Skip to Contentحدود ۴۰ تا ۵۰ درصد مرگ و میر در نوزادان و کودکان به علت ناهنجاری های ژنتیکی رخ می دهدو بهترین راه برای جلوگیری از تولد نوزاد بیمار، انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، قبل از بارداری و یا طی دوران بارداری می باشد.

به گزارش یزدبانو، ژنتیک، علم وراثت است که به مطالعه پدیده هایی که توسط آن خصوصیات یا صفات جانداران از والدین به فرزندان به ارث می رسد، می پردازد.

بیماری‌های ژنتیکی؛ در اثر تغییر ژن ها به وجود می آید. انسان ها دارای ۴۶ کرموزم هستند که این تعداد کرموزم حاوی حدود ۲۳ هزار ژن است. تغییر هر کدام از این ژن ها می تواند عامل به وجود آمدن بیماری های کشنده و ناتوان کننده در وجود انسان شود. از سویی تغییر در ایجاد این ژن‌ها باعث تنوع در افراد هم می شود.

برخی از اختلالات ژنتیکی از والدین به ارث برده می‌شوند، در حالی که سایر بیماری‌های ژنتیکی ناشی از تغییرات یا جهش‌های به دست آمده در یک ژن یا گروهی از ژن‌های پیش از آن هستند.

اهمیت نقش مشاوره ژنتیک در ازدواج 

حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد مرگ و میر در نوزادان و کودکان به علت ناهنجاری های ژنتیکی رخ می دهد. لذا بهترین راه برای جلوگیری از تولد نوزاد بیمار، انجام  مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، قبل از بارداری و یا طی دوران بارداری می باشد.

بیماری هایی از قبیل معلولیت، ناتواتی جسمی یا ذهنی، ناشنوایی مادرزادی، نابینایی مادرزادی، عقب ماندگی ذهنی، اختلالات متابولیک مادرزادی، اختلالات تحلیل بافت عضلانی و عصبی، تالاسمي و... می توانند علت شناخته شده ژنتیکی داشته باشند.

مشاوره ژنتیک؛ يک فرآيند آموزشي است که به افراد مبتلا يا خانواده های در معرض خطر کمک مي کند تا ماهیت اختلالات ژنتيکي و نحوه وراثت آنها را بهتر بشناسند و گزینه های مرتبط با پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری­های ژنتیکی را بهتر درک کرده و نهایتا بهترین تصمیم را اتخاذ کنند.

مشاوره ی ژنتیک قبل از ازدواج، چه خویشاوندی چه غیر خویشاوندی ضروری است؛ زیرا خطر بروز ناهنجاری ژنتیکی در ازدواج های غیر فامیلی با فراوانی کمتر از ازدواج های فامیلی هم چنان وجود دارد.

 

معرفی خدمات مرکز مشاوره ازدواج  یزد

پزشک مرکز مشاوره ازدواج یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا؛ با اشاره به اجباری شدن آزمایش ژنتیک برای زوج های جوان بیان داشت: زوجین بدون هیچ قید و شرطی مستلزم مراجعه به يكي از دفاتر ازدواج و اخذ معرفي نامه، مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج جهت انجام آزمايش خون (شامل CBC  و V.D.R.L )، انجام غربالگری و مشاوره ژنتیک جهت کلیه زوجین مراجعه کننده به مرکز و درصورت لزوم ارجاع به پزشک مشاوره ژنتیک، انجام آزمايشات اعتياد؛ (آزمایشات مورفین، آمفتامین و مت آمفتامین به صورت اجباری و آزمایشات حشیش، متادون ، ترامادول، اکستازی و بوپرونفرین به صورت اختیاری برای کلیه زوجین)، تفسير آزمايشات توسط پزشك، شركت در كلاس مشاوره قبل از ازدواج، مراجعه به مركز مشاوره قبل از ازدواج جهت گرفتن تأئيدیه نهائي و برگه ممهور به مهر آزمایشات اعتیاد، کم خونی و تایید شرکت در کلاسهای آموزشی جهت معرفي به دفاتر ازدواج هستند.

دکتر الهام شادمان یزدی اظهار داشت : البته زوجين بايد بدانند در صورتي كه نتيجه آزمايشات طرفين از نظر کم خونی نرمال نباشد لازم است قرص آهن توسط یکی از زوجین و يا هر دو نفر به مدت سه ماه استفاده شود و سپس آزمایشات تکمیلی الکتروفورز هموگلوبین و فریتین انجام شده و نتایج به مشاور دانشگاهي؛ هماتولوژيست ( متخصص خون) براي تشخيص نهائي ارجاع شود.

وی افزود: در صورت تایید پزشک متخصص خون و نبود مشکل پس از اخذ تعهدات لازم از زوجین و انجام مشاوره برگه تاییدیه به آنها تحویل داده می شود.

شادمان افزود: در صورتي كه زوجين ناقل تالاسمي باشند براي آنها تشكيل پرونده داده مي شود و پيگيري هاي بعدي به صورت ماهیانه توسط واحد تالاسمي این مركز انجام مي شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: جواب آزمایشات اعتیاد زوجین به مدت یکماه اعتبار دارد و در صورتی که از تاریخ انجام آزمایش بیش از یک ماه گذشته باشد آزمایشات اعتیاد باید تکرار شود.

 مشاور قبل از ازدواج مرکز حاجی مقصودی از خانواده ها و زوجین دعوت کرد با مراجعه به آدرس یزد، صفاییه، بلوار شهیدان اشرف، خیابان جوادالائمه، جنب میدان جوادالائمه، مرکز خدمات جامع سلامت حاجی مقصودی و  یا تماس با شماره تلفنهای ۳۸۳۸۰۹۲۳-۳۸۳۳۶۵۰۵ میزان آگاهی و اطلاعات خود را درزمینه وراثت و ازدواج پایدار افزایش دهند.

پزشک مرکز مشاوره ازدواج یزد بیان داشت:  پزشکان و کارشناسان این مرکز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷ صبح الی ۱۴ و روزهای پنج شنبه از ساعت ۷صبح الی۱۳ آماده پاسخگویی به سوالات مراجعین می باشند.

سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت حاجی مقصودی در این باره گفت : با توجه به فعالیت روزمره كارشناسان ازدواج و مشاورین ژنتیک، خدماتي نظیر آموزش در زمينه بيماري هاي ژنتيكي و غربالگری تمام زوجین از نظر بیماریهای ژنتیکی در قالب برنامه ژنتیک اجتماعی و ارجاع به واحد مشاوره ژنتیک در مرکز، آموزش در زمينه بهداشت باروري، آموزش در زمينه پيشگيري از بيماريهاي مقاربتي، آموزش در زمينه روابط زناشويي و بهداشت روان، تفسير آزمايشات قبل از ازدواج، آموزش در زمينه تكميل واكسيناسيون كزاز، غربالگري از بین متقاضيان ازدواج و رديابي زوج هاي ناقل و ... در بخش مشاوره قبل از ازدواج ارائه مي شود.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری