اولین دانشجوی دکترای مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد از رساله خود دفاع کرد - نمایش محتوا - یزد بانو
Skip to Contentراضیه شیخ پور اولین دانشجوی دکترای مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد از رساله خود با عنوان «توسعه و کاربرد روش های انتخاب ویژگی نیمه نظارتی در روابط کمی ساختار-فعالیت ترکیبات دارویی» با موفقیت دفاع کرد.

 به گزارش یزدبانو به نقل از روابط عمومی دانشگاه یزد؛ دکتر مهدی آقا صرام عضو هیأت علمی گروه مهندسی کامپیوتر و استاد راهنمای اولین رساله دکترای مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد در حاشیه نشست دفاعیه اظهار کرد: رابطه کمی ساختار- فعالیت (QSAR)، یکی از روش‌های متداول و پرکاربرد در طراحی دارو است که فعالیت بیولوژیکی یا بیوشیمیایی ترکیبات را به‌طور کمی به ساختار آنها مربوط می‌سازد.

وی افزود: با دانستن ارتباط بین ساختار ترکیبات با فعالیت دارویی آنها می‌توان فعالیت داروهای جدید را با توجه به ساختار شیمیایی آنها پیش‌بینی کرد.

وی از چالش‌های موجود در مطالعات QSAR را، صرف زمان و هزینه زیاد برای تعیین فعالیت‌ تجربی ترکیبات، وجود تعداد زیاد ترکیبات با فعالیت‌ ناشناخته و تعداد زیاد توصیف‌کننده‌های استخراج شده از ترکیبات عنوان کرد.

این استاد دانشگاه تصریح  کرد: انتخاب ویژگی نیمه‌ نظارتی می‌تواند راه‌حل مناسبی برای پاسخگویی به چالش‌های مطالعات QSAR باشد.

دکتر صرام ادامه داد: هدف از انجام این پایان‌نامه،‌ توسعه و کاربرد روش‌های انتخاب ویژگی نیمه‌نظارتی مبتنی بر مدل‌های تُنک برای بهبود عملکرد مدل‌های QSAR بود تا بتوان با استفاده از فعالیت‌ ترکیبات، اطلاعات توزیع و ساختار محلی ترکیبات با فعالیت‌های شناخته‌شده و ناشناخته مناسب‌ترین ویژگی‌ها را انتخاب نمود.

وی بیان کرد: برای این منظور، در این پایان‌نامه، دو روش انتخاب ویژگی نیمه‌نظارتی مبتنی بر مدل های تنک پیشنهاد شد تا بردار انتقال بهینه برای انتخاب ویژگی را محاسبه نمایند.

استاد راهنما اذعان کرد: در طی انجام تحقیقات این پایان‌نامه ۵ مقاله با نمایه ISI و چندین مقاله علمی پژوهشی ISC چاپ شده است و دو مقاله دیگر هم تحت داوری است که دکتر محمد علی زارع چاهوکی و دکتر سجاد قرقانی مشاوره این پایان‌نامه را برعهده داشتند.

انتهای پیام / ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری