Skip to Content

گزارش مشروح / امام جمعه موقت یزد :

بهانه دشمنان در مسائل حقوق بشر و زنان ایران حتی با توافق هسته ای باقی می ماند!


امام جمعه موقت یزد با اشاره به اینکه در صورت توافق هسته ای دشمن همان دشمن است اظهار کرد : حتی اگر توافق هم بشود دشمن به دنبال بهانه های دیگری چون حقوق بشر، زنان، و.. در ایران است و مسائل هسته ای به نظر خودشان یک بهانه آبرومندانه است!

به گزارش خبرنگار یزدبانو، آیت الله سید محمد رضا مدرسی درخطبه های این هفته  نمازجمعه شهریزد درآخرین جمعه  سال 93 خاطرنشان کرد : امسال هم برای کشورما و هم برای کشورهای اسلامی سالی پرفراز و نشیب بود که با لطف خداوند متعال وعنایت امام زمان (عج) و به برکت خون شهدا و رهبریهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب و زحمات مسؤلین علی رغم دشمنی و توطئه چینی دشمنان و سنگ اندازی دشمن بزرگ رژیم صهیونیستی کشورمسیرپیشرفت خودش را درزمینه های مختلف طی کرد.


آیت الله مدرسی با تصریح به برخی موفقیتهای مسؤلین سه قوه درزمینه های مختلف افزود : برخی ازخدمات دولت خصوصا درزمینه بهداشت آغازخوب و دلپذیری است که امیداواریم با محاسبات دقیق و درنهایت وجه با زدودن کاستی ها، درزمینه های دیگرنیزشاهد موفقیت های چشم گیرباشیم زیرا آنچه مطلوب و درشأن ملت ایران است ازاینها فراتراست و نیازبه تلاشهای دقیق و حساب شده دارد.

*توافق بشود یا نشود دشمنی همان دشمن است

مدرسی به مذاکرات هسته ای به عنوان یکی اززیرمجموعه های مسائل بین المللی ایران اشاره کرد و اذعان نمود : باید بدانیم مذاکرات به توافق یا عدم توافق منجرشود دشمن ازدشمنی اش دست برنخواهد داشت و برنامه این است که ملت مقابل توطئه ها بایستد و خود را دربرابرضربه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مصون کند. 

 

وی با اذعان به توطئه های سنگین استکبارجهانی علیه ملت ایران تصریح کرد : دشمنان این نظام نمی توانند عظمت و رشد این ملت غیور و آگاه را که دارای بزرگترین ذخایرانرژی  و نیزجوانان مبتکر است و مسیراستقلال است را طی می کند ببینند به همین خاطر تمام تلاش ملت ایران و مسؤلین سه قوه باید با تشریک مساعی برای خنثی کردن این توطئه ها باشد.

* اقتصاد مقاومتی مهمترین راهکار استواری نظاام

مدرسی مهمترین کاربرای تقویت واستواری نظام را اقتصاد مقاومتی دانست واظهار کرد : اقتصاد مقاومتی همان توصیه مؤکد رهبرانقلاب درطی سالهای اخیراست که البته لایحه اخیردولت هم با هدف برطرف کردن موانع تولید رقابت پذیرلایحه بسیارخوبی بود.
 

خطیب نمازجمعه یزد دراین زمینه تصریح کرد : مجلس با اعمال نظردرمورد رفع کاستی های لایحه دولت و نیز تذکرات  و اصلاحیه های قانونی شورای نگهبان برای این لایحه ولوایح دیگربراساس سیایت های کلی ابلاغی رهبری نظام راههای اقتصاد مقاومتی ازلحاظ قانونی هموارمی شود تا مانعی برسر راه رشد و خود اتکایی کشورباقی نماند.

*گله مردم وعلماء از برخی بی توجهی ها درحوزه فرهنگ

مدرسی خاطرنشان کرد : ازهمه مهمترعمل به قوانین و اجرای آن است زیرا هرچه هم قوانین عالی باشند تا اجرای دلسوزانه و برخورد مسؤلانه درپی آن نباشد اثرگذاری لازم را نخواهد داشت .
 

عضو فقهای شورای نگهبان همکاری تنگاتنگ مردم  و سه قوه را یک ضرورت درزمینه اجرای هرچه بهترقوانین برشمرد و افزود : مسائل فرهنگی به عنوان یکی ازمسائل مهم  درسال گذشته و یکی ازمطالبات مردم  و حوزه های علمیه و مراجع تقلید بود که از برخی بی توجهی ها دراین زمینه گله مند بودند.
 

وی با اظهار امید وا ری نسبت به توجه و احساس وظیفه بیشترمسؤلان فرهنگی درسال آینده خاطرنشان کرد : امید واریم آنچه رهبری معظم انقلاب خواستارآن هستند و درقانون اساسی نیزآمده وازتوصیه های مراجع عظام تقلید است دراصلاح کجی های فرهنگی تلاش شود.

 

* صلابت واستواری قوه قضاییه در مقابل مفسدان اثتصادی قابل تقدیراست
 

مدرسی با تقدیرازایستادگی و صلابت قوه قضاییه دربرابرمفسدان اقتصادی، اجتماعی واخلاقی گفت : توقع مردم هم آن است که این قوه درمسیرعدالت طلبی و پیشگیری ازجرایم و اجرای قوانین با صلابت هرچه بیشتربه وظایف قضایی خود عمل کند.
 

وی تعیین ریاست مجلس خبرگان را یکی ازرویدادهای مهم  و یک حرکت آگاهانه برشمرد و تصریح کرد : مجلس خبرگان نیزدرنظام اسلامی یک حرکت عظیم است زیرا مشروعیت و قانونی بودن نظام به رهبری آن است که دررأس هرم نظام اسلامی ولی فقیه قرارمی گیرد.


* مشروعیت قوا به  نص صریح قانون اساسی به تنفیذ ولی فقیه است

خطیب نمازجمعه یزد با تصریح به این مطلب که مشروعیت تمام قوا به تنفیذ رهبری است افزود : به نص صریح قانون اساسی و معیارهای فقهی ؛ قدرت ولایت ازلحاظ شرعی و قانونی مافوق قوانین است زیرا ولی فقیه مجتهدی است آگاه، عادل، متعهد به لوازم این موقعیت که انتخابش با مجلس خبرگان است که دانش و تعهد  شناخت ولی فقیه را دارد که به لطف خداوند نعمتهایش براین ملت جاری است.


امام جمعه موقت یزد با تأکید براهمیت توجه به معیارهای صحیح درانتخابات آینده مجلس خبرگان گفت : باید آگاه باشیم و معیارها را درتعیین خبرگان ازعلم، تعهد، آگاهی اجتماعی و سیاسی به مسائل داخلی و خارجی رعایت کنیم.

 

* تأثیرگذاری جمهوری اسلامی درمعادلات جهانی نشانه عظمت این نظام است


مدرسی جایگاه امروز کشوررا درسطح بین المللی بسیارتأثیرگذاردانست و تصریح کرد : یکی ازنشانه های عظمت این نظام بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز تأثیرگذاری بالای آن درمعادلات بین المللی بوده است؛ به نحوی که درمذاکرات اخیرشش کشوریک طرف و جمهوری اسلامی یک طرف قرارگرفته است واگربرایشان اینقدرمهم نبود تمام وقت، پول وآبروی خود را صرف این کارنمی کردند!

 

*دشمنان چشم دیدن جمهوری اسلامی ایران را ندارند
 

خطیب نمازجمعه یزد دراین زمینه یادآورشد : البته باید بدانیم دشمنان چشم دیدن ما را ندارند و نمی توانند ببینند کشوری با اینهمه ذخایرارزشمند که درزمینه نانو تکنولوژی و سلول های بنیادی، هوا فضا  و علوم پیرامون آن دررتبه اول قرارگرفته است مورد تأسی دیگرکشورها بگیرد.
 

وی خاطرنشان کرد : ایران بالاترین قدرت معنوی دنیا است و قدرت تشیع و ولایت را دراربعین حسینی دیدیم که جمع 20 میلیونی را که بسیاری بدون مرکب یا پای یرهنه بودند درحرم حسینی جمع کرد .

 عضو فقهای شورای نگهبان افزود : راستی درکدام مکتب انتظار منجی با عدالت فراگیر و با اسم و رسم مشخص داریم که اعلام می کند حاضراست با دنیا برسر عقیده اش مباحثه کند!همه این زیباییها دراین کشورجمع شده است که ازلحاظ معنوی و هم مادی وعقلانی سرآمد است و به لطف خداوند توطئه های دشمن علیه این نظام خنثی شده است.

*بهانه حقوق بشر و مسائل زنان  درپس بهانه هسته ای

مدرسی افزود : حتی اگرتوفق شود دشمن به دنبال بهانه های دیگری چون حقوق بشر، زنان، و..خواهد گشت  و ازاکنون هم  با پررویی اعلام کرده اند! ولی برخی غافلند و مسائل هسته ای به نظر خودشان یک بهانه آبرومندانه است.

وی تصریح کرد : درمورد مذاکرات تصورنشود راه هموار شده است البته مذاکره به  شرط حفظ عزت، آزادی ، هویت ، استقلال و فناوریهای ایران با خطوط قرمزتعیین شده ازسوی رهبری اشکالی ندارد و درصورت توافق قانونی دولت  و ملت  به معیارهای قانونی پایبندند.

* طبیعت بهارش را آورد اما بهار علی (ع) خزان شد!
 

خطیب نمازجمعه یزد با یادآوری ایام فاطمیه خاطرنشان کرد : به ایام شهادت حضرت زهراء نزدیک می شویم و شاید تذکردراین زمینه لازم نیست اما یادمان باشد حرمت ها را حفظ کنیم؛ گرچه طبیعت بهار خود را می آورد اما ای شیعیان امیرالمؤمنین و حضرت زهراء بدانید امیرالمؤمنین فاطمه خود را ازدست می دهد و بهارعلی (ع) خزان می شود کسی که 95 روز پیش خزان رحلت رسول الله را داشت!
 

وی با ذکرمصیبت حضرت امیرالمؤمنین درفقدان فاطمه زهراء یاد و خاطره فداکاریهای مجاهدانه این بانوی ولایت مدار اسلام را گرامیداشت  و به ساحت مقدس رسول مکرم اسلام ادای احترام کرد.
 

***
آیت الله مدرسی درخطبه های اول نمازجمعه یزد با سفارش خود و دیگران به تقوای الهی و شناخت حدود الهی اظهار کرد : قرآن  می فرماید « فانظرالی آثاررحمت الله » و کلمه "نظر" ما را به نگاهی بیش ازنگاه ساده یعنی نگاه با تدبر و تحلیلی وعمیق فرا می خواند.
 

وی با اشاره به بارش باران و آمدن بهار به عنوان مظاهررحمت الهی تصریح کرد : بهاربا رویش همراه است و خداوند زمین را دراین فصل با بارش باران زنده می کند و این یک یادآوری است که خداوند روزی مردگان را که به ظاهرفانی شده اند را زنده می کند « کل نفس ذائقة الموت» و بذر اعمال نیک و بد ثمرخواهند داد واین معنی «ا لدنیا مزرعة الا خرة »است.

* گذشت عمر و نزدیکی به مرگ پیام گویای بهار برای انسان
 

خطیب نمازجمعه  یزد به نکته های فرارسیدن بهار اشاره کرد و گفت : بهار نکته های زیادی دارد و برای برخی گرچه خیلی فوق العاده است و و به خانه تکانی و تهیه لباس نو که البته مطلوب است می پردازند که مظاهری ازبهارمثل صله رحم بسیارهم مطلوب است اما یادمان نرود که یک سال به مرگ نزدیک ترشده ایم و یکسال ازعمر ما رفت!

* نقصان عمرجبران ندارد


مدرسی با اشاره به حدیثی ازامام سجاد (ع) درمورد مصائب انسان گفت : شخصی نزد امام ازمصائبش شکایت کرد وایشان به مصائب سه گانه انسان که هرروزبرسرش می آید اشاره کردند و فرمودند: اگرانسان ازیکی ازاین مصیبت ها هم پند بگیرد مصائب دنیا برایش آسان می شود که اولین آن این است که هرروزی که ازاو می گذرد ازعمرش کوتاه می گردد واین نقصان جبران نمی شود.


وی با بیان این پرسش که آیا با گذشت یکسال ازعمرمان به خدا نزدیکترشدیم افزود : مصیبت دوم این است که هرروزی که برانسان می گذرد ازروزی که مصرف می کند اگرازحلال باشد محاسبه نمی شود و اگرازحرام باشد مؤاخذه می شود .
 

وی با بیان این نکته که چراغافلیم ازروزی که پرده ها کنارمی رود گفت : زمانی چشم انسان باز می شود که دیگرفایده ای به حالش ندارد؛ ما که ازسرنوشت یک ثانیه دیگر خود خبرنداریم چه برسد به یک سال ! مصیبت سوم این است که  انسان هرشبی به صبح می کند به سرای دیگرنزدیک می شود ولی نمی داند آیا اهل جهنم ا ست یا بهشت؟! که ازخدا می خواهیم چشم بینا و دل آگاه به ما بدهد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری