Skip to Content

معاون پیشگیری بهزیستی یزد:

باورهای غلط باعث گسترش مصرف شیشه در یزد شده است


معاون پیشگیری بهزیستی یزد گفت: باورهای غلط یکی از علل گسترش مصرف ماده مخدر شیشه در استان یزد است.

به گزارش یزدبانو، محمدعلی صادقی‌پور، در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ابرکوه که با موضوع ایجاد کمپین مبارزه با مصرف شیشه با عنوان "کارزار رسانه‌ای شیشه" برگزار شد، اظهار داشت: کارزار رسانه‌ای شیشه برای نخستین بار در استان یزد در ابرکوه کلید می‌خورد.

وی افزود: اگرچه ابرکوه وضعیت نسبتأ خوبی نسبت به برخی دیگر از نقاط در مورد مصرف شیشه دارد اما باورهای غلط شکل گرفته در مردم استان یزد در مورد مصرف این مواد می‌تواند در این منطقه نیز خطرساز باشد و در آینده مشکل آفرین شود.

این کارشناس ادامه داد: در طرح‌های پژوهشی انجام شده در استان یزد که در راستای ایجاد این کمپین صورت گرفته و کاری مشارکتی از پایین به بالاست و هر شهرستان خود اقدام به انجام برنامه‌های مناسب شهرستان می‌کند، نگرش‌ها و باورهای مردم راجع به مصرف شیشه جمع‌آوری شد که متأسفانه جواب‌ها علائم خطر را به دنبال دارد.

وی افزود: بر اساس این پژوهش، 89 درصد مردم استان یزد به غلط فکر می‌کنند که مصرف شیشه باعث افزایش تمرکز می‌شود و 86 درصد فکر می‌کنند که همه جوانان شیشه‌ای هستند که سیاه‌نمایی باور غلطی است.

صادقی‌پور در بخش دیگری از سخنان خود به برخی دیگر از نتایج این تحقیق اشاره کرد و ادامه داد: یک باور غلط دیگر آن است که می‌توان با شیشه‌ای‌ها معاشرت کرد که این مسئله قبح عمل را از بین می‌برد و باور غلط دیگر آن است که چند بار مصرف تفننی و تفریحی شیشه ایرادی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه بیشتر مصرف‌کنندگان اصلی این مواد، جوانان هستند.

صادقی‌پور گفت: امیدواریم با تشکیل این کمپین که به مدت 9 روز و از یازدهم دی ماه شکل می‌گیرد، بتوان به صورت گسترده در این زمینه اطلاع‌رسانی کرد که این امر تلاش دستگاه‌های مختلف و به ویژه دستگاه‌هایی که بیشترین مخاطب جوان دارند را می‌طلبد.

وی همچنین استفاده از ظرفیت رسانه‌های بومی را نیز یکی از راهکارهای موفقیت این طرح ذکر کرد.

فرماندار ابرکوه نیز که در این جلسه با کاور مخصوص این کمپین حاضر شده شده بود، با بیان خطرات ماده مخدر شیشه و سختی‌های کشف آن به واسطه ساخت مرحله به مرحله و استفاده از موادی که کارایی‌های مختلفی دارند، اظهار داشت: باید با کار فرهنگی و اطلاع رسانی، شناسایی پاتوق افراد معتاد و شناسایی افرادی که به نوعی در معرض اعتیاد هستند از گسترش مصرف این مواد جلوگیری کرد.

سیدنبی رسولی افزود: باید به افرادی که مصرف مواد را ترک کرده‌اند نیز احترام بگذاریم و از لحاظ حقوقی و اجتماعی حق آنها را ادا کنیم همچنین باید بر عملکرد مراکز نگهداری و درمان این معتادان نیز نظارت داشت.

رئیس اداره بهزیستی ابرکوه نیز با بیان برخی از نمونه‌های عوارض مصرف شیشه و برخی از آمارها اظهار داشت: اغلب داروهایی که با عناوین مختلف در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود ساخت داخل است و در آنها از این مواد خطرناک استفاده می‌شود.

قاسم موحدی افزود: آگاه‌سازی مردم از عوارض مصرف شیشه یک گام اساسی برای جلوگیری از مصرف شیشه است.

در این جلسه مسئولان حاضر و همچنین چند نفر از خبرنگاران به بیان راهکارهای خود برای انجام فعالیت‌های فرهنگی در این راستا پرداختند.

منبع: فارس

 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری