Skip to Content

گزارش/

بازار داغ لوازم آرایشی قاچاق در استان یزد!


استفاده از لوازم آرایشی قاچاق تبعات منفی بسیاری را برای سلامت مصرف‌کنندگان دارد به طوری که برخی از این عوارض اصلا قابل جبران نیست و این در حالی است که میزان کشفیات لوازم آرایشی تقلبی در محورهای مواصلاتی استان با افزایش همراه بوده است.

به گزارش یزدبانو به نقل از  یزد رسا، استفاده از لوازم آرایشی قاچاق تبعات منفی بسیاری را برای سلامت مصرف‌کنندگان دارد به طوری که برخی از این عوارض اصلا قابل جبران نیست و این در حالی است که میزان کشفیات لوازم آرایشی تقلبی در محورهای مواصلاتی استان با افزایش همراه بوده است.

همشهری نوشت:با این حال مسئول اتحادیه صنف لوازم آرایشی استان عقیده دارد که تنها یک تا 2 درصد از لوازم آرایشی موجود در بازار یزد تقلبی است!!!
 
مسئولان استان یزد با توجه به اهمیت مسائل بهداشتی لوازم آرایشی و اثرات سوء آن بر سلامت مصرف‎‎کنندگان، بارها تشکیل اتحادیه مجزا برای فروشگاه‌های لوازم آرایشی را پیشنهاد و پیگیری کرده‎‎اند که ظاهرا تاکنون بی‎‎نتیجه مانده است و اتحادیه مجزایی در این رابطه در یزد تشکیل نخواهد شد.

عرضه لوازم آرایشی در فروشگاه‌های غیرمجاز و سایر صنوف از جمله داروخانه‌ها، عطاری‌ها و بقالی‌ها هم کار نظارت را دشوار کرده است به‌طوری که نظارت بر این واحدها از عهده اتحادیه خرازی و لوازم آرایشی استان خارج است.
 


کشف بیش از 63 هزار قلم لوازم آرایشی قاچاق
با وجود این، رئیس اداره مبارزه با قاچاق پلیس آگاهی یزد از کشف و ضبط 63 هزار و 502 قلم لوازم آرایشی قاچاق در 9 ماه امسال خبر می‎‎دهد.
به گفته «منوچهر ترابی»، این میزان در مدت مشابه سال قبل 52 هزار و 90 قلم کالا بوده است که به این ترتیب شاهد رشد کشفیات لوازم آرایشی قاچاق به استان هستیم.

وی با اشاره به این‌که لوازم آرایشی قاچاق از استان‌های جنوبی به مقصد مرکز کشور بارگیری می‌شود، استان یزد را یکی از استان‌های محل عبور بارهای قاچاق لوازم آرایشی معرفی می‎‎کند.

رئیس اداره مبارزه با قاچاق پلیس آگاهی بزرگ‌ترین پرونده قاچاق لوازم آرایشی سال جاری در استان را مربوط به کشفی به ارزش 12‌میلیارد تومان عنوان می‎‎کند.

ترابی می‎‎گوید: در کنار ضبط کالاهای قاچاق، قاچاقچیان 2 برابر ارزش محموله جریمه نقدی می‌شوند تا از تکرار این تخلف در دفعات بعد جلوگیری شود. وی با اشاره به شرایط نامناسب حمل و نگهداری لوازم آرایشی قاچاق تا زمان رسیدن به دست مصرف‎‎کننده، بر ضرورت آگاه‌سازی مردم و مصرف‎‎کنندگان لوازم آرایشی درباره تبعات و عوارض استفاده از لوازم آرایشی قاچاق تاکید می‎‎کند.
 


کاهش عرضه لوازم آرایشی قاچاق در بازار یزد!
رئیس اتحادیه صنف خرازی و لوازم آرایشی یزد می‌گوید: در حال حاضر 80 واحد دارای پروانه‌‌ عرضه اقلام آرایشی و بهداشتی در یزد فعالیت دارند و تعداد واحدهای غیرمجاز این عرصه نیز نزدیک به 15 واحد است.

به گفته «حسین انتظار بقیه‌الله» بازدیدهای مستمری از واحدهای عرضه لوازم آرایشی انجام می‌شود و این نظارت‌ها موجب شده که آمار 55 درصدی عرضه لوازم آرایشی قاچاق در مراکز عرضه یزد در سال‌های اخیر به کمتر از یک تا 2 درصد در حال حاضر کاهش یابد.

وی با اشاره به پیگیری‎‎‎های مستمر برای تشکیل صنف مجزا برای فروشندگان لوازم آرایشی یزد، تاکید می‎‎کند: با وجود تلاش‌های صورت گرفته، به دلیل اینکه تعداد واحدهای عرضه لوازم آرایشی استان کمتر از 100 واحد است، مجوز لازم برای تشکیل اتحادیه صنفی مستقل صادر نمی‎‎شود.

وی درباره تاثیر ادغام اتحادیه این صنف با اتحادیه لوازم خرازی بر بازرسی‌ها و نظارت‌ها اظهار می‏‏کند: از 5 نفر اعضای هیات رئیسه اتحادیه خرازی و لوازم آرایشی استان، 3 نفر فروشندگان لوازم آرایشی هستند که بیانگر لزوم نظارت بیشتر بر واحدهای عرضه لوازم آرایشی است.
 


هرمزگان و بانه مبادی ورود لوازم آرایشی قاچاق
این مسئول مبدا اصلی حمل لوازم آرایشی قاچاق به استان را از استان هرمزگان اعلام و اضافه می‎‎کند: البته برخی از اقلام آرایشی غیرمجاز و غیربهداشتی نیز از بانه به تهران منتقل و سپس به سمت استان‌های مرکزی ارسال می‌شود.

وی از شاخص‌های لوازم آرایشی مجاز را داشتن برچسب اصالت عنوان می‎کند و می‎‎گوید: هر نوع لوازم آرایشی که فاقد این شناسه باشد، قطعا قاچاق و غیربهداشتی است.

«انتظار بقیه الله» عوارض ناشی از مصرف لوازم آرایشی قاچاق را متوجه مصرف‎‎کنندگان می‎‎داند و ادامه می‎‎دهد: البته لوازم آرایشی صرفا در فروشگاه‌های لوازم آرایشی عرضه نمی‌شود، بلکه داروخانه‌ها، عطاری‌ها، سوپرمارکت‌ها و بقالی‌ها هم گاه به عرضه این اقلام اقدام می‌کنند.

این مسئول، نظارت بر کیفیت لوازم آرایشی که در مراکزی غیر از واحدهای صنفی مجاز عرضه می‌شود را وظیفه مسئولان می‎‎داند.

وی میزان کشفیات لوازم آرایشی قاچاق در فروشگاه‌های یزد را تنها 2 مورد شامل اقلام جزئی در تعداد محدودی از این فروشگاه‎‎ها ذکر و اضافه می‎‎کند: فروشگاه‌های مجاز عرضه لوازم آرایشی استان تحت نظارت اتحادیه هستند و عرضه لوازم آرایشی قاچاق در آنها بسیار محدود است.

این مسئول تاکید می‎‎کند: اقلام آرایشی که در واحدهای عرضه مجاز به فروش می‌رسند باید دارای مجوز بهداشتی و برند اصلی باشند.

 
 
سود زیاد برای قاچاقچیان
بررسی‌ها نشان می‌د‌هد‌ که مواد‌ آرایشی تقلبی به د‌لیل رونق بازار مصرف د‌ر ایران، سود‌ زیاد‌ی برای وارد‌کنند‌گان این محصولات قاچاق و تقلبی د‌ارد‌.
 
 مصرف نابجا و بی‌رویه لوازم آرایشی و بهد‌اشتی د‌ر میان برخی از افراد‌ جامعه به ویژه نسل جوان و حتی نوجوان، باعث شد‌ه که برخی به د‌نبال وارد‌ات سودجویانه محصولات و فراورد‌ه‌های بی‌کیفیت به کشور باشند‌. 
 
‌اکنون سهم فرآورد‌ه‌های آرایشی و بهد‌اشتی قاچاق د‌ر بازار مصرفی کشور به مراتب بیشتر از فراورد‌ه‌هایی است که به صورت رسمی‌ از مبادی قانونی وارد‌‌ یا د‌ر د‌اخل تولید‌ می‌شود‌.
 
از آنجا که تعد‌اد‌ انگشت‎‎‌شماری از افراد به د‌نبال جنس اصل هستند یا توان خرید‌ آنها را د‌ارند‌، جنس‌های تقلبی بازاری د‌اغ و پررونق د‌ارند‌.
 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری