Skip to Content

مدیرحفاظت وبهره برداری آب منطقه‎‎ای یزد عنوان کرد

استفاده نادرست از آب‎‎های زیر زمینی علت اصلی کمبود آب در استان یزد


مدیر دفتر حفاظت و بهره‏‏برداری آب منطقه‎‎ای در نشست با نمایندگان چاه‎‎های کشاورزی دهشیر گفت: هم‎‎اکنون در دشت طاقستان 33 حلقه چاه، 23 دهنه چشمه و 64 رشته قنات، در دشت نیر- دهشیر 146 حلقه چاه، 83 دهنه چشمه و 994 رشته قنات، در دشت ارنان – دهج 68 حلقه چاه، 7 دهنه چشمه و 118 رشته قنات وجود دارد.

به گزارش یزدبانو به نقل از یزد رسا،"محمدرضا حکیمی" در نشست مدیران شرکت آب منطقه‏‏ای يزد با نمایندگان چاه‎‎های کشاورزی دهشیر تفت از شرایط اقلیمی و طبیعی و کاهش بارندگی، به عنوان دیگر دلایل کمبود آب در استان یزد یاد کرد.

 

 

مدیر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‎‎ای یزد، استفاده ناصحیح از منابع آب‎‎های زیر زمینی را دلیل کمبود این ماده حیاتی در استان اعلام کرد.
 

 

وی افزود: خشک شدن قنات‏ها، کاهش آبدهی و افزایش عمق چاه، نشست زمین، افزایش هزینه استحصال آب و غیراقتصادی شدن کشاورزی از عوامل افت سطح آب‏‏های زیرزمینی است.

 

مدیر دفتر حفاظت و بهره‏‏برداری آب منطقه‎‎ای گفت: هم‎‎اکنون در دشت طاقستان 33 حلقه چاه، 23 دهنه چشمه و 64 رشته قنات، در دشت نیر- دهشیر 146 حلقه چاه، 83 دهنه چشمه و 994 رشته قنات، در دشت ارنان – دهج 68   حلقه چاه، 7 دهنه چشمه و 118 رشته قنات وجود دارد.

 


این مقام مسئول با اشاره به تصویب اجرای طرح نصب کنتورهای هوشمند در مجلس شورای اسلامی و نقش مهم این امر در مدیریت مصرف آب، اظهار كرد: موفقیت این طرح با همکاری و حمایت مردم امکان پذیر است و اجرای آن هم به معنی کاهش مصرف نیست، بلکه سپردن مدیریت مصرف منابع آب بدست کشاورزان است.

 

"قربانی" ريیس مرکز خدمات جهاد کشاورزی دهشیر نیز از اعطای تسهیلات 130 میلیون ریالی دولت برای آبیاری قطره ای خبر داد که 65 میلیون ریال آن بلاعوض و بقیه به صورت تسهیلات چهار ساله است که به ازای هر هکتار به کشاورزان پرداخت خواهد شد.

 

وی افزود: برای چاه‏‏هایی که آب شور دارند و نمی‎‎توانند از آبیاری قطره‎‎ای استفاده کنند و باید از روش آبیاری کم فشار استفاده نمایند نیز 64 میلیون ریال تسهیلات پرداخت می‎‎شود که 32 میلیون ریال آن بلاعوض و بقیه در قالب وام اعطا می شود.

 

در ادامه اين نشست مدير دفتر حفاظت و بهره برداري شركت به سؤالات مطرح شده توسط نمايندگان چاه هاي كشاورزي پاسخ داد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


ویژه زنان ویژه زنان

نکات خانه داری نکات خانه داری