Skip to Contentیک رژیم غذایی مناسب می‌تواند موجب افزایش سلامت سلولی زنان با افزایش سن شود.

به گزارش یزدبانو؛ محققان دانشگاه میشیگان عنوان می‌کنند رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات، غلات کامل و مقادیر کم قند‌های افزودنی، سدیم و گوشت فرآوری شده می‌تواند روند پیری سلولی در زنان را کُند نماید.
 
طبق این مطالعه، یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند موجب افزایش سلامت سلولی زنان با افزایش سن شود.«سیندی لیونگ»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج نشان می‌دهد پیروی از یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به حفظ سلامت سلول‌ها کمک کرده و از برخی بیماری‌های مزمن پیشگیری کند.»
 
محققان در این مطالعه از تلومر‌ها برای ارزیابی سن سلول‌ها استفاده کردند؛ تلومر‌ها ساختار‌های پروتئین DNA مستقر در انتهای کروموزوم‌ها هستند و از DNA محافظت می‌کنند.
 
به گفته متخصصان، سن قوی‌ترین عامل پیش بینی کننده طول تلومر است. با هر بار چرخه سلولی، طول تلومر‌ها کوتاه می‌شود.مطالعات اخیر نشان داده اند طول تلومر‌ها می‌تواند به چندین علت از جمله فاکتور‌های محیطی، رفتاری و روانشناختی کوتاه شود.
 
همچنین تلومر‌های کوتاه‌تر با افزایش ریسک اختلالات قلبی، دیابت نوع۲ و برخی انواع سرطان مرتبط هستند.
 
طبق گزارش لیونگ، «یافته‌ها بیانگر این موضوع هستند که پیروی از دستورالعمل‌های رژیم غذایی مناسب با طولانی ترشدن طول تلومر مرتبط است و ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمن اصلی را کاهش می‌دهد.»
 
منبع:مهررای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری