Skip to Content

یادداشت/ احسان عابدی:

بنیاد شهید خواب بود یا خودش را به خواب زده بود؟!


تدفین پیکر پاک ۸ شهید گمنام دفاع مقدس در تکیه و حسینیه امیرچخماق تبدیل به سنگ محکی شد تا «عمل» بسیاری از خواص در برابر «ادعا» و «ظاهر» آنها معلوم شود.

به گزارش یزدبانو به نقل ازیزد رسا؛ تدفین پیکر پاک ۸ شهید گمنام دفاع مقدس در تکیه و حسینیه امیرچخماق تبدیل به سنگ محکی شد تا «عمل» بسیاری از خواص در برابر «ادعا» و «ظاهر» آنها معلوم شود. بسیاری از مسئولین دولتی با حاشیه سازی‌های بی‌مورد، کارنامه خود را در این ماجرا لکه‌دار کردند و متاسفانه همچنان به تداوم لجبازی و بی‌حرمتی‌های خود نسبت به تدفین شهدا مشغولند.

اما در این میان، انفعال یکی از ارگان‌های فرهنگی که وظیفه‌ای کاملاً مربوط به حوزه شهید و شهادت دارد، از نظرها دور ماند و رسانه‌ها از آن غافل ماندند. بنیادی که به نام «شهید و امور ایثارگران» نامیده شده، به دلایل نامعلومی هیچ موضعی در مساله تدفین شهدای گمنام نداشت و در سکوت کامل، نظاره‌گر این ماجرا بود.

 

این انفعال از چند جهت قابل تامل و بررسی است:

۱-رئیس بنیاد شهید استان چه موضعی در قبال مساله‌ای داشت که به انحای مختلف ارتباطی حداقل معنوی (اگر نگوییم اداری) با مسئولیت وی داشته و پای شهید و شهادت در میان آن بود؟! در کدام مصاحبه و گفتگو نظر خویش را نسبت به تدفین شهدای گمنام در یزد اعلام کرد؟

۲-سایت و رسانه‌ زیر نظر  بنیاد شهید استان چگونه به پوشش خبری و رسانه‌ای مراسم تشییع و تدفین شهدای گمنام پرداخت؟! جالب است که جستجو در اخبار پایگاه اطلاع رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان یزد (http://www.isaar.ir/states/yazd) حاکی از آن است که خبر تشییع و تدفین شهدای گمنام یزد در تاریخ یکشنبه ۷ دی ۹۳، یعنی ۵ روز بعد از مراسم، آن هم به نقل از یک خبرگزاری دیگر منتشر شده است! آیا این انفعال و سکوت رسانه‌ای هم دلیل خاصی داشته است؟ آیا در روزهایی که حتی رسانه‌های معاند هم به نحوی به پوشش اخبار تدفین شهدای گمنام در یزد می‌پرداختند، سایت بنیاد شهید استان یزد محلی از اعراب برای پرداختن به این واقعه نمی‌پنداشت؟!

۳- در روزهای قبل از تشییع و تدفین شهدا، بسیاری از مسئولین، ادارات و شخصیت‌های استانی در پیام‌هایی از مردم برای حضور گسترده و باشکوه در مراسم تشییع و تدفین شهدای گمنام دعوت کردند، اما هیچ اثر و نشانه‌ای از دعوت بنیادی که وظایفش حول محور شهید و شهادت تعریف شده است، دیده نشد! چرا مسئولین این بنیاد حتی زحمت یک دعوت ساده از مردم را هم به خود نداده‌اند؟!

۴- بنیاد شهید استان در اقدامی نیکو و قابل تحسین، در سالروز شهادت شهدای استان، مراسماتی برگزار می‌کند و طی اطلاعیه‌های رنگی و یکسان، سالروز شهادت شهدای شهر و دیارمان را اعلام می‌کند. اما متاسفانه تاکنون هیچ مراسم یادبودی از سوی این بنیاد برای شهدای گمنام برگزار نشده است!

۵- شاید مسئولین بنیاد شهید یزد توضیحی برای حضور در برگزاری و برنامه‌ریزی‌های قبل از مراسم داشته باشند، اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد که مسئول محترم بنیاد شهید استان در جلسات مربوطه حضور نیافته و نهایتاً شخص دیگری را به جای خود می‌فرستاده‌اند. آیا واقعاً ایشان فرصتی برای حضور در یکی-دو جلسه برای برنامه ریزی مراسمی به این اهمیت را نداشته اند؟!

اگرچه بنیاد شهید و امور ایثارگان مسئولیت مستقیمی در زمینه تدفین شهدای گمنام بر عهده ندارد، اما این ابهامات در مورد بنیادی که یدک کش نام شهید و ایثارگران است، حاکی از سکوت و انفعال خودخواسته مسئولین آن است که البته قصد نداریم برخی شنیده‌ها درباره انگیزه‌های این سکوت را بازگو نماییم، اما امیدوارانه منتظر تحرکی از سوی این ارگان هستیم تا بلکه دین خود را نسبت به شهدای گمنام حسینیه امیرچخماق ادا کند.

نویسنده: احسان عابدی

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری