Skip to Content

گزارش یزدبانو/ یک دکترای اعتیاد در یزد مطرح کرد؛

افزایش مصرف مواد قلیانی در جوانان و زنان ایرانی/ داروهای لاغری حاوی مواد محرک و مخدر است


یک دکترای اعتیاد در یزد گفت : یک پنجم تریاک جهان در ایران مصرف می شود و مصرف انواع مواد قلیانی از جمله تریاک و شیشه در زنان و جوانان ایرانی رشد فزاینده و شیب تند گرایش به این مواد را داشته است.

به گزارش یزدبانو، دکتر محسن فرحزادی در همایش نقش مشارکت های مردمی در کنترل مصرف مواد مخدر و محرک که در سالن هلال احمر یزد برگزار شد گفت : آمارهای یک مؤسسه جهانی نشان می دهد که در سال 2014 تعداد 16 میلیون نفر بین سنین  16 تا 64 سال در دنیا مصرف تزریقی مواد مخدر داشته اند و این آمار طی 12 ماه گذشته 27 میلیون نفر بوده است.

دکتر فرحزادی با تأکید بر این مطلب که آمار های واقعی بیش از آمارهای اعلام شده است افزود :  تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر در دنیا را 230 میلیون نفر تشکیل می دهد در حالی که مصرف کنندگان الکل دومیلیارد نفر و سیگار یک میلیارد نفر هستند.

*12درصد علل مرگ و میر در جهان از مصرف مواد مخدر است
وی گفت : 12 درصد علل مرگ و میر در جهان به خاطر مواد و الکل است که از این آمار الکل چهار درصد و سایر موارد هشت دهم درصد  را به خود اختصاص داده است.
کارشناس پیشگیری از مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار کرد : مصرف مواد در ایران وضعیت عالیتری نسبت به سایر کشورها ندارد و مصرف الکل آن کمتر از الکل آمریکا نیست و یک مطالعه ملی در ایران نشان می دهد مصرف کننده های مخدر بیش از سه میلیون نفر شناسایی شده اند و یک میلیون نفر وابستگی کامل دارند.

*21استان در کشور ایران تولید شیشه می کند
دکتر فرحزادی افزود : یک پنجم تریاک دنیا در ایران است و در حال حاضر 21 استان در ایران تولید شیشه می کنند و مسؤولان کشور افغانستان اذعان دارند که به خاطر ترانزیت شیشه از ایران به افغانستان مصرف کنندگان شیشه در این کشور افزایش یافته است.
وی تصریح کرد : در حالی که در سال 87 بر اساس مطالعات انجام شده مصرف مواد مخدر همچون تریاک، شیره و هروئین مقام ششم را داربود هم اکنون به مقام دوم رسیده است و در ایران مصرف انواع مواد قلیانی از جمله  تریاک و شیشه در زنان و جوانان  رشد فزاینده ای داشته و شیب تند گزارش شده است.

*اکثر داروهای لاغری دارای مواد مخدر و محرک است
این دکترای اعتیاد ادامه داد: اکثر داروهای لاغر کننده افزایش کننده قدرت جنسی و جسمی و ...حاوی یک یا دو نوع مواد محرک یا مخدر ها بوده است.
دکتر فرحزادی با اشاره به روش های ترک اعتیاد در ایران به یک روش عجیب و غریب در یزد اشاره کرد و گفت : چندی پیش عده ای سودجو معتادان را در محلات مختلف جذب می کردند و به اصطلاح به روش ابالفضلی و با خوراندن قرص اکس، آنان را به اصطلاح ترک می دادند که خوراندن قرص اکس تنها برای چند ساعت اثر می کرده است.

*خوشبوکننده بیتی دارای ماده مخدر ناس
وی به یکی از خوشبوکننده های دهان اشاره کرد و گفت : چندی پیش یک خوشبوکننده دهان با عنوان بیتی و دراای اسانس خوشبوکننده بوده است و دارای ماده مخدر ناس بوده است که افراد را به این خوشبوکننده معتاد می کرده است.

*هرسه ساعت یک نفر بر اثر مواد مخدر در ایران می میرد
کارشناس پیشگیری در سال 90 روزانه 9 نفر می میرند و در سال 93 ریس پزشک قانونی هر سه ساعت یک نفر به خاطر اعتیاد می میرد.
وی افزود : 2500 نوع ماده اعتیاد اور در جهان وجود دارد که 140 نوع ان از مواد محرک هستند و برخی مواد از جمله شیشه اثرات روانی ان حتی برای یک بار مصرف تا پایان عمر همراه فرد می ماند.
وی به جوانان و زنان هشدار داد: برخی آرایشگاهها بدون اطلاع مشتریانشان بررای لاغری به آنان شیشه معرفی می کنند و حتی نام شیشه را از آن حذف می کنند و مشتریان بدون اطلاع از اینکه درحال مصرف شیشه هستند گریبانگیر این ماده مخدر می شوند.
وی در مورد سیگار هم گفت : با مصرف سیگار 4000نوع ماده سمی را وارد بدن می کنیم به طوری که دود ناشی از یک نخ سیگار در هوای بسته یک اتاق به اندازه الودگی هوای تهران است.


انتهای پیم/ص
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری