Skip to Content

در نشستی با حضور معاون هماهنگ کننده سپاه الغدیر استان یزد تشریح شد:

برنامه‌های کمیته دانشگاهیان دومین کنگره ملی چهار هزار شهید استان یزد


کمیته علمی دانشگاهیان دومین کنگره ملی چهار هزار شهید استان یزد با حضور اعضا، در تالار اندیشه دانشگاه یزد تشکیل جلسه داد.

به گزارش یزدبانو، در آغاز این نشست، رییس دانشگاه یزد و مسئول کمیته دانشگاهیان کنگره با اظهار تأسف از اینکه به دلیل شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا، امکان برگزاری برخی از برنامه‌های کنگره به صورت حضوری وجود ندارد، افزود: فعالیت‌های فرهنگی بسیاری در طول سال برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود که موضوع اثربخشی این فعالیت‌ها در میان جامعه هدف حائز اهمیت است. برگزاری کنگره ۴ هزار شهید استان به‌ویژه برای دانشجویان فضای فرهنگی بسیار بزرگی است و اثرات قابل‌توجهی در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و غیره برای آنان دارد اما متأسفانه امسال حضور آنان را به صورت فیزیکی در کنگره نداریم.

دکتر قاسم برید لقمانی همچنین با اشاره به برنامه‌های متنوعی که در قالب کنگره تدارک دیده شده است، ابراز امیدواری کرد اثرات معنوی این برنامه‌ها برای سال‌های آینده در استان یزد منشأ خیر و برکت و نیز الگویی برای سایر کنگره‌هایی باشد که در سطح ملی برگزار خواهد شد.

در ادامه نشست، معاون هماهنگ‌کننده سپاه الغدیر و دبیر کنگره، رویکرد اجتماعی و خدمات‌رسانی اجتماعی را مهمترین مشخصه کنگره استان دانست و تصریح کرد: با مشورت و هماهنگی‌هایی که در استان انجام گرفته است، مقرر شد تا برنامه‌های کنگره به سمت مسائل و خدمات اجتماعی هدایت شود. در این راستا ویژگی‌ها و خصلت‌های شهدا در قالب ۴۰ خدمت به ازای هر شهید استان به جامعه ارائه می‌شود.

سرهنگ علی نوری‌زاده گفت: اجلاسیه کنگره ۴ هزار شهید استان درحالی در اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد که به دلیل شرایط ویژه امسال، تعداد کمی در آن به صورت حضوری شرکت دارند. وی افزود: مبنا بر این است تا برگزاری کنگره را از نگاه دولتی و رسمی خارج کنیم، به میان آحاد جامعه ببریم و در قالب برگزاری کنگره ۴ هزار شهید استان، خدماتی به نیازمندان اعطا شود تا به این ترتیب یاد و آرمان شهدا در میان جامعه زنده باشد و عمده مردم در یادوراه شهدا شریک باشند.

وی افزود: در مدتی که برنامه‌های کنگره شروع شده، اقدامات خوبی صورت گرفته که از جمله آن‌ها تهیه ۱۱۰ مورد جهزیه، تهیه ۱۴ هزار بسته معیشتی و نیز ذبح ۴۰۰ رأس گوسفند بوده است که در قالب طرح شهید سردار سلیمانی در میان حدود 8 هزار خانواده نیازمند در استان توزیع شد و با این اقدام حداقل تا الان حدود ۸ هزار نفر اطلاع یافتند که کنگره شهدا در استان برگزار می‌شود و به یاد شهدا چنین اقداماتی انجام شده است.

سرهنگ نوری‌زاده با بیان اینکه سایر برنامه‌های پیش‌بینی شده کنگره در حوزه خدمت‌رسانی اجتماعی مازاد بر برنامه‌های جاری است که دستگاه‌های ذیربط در دستور کار معمول خود دارند، افزود: برای هر یک از چهل برنامه، پیوست فرهنگی تهیه می‌شود که کمیته دانشگاهیان استان می‌توانند با تولید محتوای فاخر برای پیوست‌ها تأثیرگذاری آن‌ها را در میان جامعه افزایش دهند و با حمایت‌های دانشگاهیان ان‌شاالله افتخار کنگره ملی ۴‌ هزار شهید استان این باشد که بتوانیم یک برنامه‌ریزی محصول‌گرا و پیامدگرا در کشور عرضه کند.

در ادامه نشست هریک از نمایندگان کارگروه‌های هشتگانه کمیته دانشگاهیان کنگره به ارائه گزارشی از برنامه‌های مدنظر و نیز اقدامات صورت گرفته در کارگروه خود پرداختند که طراحی و فضاسازی متناسب با اندیشه‌های شهدا در حدفاصل چهارراه پژوهش تا انتهای بلوار شهدای گمنام، برگزاری مسابقه کتابخوانی شهید حسین بخشنده، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی با محوریت موضوع دفاع مقدس، تألیف ۶ عنوان کتاب، تولید آثار هنری در زمینه‌های مختلف به وسیله دانشگاهیان و حمایت از تولیدات دانشجویی، حمایت از سبک ازدواج آسان، حمایت از پایان‌نامه‌ها و مقالات در حوزه پژوهش شهدا و برگزاری جشنواره ادبی هنری رویش از جمله برخی از برنامه‌های کمیته دانشگاهیان اعلام شد.

اولین کنگره ملی ۴هزار شهید استان یزد در سال ۱۳۸۴ برگزار شد و مقرر بود تا هر ۱۰ سال یکبار برگزار شود که به دلیل اضافه شدن تقسیمات استانی به کشور این کنگره برای دومین بار امسال برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری