Skip to Contentبا گذشت از سن 35 سالگي ديگر پا به دنياي نزديک به پيري ميرويم و در اصل نصف دوران زندگي مان از جواني تا پيري را گذرانده ايم.برخي از افراد زودتر از سن شان پوست شان رو به پيري ميرود و اين خودش معضلي است.

به گزارش یزدبانو؛ قطعاً اين پيري زودرس پوست علت هايي دارد،ولي آيا ميتوانيم با علل پيري زودرس پوست مقابله کنيم؟ظهور زودرس چين و چروک هاي پوستي در سنين جواني براي هر کسي ناخوشايند است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دکتر ملکي به نقل از healthyandnaturalworld در اينجا 5 علت شايع پيري زودرس پوست و روش هاي مقابله با آن ها را بخوانيد:

نور خورشيد :قرار گرفتن در معرض نور خورشيد يک عامل بسيار مهم در بروز لکه هاي پوستي، چين و چروک و کاهش قابليت ارتجاعي پوست بعلاوه افتادگي پوست است. در واقع 70 درصد از روند پيري پوست بستگي به ميزاني نوري دارد که از خورشيد به طور مستقيم به پوست انتقال يافته است.

راه حل:لازم نيست که کلاً آفتاب را از زندگي خود حذف کنيد فقط بايد هر بار که از خانه خارج مي شويد، يک کرم ضد آفتاب مناسب با اس پي اف يا فاکتور حفاظت در برابر خورشيد حداقل 15 را استفاده کنيد. فراموش نکنيد که نور خورشيد در ساعات 10 تا 4 بعد از ظهر بيشترين آثار مخرب را دارد.

سيگار کشيدن :سيگار باعث چين و چروک هاي زودرس و بخصوص در مکان هايي از پوست مي شود که نازک ترند. مانند دو طرف چشم، خطوط خنده، بالاي لب فوقاني. اين خطوط معمولاً 10 تا 15 سال زودتر در افراد سيگاري نسبت به غير سيگاري ها ظاهر مي شود.

راه حل:اگر شما يک فرد سيگاري هستيد، از پزشک خود مي توانيد در مورد راه هاي ترک سيگار مشورت بگيريد. مي توانيد از مطالب آموزشي موجود در اينترنت و کتاب هاي مربوط به ترک سيگار هم استفاده کنيد.

رژيم غذايي کم پروتئين و سرشار از کربوهيدرات هاي ساده :رژيم غذايي غني از قندهاي ساده و شيريني باعث مي شود بافت همبند پوست سفت و سخت شود و قابليت ارتجاعي خود را از دست بدهد. از سوي ديگر پروتئين کامل براي توليد ساختارهاي پروتئيني که براي ظاهر پوست حياتي هستند، مانند اسيد هيالورونيک، کلاژن و فيبرهاي آلاستين مهم است.

راه حل :براي حفظ شادابي پوستتان از همين الان به سراغ منابع پروتئين کامل بخصوص لبنيات و گوشت هاي کم چرب، تخم مرغ، آجيل فاقد نمک، سويا، و غذاهاي دريايي برويد.

رژيم غذايي کم ميوه و کم سبزي :ميوه ها و سبزيجات سرشار از آنتي اکسيدان ها هستند. از طرفي قرار گرفتن در معرض نور خورشيد، سيگار، بيماري هاي مزمن، آلودگي هوا و … فرد را در معرض آسيب هاي اکسيداسيون قرار مي دهد. آنتي اکسيدان هاي محلول در رژيم غذايي مانند ليکوپن، لوتئين، بتاکاروتن، و ساير آنتي اکسيدان هاي موجود در ميوه ها و سبزيجات تا حد زيادي فرايند آسيب هاي اکسيداتيو را کاهش مي دهد.

راه حل :سراغ ميوه ها و سبزيجات غني از ويتامين ث برويد که براي توليد کلاژن ضروري است. انواع توت ها سرشار از اين ويتامين هستند.

رژيم هاي لاغري :رژيم هاي غيراستاندارد و مداوم باعث پيري زودرس پوست مي شوند. اين رژيم ها معمولاً همراه با پايين و بالا رفتن مداوم وزن هستند. اضافه وزن باعث مي شود پوست کشيده شود و الاستيسيتي آن کاهش يابد.

از طرف ديگر کاهش وزن باعث ايجاد چين و چروک و شل شدن پوست مي شود. مصرف بيش از حد نمک، سيب زميني سرخ کرده، قهوه و شيريني جات نيز در طولاني مدت به پوست آسيب مي رساند و باعث پيري زودرس پوست مي گردد.

راه حل :بهترين حالت کاهش وزن کم کردن نيم کيلو در هفته است.

بانونیوز

انتهای پیام/ش
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری