Skip to Content

مدیر گروه تغذیه مرکز بهداشت ودرمان استان یزد:


مدیر گروه تغذیه مرکز بهداشت و درمان استان یزد گفت: حدود 6 هزار نفر مبتلا به سوء تغذیه تحت پوش سازمان های حمایتی هستند که رقم بالایی است.


به گزارش یزدبانو به نقل از یزد رسا، مدیر گروه تغذیه مرکز بهداشت و درمان استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزد رسا، در خصوص کودکان مبتلا به سوء تغذیه در استان یزد گفت: از شاخص‌های خیلی مهم در رشد کودکان وزن و قد است که مواردی از جمله کم وزنی، لاغری، کوتاهی قد و چاقی وضعیت سوء تغذیه یا تغذیه مناسب را در کودکان به تصویر می‌کشد.

یوسف نقیایی با بیان اینکه سالیانه یکبار وضعیت شاخص‌های رشد به صورت استانی مورد بررسی قرار می‌گیرد اظهار کرد: در آخرین بررسی شیوع کم وزنی کودکان زیر 5 سال 7/3 درصد، شیوع لاغری 7/5 درصد، کوتاه قدی 10 درصد و چاقی حدود 4 درصد در استان یزد بوده است.

وی افزود: در گذشته عمده برنامه‌هایی که در استان اجرا می‌شد در خصوص سه شاخص اول بود اما امروز روند چاقی کودکان زیر 5 سال روند افزایشی را نشان می‌دهد که برای آنها هم باید برنامه‌های ویژه‌ای ارائه شود.

نقیایی در خصوص خدمات ارائه شده به کودکان مبتلا به سوء تغذیه اذعان کرد: یکی از شاخص‌های حمایتی که عمدتا در مناطق کم برخوردار تر و یا خانوارهای دارای کودکان سوء تغذیه به اجرا در می‌آید برنامه حایتی کودکان زیر 5 سال است که  با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) انجام می‌شود و ماهیانه سبد غذایی به این کودکان تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: همچنین با همکاری بهزیستی استان یک وعده غذای گرم در روستا مهدها بین کودکان 3 تا 6 سال در مناطق روستایی و حاشیه ای شهر توزیع می‌شود.

مدیر گروه تغذیه مرکز بهداشت و درمان استان یزد تصریح کرد: در کنار برنامه‌های حمایتی، آموزش‌های فردی و گروهی به مادران به منظور آشنایی آنها غذاهای با کیفیت و سالم و همچنین آموزش طرز تهیه غذاهای مناسب برای کودکان و آشنایی با مواد غذایی ناسالم ارائه می‌شود.

وی تاکید کرد: توصیه  می‌شود مادران به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کرده و نحوه تغذیه مناسب کودکان خود را فرا گیرند.

نقیایی خاطر نشان کرد: حدود 6 هزار نفر مبتلا به سوء تغذیه تحت پوش سازمان های حمایتی هستند که رقم بالایی است اما آنچه امروز بیشتر دغدغه شده ، رشد چاقی در استان یزد است و باید در اولویت برنامه‌ها باشد.

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری