Skip to Content

مسئول کنترل دخانیات مرکز بهداشت و درمان استان یزد:


مسئول کنترل دخانیات مرکز بهداشت و درمان استان یزد گفت: در دو نوبت نظر سنجی در شهر یزد مصرف قلیان در بانوان 8 برابر شده یعنی از 1/5 درصد در سال 85 به حدود 7 تا 8 درصد در سال 95 رسیده و در آقایان مصرف قلیان 20 درصد است.

به گزارش یزدبانو به نقل از یزدرسا، مصرف قلیان آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند.

شواهدی وجود دارد که اعلام می‌کند قلیان می‌تواند میزان اسپرم را در مردان کاهش دهد؛ همچنین دود قلیان برای جنین بسیار مضر است و به دلیل این که پیش از استعمال با بخار آب مخلوط می شود، بسیار خطرناک تر از دود سیگار است.

مصرف هر بار قلیان برابر با استعمال 100 نخ سیگار است چرا که حجم دودی که از قلیان وارد بدن می شود به میزان 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

با همه مضرات مصرف قلیان امروز این ماده مخدر شدیدا به امری رایج میان گروه های مختلف سنی به ویژه نوجوانان، جوانان و زنان تبدیل شده است تا جایی که در رستوران ها، کافی شاپ و پارک ها نیز از آلودگی، بو و بد آموزی از حرکات خانواده ها در امان نیستند.

مسئول کنترل دخانیات مرکز بهداشت و درمان استان یزد با بیان اینکه متوسط مصرف فراوده های دخانی در یزد 24 درصد است گفت: در دو نوبت نظر سنجی در شهر یزد مصرف قلیان در بانوان 8 برابر شده یعنی از 1/5 درصد در سال 85  به حدود 7 تا 8 درصد در سال 95 رسیده و در آقایان مصرف قلیان 20 درصد است.

تقی زمانی اظهار کرد: طبق قانون ملی مبارزه با دخانیات سال 85، مصرف قلیان در اماکن عمومی و عرضه آن در رستوران، کافی شاپ و قهوه خانه ممنوع شد و در سال 94 در یزد این قانون اجرا شد و هم اکنون نیز عرضه و مصرف قلیان در اماکن عمومی ممنوع است.

وی افزود: همچنین بر اساس قانون  فروش هر گونه فراورده‌های دخانی ممنوع است اما متاسفانه در سطح شهر شاهد عرضه قلیان و فراورده‌ی آن به بهانه فراورده چوبی دست ساز، هستیم که هیچ گونه مجوزی ندارند.

زمانی اذعان کرد: لازم به ذکر است فقط برخی مغازه ها و اماکن که مجوز از بازرگانی دارند می توانند سیگار بفروشند و که در شهر یزد تعدادشان محدود است اما فروش توتون، تنباکو، قلیان فروش دخانیات محسوب می شود و برابر اصل قانون هر گونه فروش و حتی تبلیغ این گونه مواد جرم محسوب می شود.

مسئول کنترل دخانیات مرکز بهداشت و درمان استان یزد در خصوص قهوه خانه‌های غیر مجاز گفت: متاسفانه هنوز قهوه خانه‌های غیر مجاز و زیر زمینی وجود دارند که بدون مجوز فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: در بازرسی هایی که در سال گذشته توسط مرکز بهداشت صورت گرفت 74 مورد فقط توسط این مرکز شناسایی و به اماکن معرفی شده که همگی پلمپ شده اند اما هنوز این مراکز وجود دارند که شناسایی آنها سخت است.

زمانی تصریح کرد: مردم هرگونه عرصه قلیان را در رستوران، کافی شاپ و دیگر اماکن به تلفن 190 گزارش دهند.

انتهای پیام/ز.ک
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری