Skip to Content

واکنش مراجع عظام تقلید به حادثه فرودگاه جده؛

آیت الله مکارم: از حادثه فرودگاه جده نباید به سادگی گذشت/ آیت‌الله نوری‌ همدانی: مسئولان نسبت به مسئله فرودگاه عربستان بی‌تفاوت نباشند


یکی از مراجع عظام تقلید گفت: مایل بودم حادثه فرودگاه جده رسانه‌ای نشود، اما حال که رسانه‌ای شده است از مسئولان می‌پرسم آیا لازم است که آبرو و عزت ایران برای یک امر مستحب پایمال شود؟ مسئولان از حقوق و عزت ایران دفاع کنند.

به گزارش یزدبانو به نقل از یزدرسا، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی پیش از ظهر امروز در جلسه خارج فقه خود که در مسجد اعظم برگزار شد با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری (ع) اظهار کرد: بهترین تشویق، تشویق قرآن کریم است.

وی افزود: حق آبی است که همه موجوادت زمین به آن وابسته هستند و باطل همان کف‌های روی آب هستند که دوامی ندارند و به سرعت از بین می‌روند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه هر ملتی که از حق طرفداری کند به سعادت دست پیدا خواهد کرد گفت: کسانی که از باطل پیروی می‌کنند از بین خواهند رفت و از چشم دیگران نیز خواهند افتاد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی تصریح کرد: مردم باید بدانند که اگر طرفدار حق باشند به طور قطع در چشم مردم عزیز خواهند شد و اگر از باطل پیروی کنند از چشم مردم خواهند افتاد.

وی با اشاره به اینکه حادثه جده نباید رسانه‌ای می‌شد گفت: مایل نبودم این حادثه رسانه‌ای شود اما حال که رسانه‌ای شده است باید در مورد آن صحبت کنم و سئوالی که از مسئولان دارم این است آیا عمره که واجب نیست را باید برویم و زیر بار هر خفتی برویم؟

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: از مسئولان سعودی نیز سئوال می‌کنم که اگر در فرودگاه جده امنیت نباشد در کوچه‌های جده امنیت وجود خواهد داشت؟ فرودگاه جده یک فرودگاه بین‌المللی است که اگر در آنجا امنیت نباشد به طور قطع مردم ترس خواهند داشت.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به اینکه از مسئولان دولتی خود نیز می‌پرسم آیا نیاز است که به حج مستحب برویم گفت: آیا لازم است که هر توهینی را بشنویم تا به یک امر مستحب عمل کنیم؟

وی بیان کرد: امام خمینی (ره) با انقلاب عزت و آبرو را برای مردم خریداری کرده‌اند و این عزت سبب شده است تا 6 نفر از وزرای خارجه کشورهای مختلف با وزیر خارجه ایران ماه‌ها در مذاکره به سر ببرند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه همه رسانه‌های خارجی در روز یک خبر از ایران دارند افزود: امیدوارم که این مذاکرات به یک نتیجه برسد و از سوی دیگر این مذاکرات یک نوع آبرو و عزت برای کشور است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی یادآور شد: حادثه جده حادثه‌ای نیست که بشود از آن به راحتی گذشت، در برنامه‌هایی که می‌دانیم مایه عزت نیست باید از آن عبور کرد و باید از حق دفاع کنیم تا عزت‌مند شویم.

 

آیت‌الله نوری‌ همدانی: مسئولان نسبت به مسئله فرودگاه عربستان بی‌تفاوت نباشند

یکی از مراجع تقلید گفت: اتفاق فرودگاه عربستان نباید در سکوت باشد و نباید به سادگی در برابر این مسئله گذشت و از همین رو مسئولان باید به این امر توجه نشان دهند.

آیت‌الله حسین نوری‌ همدانی پیش از ظهر امروز در جلسه خارج فقه خود که در مسجد اعظم حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد با اشاره به اینکه اسلام به انسان‌ها عزت می‌دهد، اظهار کرد: ائمه اطهار (ع) دارای عزت بالایی هستند اما متاسفانه آنها را زندانی کرده و به شهادت رسانده‌اند.

وی افزود: ائمه اطهار (ع) از میان توده مردم برخاسته‌اند و در طول تاریخ مستضعفان از یاران ائمه اطهار (ع) حمایت‌ کرده‌اند و به نوعی تربیت شده مکتب اهل بیت(ع) بوده‌اند و هیچ‌گاه از خواسته خود تسلیم نشده‌اند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) انقلاب را برای نجات مستضعفان از شر مستکبران به راه‌ انداخته‌اند گفت: زمانی برخی از مردم جهان معتقد بودند که مردم ایران شاه و نظام شاهنشاهی را دوست می‌دارند که امام در این باره معتقد بودند که اینها دروغی بیش نیست.

آیت‌الله نوری ‌همدانی تصریح کرد: زمان میلاد پیامبر اکرم (ص) مبدأ خیرات و برکات بود و تمام آتشکده‌ها خاموش شد و کنگره انوشیروان نیز فروریخت که امام خمینی معتقد بودند که در آن زمان آتشکده‌ها دارای اهمیت زیادی بودند که خاموشی آتشکده‌ها به معنای پایان بت‌پرستی و آغاز یکتا پرستی در جهان بوده است.

وی با اشاره به پایان ظلم و بت‌پرستی گفت: با تولد پیامبر اکرم (ص) بت‌پرستی و ظلم از بین رفت که این امر نشان دهنده این است که پیامبر اکرم (ص) مبدأ خیر و برکت برای جهان بوده‌اند.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: از اعضای تیم مذاکره کننده ایران باید تقدیر و تشکر کرد و از سوی دیگر باید تیم مذاکره کننده به این امر توجه داشته باشند که نخستین شرط تفاهم با گروه 1+5 این است که تمام تحریم‌ها یکجا لغو شود.

آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به اینکه نباید مردم به دو دسته تقسیم شوند گفت: همه مردم ایران باید دارای وحدت باشند و نباید به دو دسته تقسیم شوند و همدلی خود را حفظ کنند.

وی بیان کرد: ما نسبت به پروتکل الحاقی نگران هستیم و به میان کشیدن مسائل دیگر درست نیست و از سوی دیگر طول کشیدن مذاکرات درست نیست و باید به وقت توجه داشته باشند و مذاکرات به ماه‌های طولانی نرسد.

این مرجع تقلید با اشاره به مسئله یمن گفت: کشتن زنان و کودکان درست نیست و برخلاف نظر قرآن است و هر کشوری باید در خصوص اداره کشورش باید مستقل باشد و از همین رو عربستان کار اشتباهی کرده است.

آیت‌الله نوری‌ همدانی یادآور شد: تجاوز به دو نوجوان در عربستان نباید در سکوت باشد و نباید به سادگی در برابر این مسئله گذشت و از همین رو مسئولان باید به این امر توجه نشان دهند.

وی با اشاره به اینکه باید دولتمردان به وضعیت معیشتی مردم رسیدگی کنند گفت: یکی از مطالب مهم در زندگی مردم معیشت و اوضاع اقتصادی است که امیدواریم با یاری خداوند مسئولان بتوانند نسبت به این امر توجه نشان دهند.

منبع: فارس و تسنیم

انتهای پیام/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری