Skip to Content

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده:


معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: نسبت بیکاری زنان و دختران تحصیل کرده ۲ تا ۳ برابر مردان است و اگر امروز این شکاف ها را نبینیم برای نیمی از جمعیت کشور مشکلات و آسیب های جدی به وجود خواهد آمد.

به گزارش یزدبانو؛ معصومه ابتکار با اشاره به خطبه فدک حضرت زهرا (س) اظهار کرد: این خطبه در عین ادب و احترام به مخاطب، دارای صراحت بوده و نگاه به آینده دارد و به مسائل مهم سیاسی امروز به ویژه حقوق اجتماعی زنان اشاره دارد و بحث ولایت را مطرح می کند.

وی افزود: خطبه حضرت زهرا (س) بسیار عمیق است و بسیاری از  ما جنبه سیاسی شخصیت فاطمه (س) را فراموش کرده ایم و تنها به بعد عبادی وجود مبارک ایشان پرداخته ایم در حالی که باید جایگاه این بانوی بزرگوار را با ادبیات روز برای نسل جوان تبیین کنیم تا موجب پی ریزی مبحثی همچون عدالت جنسیتی شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: یکی از آرمان های انقلاب و امام خمینی (ره) بحث عدالت بوده و یکی از محورهای مهم عدالت، مقوله عدالت جنسیتی است؛ خوشبختانه یکی از سیاست های رئیس جمهور در برنامه ششم ‌توسعه بحث عدالت اجتماعی بوده و این موضوع در سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب هم مطرح است.

وی عنوان کرد: سیاست هایی که در کشور تبیین می شود تاثیرات متفاوتی بر روی زنان و مردان دارد، برای نمونه در حوزه بهداشت، سلامت و ورزش به دلیل شرایطی که وجود دارد دختران ما در خیلی از مناطق نسبت به سایر اقشار جامعه عقب مانده اند.

ابتکار اعلام کرد: برای فعالیت و حضور زنان یکسری چارچوب ها تعیین شده اما زیرساخت های فعالیت های اجتماعی و اشتغال زنان فراهم نشده است.

وی تصریح کرد: نسبت بیکاری زنان و دختران تحصیل کرده ۲ تا ۳ برابر مردان است و اگر امروز این شکاف ها را نبینیم برای نیمی از جمعیت کشور مشکلات و آسیب های جدی به وجود خواهد آمد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: امروزه گفتگو در خانواده ها بسیار کاهش پیدا کرده که یکی از عوامل آن وجود فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است و عوارض این موضوع از نظر روانشناسان و جامعه شناسان غیرقابل جبران است، بر همین اساس یکی از محورهای کار خود را موضوع گفتگو در داخل خانواده قرار داده ایم که در ذیل آن بحث گفت و گو بین نسل ها مطرح می شود.

وی گفت: یکی دیگر از سیاست های دولت دوازدهم که در شورای عالی اداری به تصویب رسید، موضوع مدیریت زنان بود که بر اساس این مصوبه ۳۰ درصد از پست های مدیریتی براساس شایستگی و یک برنامه توانمندسازی باید به بانوان اختصاص پیدا کند و به تازگی شش معاون وزیر خانم به تازگی منصوب شده اند و در سطح کشور بیش از ۴۰ مدیرکل جدید زن داشته ایم.

ابتکار با اشاره به نقش سازمان های مردم نهاد افزود: توجه ویژه ای به سازمان های مردم نهاد داریم چراکه در حوزه سیاستگزاری بسیار موفق عمل کرده اند و امیدواریم در یک فضای سالم نظرات سازمان های مردم نهاد را بشنویم به این دلیل که این نقطه نظرات می تواند در پیشبرد اهداف و برنامه ها موفق عمل کند.

وی یادآور شد: یکی از برنامه هایی که به صورت جدی در دولت پیگیری می کنیم، موضوع اشتغال زنان است که باید با یک برنامه ریزی صحیح زنان علاقمند و توانمند را جذب و سامان دهی کنیم؛ بخش عمده ای از فعالیت های زنان سرمایه گذاری زیادی نمی خواهد و بیشتر در حوزه کارآفرینی های مدرن و خلاقانه فعالیت دارند.

شبستان

پایان پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری