Skip to Content

خانه داری و پرورش گل و گیاه در یزدبانو (6)

بگونیا رکس گیاهی دوست داشتنی برای یزدی ها


بگونیا عمدتا به خاطر داشتن برگهایی با رنگ و شکل زیبا پرورش داده می شود اما گلهای آن ها نیزمی تواند زیبایی این گیاه را دو چندان کند .

به گزارش خبرنگار یزدبانو، معصومه دهقانی کارشناس منابع طبیعی و مدرس گلهای زینتی فنی و حرفه ای یزد این هفته روش کاشت و نگهدای بگونیا را به ما اموزش می دهد.

بگونیا یکی از گلهای زینتی است که خود را با شرایط کویر و حتی رشد در آب و هوای منزل نیز وفق داده است.

نام فارسی رایج آن: بگونیا هلندی (هیمالیس)
نام انگلیسی : reiger begonia
نام علمی : begonia hiemalis(bebonia elatior)
و از خانواده begoniaceae  و دورگه است.


برگهای این گیاه به شکل قلب با یک رگبرگ اصلی که آن را به دو قسمت نامساوی تقسیم می کند.
این ویژگی خاص برگها باعث می شود به راحتی بگونیا را از گیاهان مشابه آن تشخیص دهیم؛ بگونیا انواع مختلفی دارد که معروفترین نوع آن بگونیا عروس است. این گیاه زیبا دارای برگهای سبز ساده و گلهای صورتی است.
و اگر در مکان خنک نگهداری شود در تمام طول سال گل می دهد. نوع دیگری از بگونیا که دارای برگهای بزرگ دندانه دار و نقاط نقره ای روی برگها است « بگونیا رکس» معروف است.
این نوع بگونیا هم به خاطر برگهای زیبا و هم به دلیل گلهای نارنجی آن بسیار مورد توجه است. شرایط نگهداری این دو نوع بگونیا بسیار به هم شبیه است که در زیر به آن اشاره می کنیم :

*نیازها

نور:
از آنجایی که بگونیا گیاهی گلدار است برای تولید گل به مکانهای پرنور نیازمند است اما در فصل تابستان اشعه مستقیم آفتاب به خصوص از پشت شیشه برای آن مضراست .
اگر گیاه را در کنار پنجره نگهداری می کنید هرهفته گلدان را کمی بچرخانید تا همه قسمتهای گیاه به طور یکسان از نور استفاده کند و رشد نماید.

 

آبیاری :
بهتر است آبیاری با آب سبک بدون املاح و ولرم انجام شود. گلدان را طوری آبیاری نمایید که آب بر روی برگها ریخته نشود .در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو تا سه بار آبیاری را انجام دهید و سعی کنید خاک گلدان همیشه مرطوب باشد.

دما :
درزمستان حداقل 13 درجه و در تابستان حداکثر18 درجه سانتی گراد برای رشد این گیاه مناسب است.

رطوبت:
بگونیا گیاهی رطوبت پسند است ومکانهای خشک و بدون رطوبت را دوست ندارد.
به همین خاطرگلدان بگونیا را در کنارگیاهان برگ زینتی دیگرنگهدارید تا از رطوبت آنها استفاده کند.
استفاده از خزه مرطوب در اطراف گیاه نیز می تواند به تأمین رطوبت کمک کند .
مه افشانی با آب ولرم هفته ای دو تا سه بار باعث افزایش رطوبت محیط اطراف گیاه می شود. ولی توجه داشته باشید که مه افشانی را نباید برای انواعی از بگونیا که دارای برگهای مخملی و پرز داراست انجام داد.

*خاک و تعویض گلدان :
مخلوطی از خاک پیت،  کمپوست و خاک باغچه می تواند خاک مناسبی برای کاشت این گیاه باشد. درصورتی که ریشه گیاه متراکم شده بود اقدام به تعویض گلدان نمایید. درهنگام تعویض گلدان مراقب برگهای شکننده گیاه باشید.

*تکثیر:
ازقلمه برگ و ساقه برای تکثیر این گیاه استفاده می شود. قسمتی از ساقه گیاه به همراه یک برگ را جدا کنید . انتهای قلمه را در خاک زغال فرو کنید و سپس در ماسه شسته کشت نمایید و در مکان مرطوب قرار دهید.
بعد از حدود دو هفته قلمه ریشه دار می شود. بعد از  دو ماه قلمه ریشه دار شده را به گلدان بزرگتر با خاک مناسب انتقال دهید.

انتهای پیام/ص
 




رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری