاره به موضوع کمبود آب در استان گفت: کمبود آب تنش هایی را در استان ایجاد کرده است هم تنش های داخلی و هم تنش هایی که منشا خارج از استان دارد که به نوعی امنیت روانی جامعه متاثر از مسائل مربوط به آب شده است.

طالبی اظهار داشت: بعضی از موضوعات در استان وجود دارد که قابلیت تبدیل به تنش را دارد. به طوری که با توجه به شرایط اقتصادی و مسائلی کارگری و همچنین شرایط سیاسی و حضور گروه های فعال سیاسی در استان، استعداد ایجاد تنش وجود دارد.

وی تاکید کرد: پیگیر همه چالش های استان هستیم اما انرژی اصلی را بر رفع مشکلات استان در حوزه آب و برنامه ایجاد اشتغال گذاشته ایم و امیدواریم با کمک دولت و بخش خصوصی بتوانیم نیازهای استان را مرتفع کنیم.

طالبی با تاکید بر اینکه در بحث اشتغال تمرکز بر صنایع دانش بنیان  و ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان بومی است، افزود: پرداختن به مسائل اجتماعی و فرهنگی برای جلوگیری از پیشرفت آسیب های اجتماعی را مدنظر قرار داده ایم.

وی تصریح کرد: همه اینها نیازمند حمایت جدی دولت از استان یزد است که امیدواریم وزیر دفاع پیام آور خوبی برای پیگیری مطالبات استان یزد در حوزه های مختلف باشد.

این مقام مسئول با بیان این که یکی از خواسته ایجاد صنایع مرتبط با مواد ناریه در استان یزد است ادامه داد: از دیگر خواسته های مردم  استقرار ارتش در استان یزد است همچنین ایجاد پادگان آموزشی ارتش در ابرکوه که خیلی از مراحل آن طی شده است که نیاز است با پیگیری  و دستور وزیر دفاع مورد اهتمام جدی قرار گیرد.

طالبی با بیان این که برای تامین امنیت کویر نیاز به تجهیزات پیشرفته داریم اظهار داشت: از گذشته ایجاد مرکز آموزش فنی و حرفه ای نیروی زمینی ارتش در مهریز مطرح بوده و حتی زمین آن نیز اختصاص یافته که امیدواریم این موضوع نیز با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی با اشاره به عدم وجود تجهیزات کنترل پهباد ها در یزد گفت:  استان نیازمند چنین تجهیزاتی  است که بتوانیم برای تامین امنیت مردم در مراسم های عمومی اطمنینان خاطر بیشتری ایجاد کنیم.

طالبی خاطر نشان کرد: با توجه به زیرساخت هایی که در حوزه صنعت و ارتباطات در استان یزد وجود دارد و همچنین وجود نیروی متخصص امیدواریم صنایع وابسته به وزارت دفاع در استان یزد گسترش پیدا کند.

انتهای پیام/ق

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری