Skip to Content

گفتگوی تفصیلی/ رییس هیئت مدیره انجمن نابینایان استان یزد :

بانوان نابینا با مشکل ازدواج روبرو هستند/ ضرورت آشنایی جامعه با توانمندی نابینایان


رییس هیأت مدیره انجمن نابینایان استان یزد مشکلات نابینایان در جامعه به ویژه مشکل ازدواج و اشتغال نابینایان و علل کاهش ازدواج دختران نابینا را برشمرد.

به گزارش خبرنگار یزدبانو،  هر سال مشکلات نابینایان بیشتر در روز جهانی نابینایان که روز عصای سفید نامگذاری شده است پیگیری می شود و با گذشتن از 24 مهر مشکلات این عزیزان به فراموشی سپرده می شود ولی ما هفته گذشته برخی مشکلات آنان را در گفتگو با بنی فاطمه نائب رییس این انجمن مطرح کردیم و این هفته مسکلات نابینایان استان را از زبان آقای کبیری رییس هیئت مدیره انجمن نابینایان استان یزد پیگیری کرده ایم.

رییس هیأت مدیره انجمن نابینایان استان یزد رد گفتگوی تفصیلی با خبرنگار یزدبانو با اشاره به حدودهفت هزار و 500 نابینا و کم بینا در استان از عضویت300 نفر در این انجمن خبر داد و افزود:  به لحاظ اینکه یک تشکل مردم نهاد هستیم باید یک تعامل متقابل بین اعضا و ارکان وجود داشته باشد و در نتیجه ما مجبوریم برای اینکه این تعامل بهتر اجرا شود شرایط محدود کننده ای را برای عضویت در نظر بگیریم.
محمدحسین کبیری اظهار کرد : شرط سنی 18سال تمام، حداقل سواد تا سوم راهنمایی و از نظرسلامت روانی و ذهنی در سلامت کامل باشند که بتوانند این هیأت، ارکان و اعضاء را انتخاب کنند و یا خودشان انتخاب شوند.
وی  گفت:  با این شرایط  خیلی از افراد محدود می شوند و جامعه نابینایان ماهیانه 10نفر را پذیرش دارد و170نفر آقا و130 نفر خانم نابینا در جامعه نابینایان عضوهستند.


*پذیرش بانوان نابینا از طرف آقایان بینا کم است
رییس هیأت مدیره انجمن نابینایان استان، درخصوص مشکلات ازدواج نابینایان گفت: درصد ازدواج برای خانمهای نابینا بشدت پایین است به لحاظ اینکه پذیرش آقایان نابینا از طرف خانم های بینا بیشتر از پذیرش خانم های نابینا از طرف آقایان بینا است وعدم آگاهی جامعه به توانمندی دختران نابینا است.
کبیری ادامه داد : راه حل های گوناگونی داده ایم ولی در جامعه ما باید فرهنگ سازی و توانمندی های نابینایان شناخته شود و یک سری اقدامات را انجام دهند و محدودیت هایی وجود  دارد که ما نمی توانیم این مشکل را رفع کنیم.


*معابر شهری و نابینایان
وی، در مورد مشکلات معابرشهری برای نابینایان نیز گفت: در خصوص معابر شهری کار زیادی صورت نگرفته و اقداماتی شروع شده و چون تکمیل نشده هنوز تأثیرعمده ای روی زندگی افراد  نابینا نگذاشته است.
این مسؤول، مشکل ایاب و ذهاب و تردد نابینایان را یکی از معضلات بزرگ شهر یزد برای نابینایان عنوان کرد وافزود:  دائما با مسؤولین استان درحال رایزنی هستیم ولی متأسفانه اراده زیادی وجود ندارد وانجام این کاربه کندی پیش می رود ولی طرح های مختلفی برای مناسب سازی معابر و ایستگاه ها ارائه داده ایم.

 

*طرح جدید خودپرداز برای نابینایان بزودی
کبیری دررابطه با دستگاههای خودپردازگفت: از طرف بانک های کشور طراحی خاصی انجام نشده ، دربانک مسکن اقداماتی صورت گرفته ولی هنوز کامل نشده است.
وی، در حال حاضر طرحی برای دستگاههای خودپرداز آماده شده که جامعه نابینایان استان به بانک مرکزی کشور ارائه خواهد داد.
این مسؤول در خصوص نبودن شغل برای نابینایان گفت:  با مدیران ومسؤولان استان در حال رایزنی هستیم و عمومأ باید کارخانجات، شرکت های صنعتی و ادارات نابینایان را بکارگیری کنند و از طرف دولت ایجاد تعاونی های حمایت شده برای نابینایان در نظرگرفته شود.

کبیری، هدف از این انجمن به صورت کلی را، پیگیری امور مربوط  به نابینایان و ارتقای همه جانبه زندگی افراد  نابینا و کم‎‎بینا در استان دانست.


انتهای پیام/ص
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری